primacovid test w Biedronce
fot. Adobe Stock

Testy na Covid-19 z Biedronki: gdzie kupić? Czy tanie testy na Covid działają?

Testy na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 trafiły do sprzedaży w Biedronce. Teraz każdy może sprawdzić, czy chorował na Covid-19 lub miał kontakt z innym koronawirusem. Testy są zaskakująco tanie i ekspresowo znikają ze sklepowych półek, bo Polacy chcą zdążyć przetestować się jeszcze przed Wielkanocą. Specjaliści jednak zalecają ostrożność: testy na Covid-19 z Biedronki mogą dawać fałszywe wyniki.
Magdalena Drab
primacovid test w Biedronce
fot. Adobe Stock
Testy na Covid-19 z Biedronki to w rzeczywistości testy, które mają wykrywać przeciwciała SARS-CoV-2. Według zapewnień producenta taki test to najprostszy sposób, by sprawdzić, czy przeszło się zakażenie koronawirusem. Tanie testy Primacovid w Biedronce wyprzedają się błyskawicznie, w niektórych sklepach zostały ostatnie sztuki, w innych wszystkie dostępne testy zniknęły w poniedziałek z samego rana. Nie wiadomo, kiedy będzie kolejna dostawa. Eksperci jednak radzą, by z testów serologicznych korzystać rozsądnie.

Testy na Covid-19 w Biedronce

Testy serologiczne Primacovid to nie są testy na Covid-19, ale certyfikowane testy wykrywające jedynie, jak zapewnia producent, przeciwciała SARS-CoV-2. Powstały w szwajcarskim laboratorium PRIMA Lab. Według informacji producenta dokładność testów wynosi ponad 98 proc. Test Primacovid można wykonać samodzielnie w domu, jest bezpieczny i pokazuje wynik w ciągu 10 minut. Do zrobienia testu potrzebna jest jedynie mała próbka krwi.

„Wprowadzamy go na rynek jako pierwsza sieć handlowa w Polsce, także dlatego, że jako dla lidera rynku jest to część naszej odpowiedzialności społecznej” − przekazał mediom Piotr Konopko, dyrektor handlowy w sieci Biedronka.​

Test na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 w Biedronce kosztuje 49,99 zł, a więc o wiele mniej niż wynosi koszt testu laboratoryjnego. Uwaga, każdy klient sklepu Biedronka może kupić jednorazowo tylko 3 sztuki testów!

Czy testy na Covid-19 z Biedronki działają?

Eksperci są sceptyczni: testy na Covid-19 z Biedronki, czyli tzw. testy szybkie, mogą nie pokazywać wiarygodnych wyników. 

„Testy szybkie na przeciwciała są obarczone dużym ryzykiem błędu” − powiedział prof. Robert Flisiak, szef Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, w rozmowie z RMF FM.

„Z serologicznymi testami jest ten problem, że albo są wyśrubowane i wtedy nie wykrywają (koronawirusa), albo mogą dawać krzyżowe reakcje z innymi koronawirusami, których jest sporo. Wykrywają, że ktoś w swoim życiu miał kontakt z koronawirusem, ale niekoniecznie z tym, który wywołuje Covid-19” − wyjaśnił wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP.

Specjaliści podkreślają też, że wynik testu na Covid-19 z Biedronki to nie jest oficjalny dokument, który umożliwiałby np. podróżowanie po świecie bez konieczności odbywania kwarantanny. Kiedy więc warto kupić test na Covid z Biedronki? Tylko wtedy, gdy ktoś bardzo chciałby się dowiedzieć, czy ma przeciwciała na koronawirusa. To będzie jednak wiedza, z którą niewiele więcej możemy zrobić.

Testy na Covid-19, podobne do tych z Biedronki, możesz kupić też online. Zainteresowanie jest ogromne, więc jeśli zależy ci na szybkim wyniku, warto się pospieszyć!

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy