Bielizna termoaktywna dla dzieci na zimę
fot. AdobeStock

Bielizna termoaktywna dla dzieci. Dlaczego warto ją kupić?

Bielizna termoaktywna jest bielizną funkcyjną. Jej zadaniem nie jest wyłącznie ogrzanie organizmu, spełnia jeszcze jedną istotną rolę, odprowadza wilgoć na zewnątrz. Kiedy zakładać ją dziecku?
Milena Oszczepalińska
Bielizna termoaktywna dla dzieci na zimę
fot. AdobeStock
Aby zapewnić dziecku ciepło i komfort zimą, puchowa kurtka czy ocieplane spodnie mogą nie wystarczać. O ile przy temperaturze oscylującej w granicach 5 stopni Celsjusza nie trzeba ubierać malca jak eskimosa, to już w mroźne dni warto zadbać o dodatkową ochronę przed zimnem i wiatrem. Do wyboru mamy bieliznę termoaktywną dla dzieci oraz bieliznę termiczną. Czym różnią się między sobą i dlaczego warto je kupić?

Bielizna termoaktywna: właściwości

Bieliznę termoaktywną najlepiej zakładać dziecku przed wyjściem na narty, sanki czy łyżwy. Jest to bielizna funkcyjna. Jej zadaniem jest utrzymanie optymalnej ciepłoty ciała oraz odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Oznacza to, że koszulka czy getry termoaktywne pozwolą nie tylko na dodatkowe ogrzanie organizmu, lecz także zapewnią suchość ciała. To bardzo ważne, ponieważ często właśnie zgrzane, spocone dzieci, które po zimowej aktywności na świeżym powietrzu nadal pozostają w tym samym ubraniu, mogą łatwo się zaziębić, jeśli pierwsza warstwa ubrań przy ciele jest wilgotna.

Bielizna termoaktywna zwykle jest dwuwarstwowa, wykonana z materiałów syntetycznych, takich jak polipropylen (pomaga odprowadzać wilgoć) i poliamid (utrzymuje ciepło). Czasami pokryta jest dodatkowo jonami srebra, które niwelują nieprzyjemny zapach i działają bakteriobójczo.

Bielizna termoaktywna jest elastyczna. Aby spełniała swoje zadania, musi być odpowiednio dobrana i ściśle przylegać do ciała. Dobrze, by koszulka miała długie rękawy, a getry długie nogawki, wówczas całe ciało będzie odpowiednio chronione.
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Bielizna termiczna: właściwości

Bieliznę termiczną można zakładać dziecku w naprawdę mroźne dni, ale raczej do codziennego użytku, a nie jako bielizna sportowa. Dlaczego? Ponieważ bielizna ta rzeczywiście zapewnia ciepło i chroni przed wyziębieniem organizmu, jednak nie ma funkcji odprowadzania wilgoci na zewnątrz. A skoro jest cieplejsza i grubsza niż zwykła bielizna, istnieje większe ryzyko, że aktywne dziecko zgrzeje się i będzie biegać w wilgotnej koszulce na mrozie, co jest niewskazane.

Zobacz też: Jak rozgrzać dziecko po zimowym spacerze?

Bielizna termiczna idealnie nadaje się dla dzieci (i nie tylko) wyjątkowo wrażliwych na zimno. Dzięki niej będzie im w końcu ciepło i wygodnie. Ponieważ podobnie jak w przypadku bielizny termoaktywnej, bielizna termiczna przylega do ciała, nie krępuje ruchów. Jest idealna na kulig, niezbyt intensywne zimowe wycieczki, wydarzenia w plenerze, takie jak koncerty, imprezy okolicznościowe.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy