GRY

Dlaczego skóra, włosy, rzęsy i brwi dziecka są białe?

Albinizm występuje stosunkowo rzadko. Zdarza się zaledwie raz na 10.000 tysięcy narodzin.
Bielactwo wrodzone
fot. AdobeStock
Bielactwo wrodzone, zwane też albinizmem, jest chorobą genetyczną i oznacza wrodzoną niezdolność wytwarzania pigmentu skóry, włosów i tęczówki oka. W efekcie maluch, który przychodzi na świat, ma bardzo jasną skórę, białe włosy, rzęsy i brwi.

Dlaczego dzieci chorują na bielactwo?

Przyczyną choroby jest mutacja genów odpowiadających za syntezę enzymów (tyrozynazy) potrzebnych do produkcji melaniny. W schorzeniu tym determinującym czynnikiem jest dziedziczność, tzn. aby u dziecka wystąpiły cechy albinizmu, musi ono odziedziczyć zarówno od matki, jak i od ojca po jednym genie odpowiedzialnym za powstanie defektu. Często rodzice albinosów są zdrowi, mimo że są nosicielami nieprawidłowego genu.
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Delikatna skóra

Pierwszym objawem bielactwa wrodzonego to bardzo jasna, różowa skóra. Choroba rozwija się początkowo w postaci małych odbarwionych jaśniejszych plam. Następnie, stopniowo plamy te mogą się powiększać, łączyć ze sobą i zajmować duże obszary ciała w formie dużych białych "łat" lub mogą zając cały obszar ciała. Skóra albinosów jest bardzo wrażliwa na światło słoneczne. Cechy charakterystyczne osób cierpiących na bielactwo:
  • bardzo jasny, biały kolor skóry z często widocznymi naczyniami krwionośnymi podskórnymi;
  • włosy, brwi oraz rzęsy nie ciemnieją i pozostają jasne, mleczno- żółte;
  • tęczówka oka może być bezbarwna, przez co oko ma kolor różowy lub czerwony;
  • mogą pojawić się zaburzenia wzroku, np. wady wzroku, światłowstręt, oczopląs, zmiany w siatkówce;
  • nadwrażliwość na światło słoneczne, skłonność do oparzeń słonecznych.

Czy albinizm można wyleczyć?

Bielactwo wrodzone występuje stosunkowo rzadko i zdarza się zaledwie raz na 10.000 tysięcy narodzin (wyjątek stanowi Tanzania, gdzie rodzi się 1 albinos na 200 dzieci). Choroba zazwyczaj ujawnia się zaraz po urodzeniu (w przeciwieństwie do bielactwa nabytego, którego objawy pojawiają się zazwyczaj po 10. roku życia, albo i później). Niestety tę chorobę, jak dotąd specjaliści nie znaleźli lekarstwa. Efekty albinizmu są nieodwracalne i ciężko usunąć jego objawy. Dziecko dotknięte bielactwem już od najmłodszych lat musi stosować leki i maści na złagodzenie objawów, czasem niezbędne są także specjalne naświetlania. Dzięki temu choroba może się wolniej rozwijać. Bielactwo nie ogranicza długości życia chorych (z wyjątkiem zespołu Hermansky'ego-Pudlaka), jednak przy nieodstatecznej ochronie skóry, czy braku odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, choroba może doprowadzić do pojawienia się np. oparzeń słonecznych, raka skóry, pogorszenia wzroku, a nawet ślepoty. Dlatego niezwykle ważna jest prawidłowa ochrona przed promieniowaniem UV. Pacjent musi używać kremów i okularów z mocnym filtrem. 

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt