primacovid test w Biedronce
fot. Adobe Stock

Testy na Covid-19 z Biedronki: gdzie kupić? Czy tanie testy na Covid działają?

Testy na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 trafiły do sprzedaży w Biedronce. Teraz każdy może sprawdzić, czy chorował na Covid-19 lub miał kontakt z innym koronawirusem. Testy są zaskakująco tanie i ekspresowo znikają ze sklepowych półek, bo Polacy chcą zdążyć przetestować się jeszcze przed Wielkanocą. Specjaliści jednak zalecają ostrożność: testy na Covid-19 z Biedronki mogą dawać fałszywe wyniki.
Magdalena Drab
primacovid test w Biedronce
fot. Adobe Stock
Testy na Covid-19 z Biedronki to w rzeczywistości testy, które mają wykrywać przeciwciała SARS-CoV-2. Według zapewnień producenta taki test to najprostszy sposób, by sprawdzić, czy przeszło się zakażenie koronawirusem. Tanie testy Primacovid w Biedronce wyprzedają się błyskawicznie, w niektórych sklepach zostały ostatnie sztuki, w innych wszystkie dostępne testy zniknęły w poniedziałek z samego rana. Nie wiadomo, kiedy będzie kolejna dostawa. Eksperci jednak radzą, by z testów serologicznych korzystać rozsądnie.

Testy na Covid-19 w Biedronce

Testy serologiczne Primacovid to nie są testy na Covid-19, ale certyfikowane testy wykrywające jedynie, jak zapewnia producent, przeciwciała SARS-CoV-2. Powstały w szwajcarskim laboratorium PRIMA Lab. Według informacji producenta dokładność testów wynosi ponad 98 proc. Test Primacovid można wykonać samodzielnie w domu, jest bezpieczny i pokazuje wynik w ciągu 10 minut. Do zrobienia testu potrzebna jest jedynie mała próbka krwi.

„Wprowadzamy go na rynek jako pierwsza sieć handlowa w Polsce, także dlatego, że jako dla lidera rynku jest to część naszej odpowiedzialności społecznej” − przekazał mediom Piotr Konopko, dyrektor handlowy w sieci Biedronka.​

Test na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 w Biedronce kosztuje 49,99 zł, a więc o wiele mniej niż wynosi koszt testu laboratoryjnego. Uwaga, każdy klient sklepu Biedronka może kupić jednorazowo tylko 3 sztuki testów!

Czy testy na Covid-19 z Biedronki działają?

Eksperci są sceptyczni: testy na Covid-19 z Biedronki, czyli tzw. testy szybkie, mogą nie pokazywać wiarygodnych wyników. 

„Testy szybkie na przeciwciała są obarczone dużym ryzykiem błędu” − powiedział prof. Robert Flisiak, szef Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, w rozmowie z RMF FM.

„Z serologicznymi testami jest ten problem, że albo są wyśrubowane i wtedy nie wykrywają (koronawirusa), albo mogą dawać krzyżowe reakcje z innymi koronawirusami, których jest sporo. Wykrywają, że ktoś w swoim życiu miał kontakt z koronawirusem, ale niekoniecznie z tym, który wywołuje Covid-19” − wyjaśnił wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP.

Specjaliści podkreślają też, że wynik testu na Covid-19 z Biedronki to nie jest oficjalny dokument, który umożliwiałby np. podróżowanie po świecie bez konieczności odbywania kwarantanny. Kiedy więc warto kupić test na Covid z Biedronki? Tylko wtedy, gdy ktoś bardzo chciałby się dowiedzieć, czy ma przeciwciała na koronawirusa. To będzie jednak wiedza, z którą niewiele więcej możemy zrobić.

Testy na Covid-19, podobne do tych z Biedronki, możesz kupić też online. Zainteresowanie jest ogromne, więc jeśli zależy ci na szybkim wyniku, warto się pospieszyć!

Zobacz też:
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy