GRY
 
 

Ratunku biegunka

Maluch nie jadł niepewnych lodów ani wczorajszego tiramisu – skąd więc te kłopoty z brzuszkiem? Przyczyną biegunki u dziecka nie zawsze musi być nieświeże jedzenie.

dziecko, niemowlak
fot. Panthermedia

O wiele częściej u niemowląt biegunkę powodują np. wirusy albo bakterie. Kilka luźniejszych kupek u dziecka na szczęście nie oznacza jeszcze biegunki (dzieci karmione wyłącznie piersią mogą brudzić nawet kilkanaście pieluch dziennie i nie ma w tym nic niepokojącego). O biegunce mówimy dopiero, jeśli z dnia na dzień ilość pełnych pieluszek wyraźnie się zwiększa, kupki są wodniste, mają charakterystyczny, kwaśny zapach. Mogą też pojawić się w nich śluz albo niteczki krwi. Dolegliwościom zwykle towarzyszy ból brzucha i gorączka. Jakie są przyczyny biegunek?

Biegunka wirusowa

Zwykle sprawcami kłopotów są rotawirusy i adenowirusy. Maluszek łatwo może się nimi zarazić drogą wziewną albo pokarmową.
Objawy: Tego typu biegunka zwykle przebiega gwałtownie, z gorączką i wymiotami. Zwykle ustępuje sama, mniej więcej po tygodniu
Leczenie: Z pediatrą skontaktuj się jak najszybciej, zwłaszcza jeśli chory malec nie skończył jeszcze pół roku – u tak małych dzieci najłatwiej o odwodnienie. Lekarz może zadecydować o skierowaniu malucha do szpitala. Czasami konieczne jest podanie kroplówki.
Dieta: Przede wszystkim – ta zasada jest ważna podczas leczenia każdego typu biegunki! – podawaj malcowi picie. Najlepsza będzie chłodna, niegazowana woda mineralna z rozpuszczonymi elektrolitami. Maluch może też dostawać herbatki ziołowe, np. z mięty, kopru włoskiego, rumianku lub z suszonych jagód. Gdy nie chce pić albo wymiotuje, podawaj mu picie w małych ilościach (po 1–2 łyżeczki), ale za to często. Im młodsze jest chore dziecko, tym większe ryzyko odwodnienia (jego objawy znajdziesz w ramce obok).

Uwaga! Biegunce wywołanej przez rotawirusy możesz zapobiec, podając dziecku szczepionkę. Szczepienie najlepiej rozpocząć, gdy malec skończy sześć tygodni. Cały cykl szczepienia (w zależności od szczepionki dziecko dostaje dwie lub trzy dawki) trzeba jednak zakończyć przed 26. tygodniem życia malca.
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Biegunka bakteryjna

Sprzyja jej brak higieny (np. zbyt wczesne zrezygnowanie z wyparzania butelek) albo podawanie malcowi nieświeżego jedzenia, np. niedopitych resztek mleka.
Objawy: Pierwsze sygnały pojawiają się dzień lub dwa po zjedzeniu podejrzanego jedzenia. Malca boli mocno brzuszek, pojawiają się wymioty i wysoka gorączka. Kupki mają kwaśny zapach, często pojawia się w nich ropa albo krew.
Leczenie: Tu także pomocne będzie podawanie probiotyków. Pediatra może zlecić badanie kału, aby wykryć bakterie, które wywołały biegunkę. Może przepisać antybiotyk lub zdecydować o pozostawieniu dziecka w szpitalu.
Dieta: Podczas choroby maluch nie powinien pić soków i słodkich napojów – fermentujący cukier nasila biegunkę.

Uwaga! Nie podawaj małemu dziecku preparatów zmniejszających perystaltykę jelit i hamujących biegunkę (np. Stoperan, Loperamid). Razem z kupkami maluch wydala toksyny.

Zobacz także: Dieta dziecka przy biegunce

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!