Albinizm
fot. Adobe Stock

Albinizm: przyczyny, objawy, skutki. Czy bielactwo wrodzone można leczyć?

Albinosi wzbudzają ogromną ciekawość, a czasem nawet lęk czy niechęć. Warto wiedzieć, czym jest bielactwo wrodzone i co jest przyczyną albinizmu.
Dominika Bielas
Albinizm
fot. Adobe Stock
Albinizm, czyli tak zwane bielactwo wrodzone, to choroba genetyczna polegająca na braku barwnika we włosach, tęczówkach czy skórze. U chorych stwierdza się naturalną niezdolność do wytwarzania ciemnobrunatnego pigmentu skóry – melaniny. Ta niezwykle rzadka choroba genetyczna pojawia się u jednego na 10 tysięcy urodzonych dzieci.

Albinizm: co to jest?

Melanina obecna w naszej skórze wytwarza barwnik, którego zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem UW. Albinosi są tej ochrony pozbawieni, a ich ciało jest niezwykle wrażliwe na światło słoneczne. Pigmentu brakuje często także we włosach czy oczach albinosów i można to zauważyć zaraz po urodzeniu.

Odmiana albinizmu jest także bielactwo nabyte. Występuje znacznie częściej i nie pojawia się po urodzeniu. Pierwsze objawy występują czasem nawet około 20. roku życia. Albinizm nabyty polega na obumieraniu komórek pigmentowych - melanocytów. Oznacza, to że skóra, która niegdyś miała normalny kolor, zaczyna blednąć, pojawiają się białe plamy, coraz większych rozmiarów. 

Albinizm: przyczyny

Jest to choroba skóry wywołaną mutacjami genów odpowiadających za syntezę enzymów (tyrozynazy) potrzebnych do produkcji melaniny. Albinizm to dziedziczna przypadłość, za jego rozwój odpowiada gen recesywny. Oznacza to, żeby dziecko urodziło się albinosem, musi wadliwy gen otrzymać od obojga rodziców.

Albinizm: objawy

Dzieci, które rodzą się z albinizmem, od urodzenia mają różową skórę. Niemowlę zazwyczaj ma także bezbraną tęczówkę, przez co oczy są czerwone. Dodatkowo pojawić się może również światłowstręt i oczopląs. U chorych mogą pojawić się zaburzenia psychiczne oraz głuchoniemota (w zespole Tietza).

Kto to jest albinos?

Albinos to osoba, której brakuje pigmentu w skórze, włosach oraz tęczówce oka. Osoba taka ma śnieżnobiałe włosy, brwi i zarost (u mężczyzn). Stopień niedoboru melaniny w skórze, włosach i oczach nie jest jednak jednakowy u wszystkich chorych. Waha się w zależności od rodzaju albinizmu.
Albinizm, albinosSkóra albinosa może więc przybierać barwę różową lub kremową, oczy mogą być szare lub bladoniebieskie. Włosy, brwi i zarost mieć również żółtawą barwę. Mogą pojawić się piegi.
albinos

Albinizm: skutki

Skóra albinosów jest bardzo wrażliwa na światło słoneczne, podatna na nowotwory i inne choroby skóry. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona przed słońcem, gdyż delikatna skóra łatwo ulega poparzeniom. Albinosi mają bardzo słaby i niemal wszyscy zmuszeni są nosić mocne szkła korekcyjne. Przypadłość może również prowadzić do ślepoty.

Albinizm może rodzić problemy natury psychicznej. Niestety wielu osobom ciężko sobie poradzić z odmiennością, szczególnie że często są źle odrzucane przez społeczeństwo (mimo iż albinizmem nie można się zarazić).

Jak leczyć albinizm wrodzony?

Albinizm wrodzony jest schorzeniem nieuleczalnym, oznacza to, że nie ma osób, by go wyleczyć. Często jednak stosuje się leki, czy miejscowe preparaty, naświetlania, by poprawić kondycje skóry i uchronić przed przykrymi skutkami choroby.

Albinizm: ciekawostki

  • Zabobony: Albinizm pojawia się u jednego na 10 tysięcy urodzonych dzieci, ale wyjątek stanowi Tanzania, gdzie rodzi się 1 albinos na 200 dzieci. Albinosi uznawani tam są za duchy zmarłych, a ich ciału przypisuje się magiczne moce. Przez te wierzenia albinosi często padają ofiarami ataków. Włosy, oczy, genitalia, skóra i krew są w Tanzanii używane do obrzędów magicznych oraz produkcji ochronnych amuletów. np. z włosy albinosów są wplatane w sieci, by złowić więcej ryb. 
  • Sławni: Choć często osoby chore na bielactwo mają problemy z samoakceptacją Winnie Harlow udowodniła, że mimo to można osiągnąć sukces. Kanadyjska modelka z bielactwem, czyli albinizmem nabytym, zyskała sławę dzięki amerykańskiej edycji Top Model. Później została modelką popularnej marki Victoria’s Secret. W sierpniu 2019 roku modelka Kasia Smutniak zamieściła wpis na swoim Instagramie, w którym wyznała, że na jej ciele pojawiły się jasne plamy. 
  • Nie tylko u ludzi: Albinizm występuje również u zwierząt najczęściej królików, szczurów, myszy, tchórzy, papug oraz niektórych gadów i płazów. Skóra, sierść, pióra mają białą lub bladoróżową barwę. Co ciekawe dla niektórych odmian stał się cechą charakterystyczną. 
 

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy