Noworodek w czapce
fot. Fotolia

Matka była w szoku, gdy zobaczyła dziecko. Nikt się tego nie spodziewał

Taki przypadek zdarza się raz na 10 tysięcy urodzeń. Kolor włosów dziewczynki zaskoczył nawet lekarzy.
Dominika Bielas
Noworodek w czapce
fot. Fotolia
Choć zazwyczaj dzieci rodzą się łyse, to maluch z czuprynką, nie jest niczym niezwykłym, chyba że włosy są... siwe. Właśnie z takimi włosami urodziła się mała Devine Smith. W trakcie porodu lekarz uprzedził matkę, że dziewczynka rodzi się z włosami, ale ta nie spodziewała się, że są właśnie w takim wyjątkowym kolorze.

Białe jak śnieg

Choć bajkowa królewna miała kruczoczarne włosy, a lico białe jak śnieg to pielęgniarki nazwały noworodka Śnieżką. Maluszki o takim kolorze włosów rodzą się niezwykle rzadko, dlatego zadziwiony był zarówno personel szpitala, jak i sami rodzice. Jessica, mama dziewczynki, postanowiła podzielić się fotografią swojego dziecka na Facebooku. Mała Devina stała się gwiazdą. Internauci porównali ją nawet do Daenerys z „Gry o Tron”, która również miała białe włosy.


- Kiedy wrzuciłam zdjęcie do internetu, byłam zszokowana, jakie wzbudziło zainteresowanie. Ludzie myśleli, że włosy „wybieliłam” w Photoshopie - wyznała Jessica. Jak się okazało, przyczyną siwych włosów Devina jest albinizm.
Redakcja poleca: Czy da się przewidzieć kolor oczu dziecka?
Czy niebieskoocy rodzice zawsze mają niebieskookie dzieci, a ciemnoocy ciemnookie? Wyjaśnia genetyk, prof. Ewa Bartnik

Czy albinizm można wyleczyć?

Ta niezwykle rzadka choroba genetyczna pojawia się u jednego na 10 tysięcy urodzonych dzieci (wyjątek stanowi Tanzania, gdzie rodzi się 1 albinos na 200 dzieci). Tak zwane bielactwo wrodzone, które powszechnie uznaje się za chorobę, w rzeczywistości jest defektem polegającym na braku melaniny nie tylko we włosach, ale i w oczach, czy skórze. Przyczyną są czynniki genetyczne. Jest to choroba skóry wywołaną mutacjami genów odpowiadających za syntezę enzymów (tyrozynazy) potrzebnych do produkcji melaniny. Albinizmu nie można wyleczyć  i ciężko usunąć wszystkie jej objawy. 

Choć dziewczynka jest zdrowa, czekają ja regularne wizyty u lekarza. Skóra albinosów jest bardzo wrażliwa na światło słoneczne, podatna na nowotwory i inne choroby skóry. Ważna także jest ochrona przed słońcem, gdyż delikatna skóra łatwo uległ poparzeniom.  Wzrok takich dzieci jest bardzo słaby, niemal wszyscy albinosi zmuszeni są nosić mocne okulary.

Wasze maluszki urodziły się z włosami, a może były zupełnie łyse? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy