GRY
 
 

Czy biegunka w ciąży to powód do niepokoju?

Biegunka w czasie ciąży może budzić niepokój, nawet jeśli jest tylko reakcją organizmu np. na zatrucie pokarmowe. Czy są powody, dla których rozwolnienie może być częstsze w ciąży lub nieść ryzyko dla zdrowa lub życia dziecka?

kobieta w ciąży z bolącym brzuchem
fot. Fotolia

Ból brzucha w ciąży oraz biegunka są dolegliwościami, które w czasie ciąży mogą budzić niepokój. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ przyszłe mamy ból brzucha kojarzą jako niepokojący objaw, który może zwiastować np. poronienie. Przyszłym mamom często w czasie ciąży dokuczają zgaga i zaparcia, a biegunka nie jest jedną z najczęstszych dolegliwości. W ciąży może wystąpić z taką samą częstotliwością, jak i u osób, które w ciąży nie są. Czy istnieją jednak jakieś powody, z których rozwolnienie w czasie ciąży może wystąpić częściej? I czy problemy żołądkowe w ciąży mogą mieć wpływ na życie i zdrowie przyszłej mamy i dziecka w brzuchu?

Ból brzucha i biegunka w ciąży

Najczęściej bóle żołądka i biegunka w czasie ciąży są spowodowane zatruciem pokarmowym lub tzw. jelitówką, czyli wirusem grypy żołądkowej. Te dolegliwości najczęściej dokuczają ciężarnym, ponieważ w czasie ciąży, odporność kobiety jest obniżona.
Gdy biegunce (niezależnie od trymestru) towarzyszy ból brzucha i krwawienie z pochwy, należy udać się do lekarza. Szczególnie na początku ciąży biegunka połączona z bólem brzucha i narządów wewnętrznych może być związana z ryzykiem poronienia.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Biegunka w ciąży zależna od trymestru ciąży

Rozwolnienie, które dokucza kobiecie w 1. trymestrze i towarzyszące bóle brzucha oraz mdłości w ciąży, to zazwyczaj nic innego jak pierwsze objawy ciąży, bo biegunka na początku ciąży może być jednym z objawów zapłodnienia. To często także (w 2. i 3. miesiącu) reakcja organizmu na zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele przyszłej mamy. Biegunki w 2. trymestrze ciąży mogą być spowodowane szybkim rozwojem płodu, a także dostosowywaniem się organów wewnętrznych do takich zmian, jak np. powiększająca się macica. 
Jeśli jednak w 2. i 3. trymestrze biegunce towarzyszy ból brzucha, który staje się nienaturalnie twardy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza – mogą to być pierwsze objawy odklejenia się łożyska. W takim wypadku ważne jest szybkie reagowanie, ponieważ odklejone łożysko może doprowadzić do niedotlenienia, a nawet śmierci dziecka.
W 3. trymestrze, w ostatnich tygodniach, może pojawić się również biegunka, która zwiastuje poród  – to sposób organizmu na przygotowanie się do tego ogromnego wysiłku. 

Biegunka a inne dolegliwości żołądkowe w ciąży

Oprócz rozwolnienia, które często jest spowodowane niestrawnością, zatruciem pokarmowym lub alergią pokarmową. Jeśli biegunce nie towarzyszą inne objawy, nie stwarza ona zagrożenia dla przyszłej mamy czy rozwijającego się w brzuchu dziecka. Należy tylko pilnować, by nawadniać się w czasie rozwolnienia, ponieważ z nim wiąże się ryzyko odwodnienia, które już może być szkodliwe. Jeśli oprócz biegunki dokuczają mdłości, ból żołądka, wymioty, krew w kale czy podwyższona temperatura, należy natychmiast zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu – to może być zakażenie bakteryjne, które jest groźne dla mamy i dziecka.

Co pomoże na ból brzucha i biegunkę w ciąży?

Najlepiej w czasie ciąży zapobiegać problemom trawiennym, dlatego:

  • uważaj na to, co jesz – w diecie ciężarnej nie powinno być zbyt dużo potraw powodujących niestrawności (np. tłuste czy nieświeże) czy zaparcia
  • regularne spożywanie posiłków to podstawa, unikaj też przejadania się
Jeśli jednak już masz rozwolnienie i zastanawiasz się, co na biegunkę w ciąży może pomóc, spróbuj:
  • przyjmuj dużo płynów – najlepiej wodą, ale możesz też pić herbatki ziołowe,
  • pamiętaj o regularnych, lekkostrawnych posiłkach – ugotuj sobie marchwiankę, kleik albo marchewkę z ryżem i gotowanym chudym mięsem (np. kurczakiem),
  • unikaj jedzenia z dużą zawartością błonnika, np. surowych warzyw, pełnoziarnistego pieczywa 
  • zrezygnuj na jakiś czas z kawy,
  • jeśli chcesz przyjąć jakieś leki przeciw biegunce, najpierw skonsultuj to z lekarzem (możesz np. przyjąć popularną Smectę, która jest bezpieczna dla ciężarnych oraz małych dzieci, ale to także najpierw skonsultuj z lekarzem).
Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu