Dlaczego skóra, włosy, rzęsy i brwi dziecka są białe?

Bielactwo wrodzone występuje stosunkowo rzadko. Zdarza się zaledwie raz na 10.000 tysięcy narodzin. Czy wiesz na czym polega ta choroba? Sprawdź!
Dominika Bielas
Bielactwo wrodzone
fot. AdobeStock
Bielactwo wrodzone, zwane tez albinizmem, jest chorobą genetyczną i oznacza wrodzoną niezdolność organizmu do wytwarzania pigmentu w skórze, włosach i tęczówce oka. W efekcie maluch, który przychodzi na świat, ma bardzo jasną skórę, białe włosy, rzęsy i brwi.
 

Dlaczego dzieci chorują na bielactwo?

Przyczyną choroby jest mutacja genów odpowiadających za syntezę enzymów (tyrozynazy) potrzebnych do produkcji melaniny. W schorzeniu tym determinującym czynnikiem jest dziedziczność, tzn. aby u dziecka wystąpiły cechy albinizmu, musi ono odziedziczyć zarówno od matki, jak i od ojca po jednym genie odpowiedzialnym za powstanie defektu. Często rodzice albinosów są zdrowi, mimo że są nosicielami nieprawidłowego genu.
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Rodzaje bielactwa wrodzonego

Istnieją dwa rodzaje bielactwa: bielactwo wrodzone uogólnione (albinizm właściwy) i bielactwo wrodzone częściowe (albinizm lokalny). Poniżej przeczytasz o różnicach miedzy nimi.

Bielactwo wrodzone uogólnione

Pierwszym objawem bielactwa wrodzonego jest bardzo jasna, różowa skóra. Choroba rozwija się początkowo w postaci małych odbarwionych jaśniejszych plam. Następnie, stopniowo plamy te mogą się powiększać, łączyć ze sobą i zajmować obszar całego ciała.

Bielactwo wrodzone częściowe

Objawia się wtedy, gdy dziecko tylko od jednego z rodziców odziedziczyło gen bielactwa. Odbarwienia skóry ułożone są wtedy wzdłuż przebiegu nerwów. Najczęściej widoczne są na środku czoła. Albinizm lokalny może także powodować odbarwienie włosów, rzęs i brwi. Zmiany nigdy nie pojawiają się natomiast na stopach i dłoniach.

Zobacz też: Urodziła się z bielactwem, nazwali ją Królewną Śnieżką

Albinizm częściowy a dodatkowe problemy

Bielactwu częściowemu mogą, choć nie muszą towarzyszyć inne objawy. Poza zmianami na skórze czasami występują dodatkowe zaburzenia: choroby wzroku lub/i zaburzenia słuchu. Wtedy mówi się zespołach chorobowych, które dziedziczone są nieco inaczej niż samo bielactwo wrodzone. jednym z przykładów takich chorób jest zespół Mendego. Osoba nią dotknięta, poza tym, że ma białe plamy na skórze, jest także głuchoniema.

 

Cechy charakterystyczne albinosów

Osoby dotknięte albinizmem wrodzonym mają charakterystyczny wygląd, do którego zalicza się następujące cechy:
  • bardzo jasny kolor skóry z często widocznymi naczyniami krwionośnymi podskórnymi;
  • włosy, brwi oraz rzęsy nie ciemnieją i pozostają jasne, mleczno-żółte;
  • tęczówka oka może być bezbarwna, przez co oko ma kolor różowy lub czerwony.
Brak barwnika w skórze powoduje, że jest ona nadwrażliwa na światło słoneczne ze skłonnością do oparzeń słonecznych. Również oczy albinosów, jeśli pozbawione są barwnika, wykazują nadwrażliwość na światło.

Czy albinizm można wyleczyć?

Bielactwo wrodzone występuje stosunkowo rzadko i zdarza się zaledwie raz na 10.000 tysięcy narodzin (wyjątek stanowi Tanzania, gdzie rodzi się 1 albinos na 200 dzieci). Choroba zazwyczaj ujawnia się zaraz po urodzeniu (w przeciwieństwie do bielactwa nabytego, którego objawy pojawiają się zazwyczaj po 10. roku życia, albo i później). Niestety tę chorobę, jak dotąd specjaliści nie znaleźli lekarstwa. Efekty albinizmu są nieodwracalne i ciężko je usunąć. Dziecko dotknięte bielactwem już od najmłodszych lat musi stosować leki i maści na złagodzenie objawów, czasem niezbędne są także specjalne naświetlania. Dzięki temu choroba może się wolniej rozwijać. Bielactwo nie ogranicza długości życia chorych (z wyjątkiem zespołu Hermansky'ego-Pudlaka), jednak przy niedostatecznej ochronie skóry, czy braku odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, choroba może doprowadzić do pojawienia się np. oparzeń słonecznych, raka skóry, pogorszenia wzroku, a nawet ślepoty. Dlatego niezwykle ważna jest prawidłowa ochrona przed promieniowaniem UV. Pacjent musi używać kremów i okularów z mocnym filtrem. 
   
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem