leki-w-ciazy
fot. Fotolia

Bierzesz kwas foliowy w ciąży? Twoje dziecko będzie bardzo zdolne!

Dobra wiadomość dla kobiet, które w czasie ciąży przyjmują kwas foliowy. Sprawdź, jakie ma zalety i jak inteligentne dziecko urodzisz.
leki-w-ciazy
fot. Fotolia
Jak donoszą media, naukowcy z Uniwersytetu w Ulster w Wielkiej Brytanii zbadali wpływ kwasu foliowego na rozwój płodu. Dotąd kilkakrotnie badano jego działanie w pierwszym trymestrze ciąży. Teraz postanowiono sprawdzić, czy dzieci, których mamy przyjmowały kwas przez całą ciążę, są lepiej rozwinięte niż pozostałe.

Inteligencja emocjonalna na wysokim poziomie

Wyniki badań pokazują, że inteligencja emocjonalna jest o wiele wyższa u dzieci, których mamy przyjmowały kwas foliowy przez cały okres ciąży. Oprócz tego łatwiej nawiązują relacje i przystosowują się do otaczającej je rzeczywistości.
Redakcja poleca: Przepis na szybką sałatkę bogatą w żelazo
Masz problem z anemią w ciąży? Przygotuj szybką i prostą sałatkę z awokado, rzodkiewką i kiełkami bogatą w żelazo.

Jak działa kwas foliowy?

Pozytywnie wpływa na rozwój mózgu i połączenia nerwowe, dzięki czemu możemy uniknąć u nowo narodzonego dziecka wad cewy nerwowej powodującej bezmózgowie, przepukliny oponowe i oponowo-rdzeniowe. Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej zaleca wszystkim kobietom, które rozpoczęły współżycie przyjmowanie dziennie 0,4 mg kwasu foliowego. Główną przyczyną tego rodzaju profilaktyki jest fakt, iż Polska znajduje się od lat na pierwszych miejscach list państw, w których odsetek dzieci urodzonych z wyżej wymienionymi wadami jest największy.

Suplementację należy rozpocząć jeszcze przed ciążą, ponieważ do wad dochodzi w pierwszym miesiącu ciąży.

Źródło: rynekzdrowia.pl, poradnikzdrowie.pl
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy