Bilans dwulatka
fot. AdobeStock

Bilans dwulatka: jak wygląda badanie, kiedy zapisać dziecko na wizytę?

Bilans dwulatka to podsumowanie dotychczasowego rozwoju dziecka. Robi się go, gdy dziecko skończy 24. miesiące po to, żeby wychwycić ewentualne wady rozwojowe.
Joanna Karwat
Bilans dwulatka
fot. AdobeStock
Bilans dwulatka to - najogólniej mówiąc - obowiązkowy egzamin ze zdrowia dla małych dzieci. Od blisko 40 lat przechodzą go wszystkie polskie dwulatki. Po co? Po pierwsze po to, by w porę wychwycić u nich wady rozwoju lub ukryte choroby. Po drugie, dzięki takim ogólnokrajowym badaniom można łatwiej ocenić, np. czy przybywa w Polsce dzieci z niedosłuchem, czy też nie. Wiele mam bardzo przeżywa to pierwsze bilansowe badanie (kolejne czeka malca, gdy będzie miał 4, a potem 6 lat). Co was czeka?
 

Bilans dwulatka: kiedy się go robi?

Termin bilansu dwulatka często bywa ustalany podczas obowiązkowego szczepienia, które wykonuje się między 16. a 18. miesiącem życia dziecka. Jeśli nie zostałaś umówiona na wizytę, w okolicach 2. urodzin dziecka sama zgłoś się do przychodni w tej sprawie. Malec powinien być zbadany w ciągu 3 miesięcy po ukończeniu dwóch lat. Do gabinetu pediatry przychodzimy - tak jak na szczepienie - ze zdrowym dzieckiem.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Badania podczas bilansu dwulatka

Podczas wizyty kontrolnej pediatra bada dziecko dość szczegółowo. Sprawdzane są m.in. jego wzrost i waga, budowa ciała, słuch i wzrok. Wszystko po to, by ocenić, czy malec rozwija się prawidłowo, a jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości, odpowiednio szybko wprowadzić leczenie. 

Mierzenie i ważenie dziecka

Może być tak, że na początku dzieckiem zajmie się pielęgniarka. To ona je zważy i zmierzy. Wyniki pomiarów naniesie na siatki centylowe, by sprawdzić, czy maluszek rośnie proporcjonalnie. Jeśli szkrab od urodzenia niewiele ważył i mierzył i tak jest do drugich urodzin, to sygnał dla rodziców, że malec zapewne nigdy nie będzie należał do potężnie zbudowanych. Ważne, że dziecko rozwija się w jednakowym tempie. Niepokojące mogą być zmiany w rozwoju, np. przeskok z 90. na 25. centyl. Pielęgniarka zmierzy też dziecku ciśnienie.

Ocena budowy ciała dziecka

Podczas bilansu trzeba też ocenić, czy dziecko jest symetrycznie zbudowane, czy prawidłowo chodzi (nie kiwa się, nie utyka), czy klatka piersiowa nie jest zniekształcona. U chłopców sprawdza się też obecność jąder w mosznie.

Badanie słuchu i wzroku dziecka

Poważne wady tych narządów powinny być wcześniej wykryte. Czasem jednak wady rozwojowe pojawiają się później i dopiero w trakcie bilansu pediatra zauważa nieprawidłowości. Lekarz poprosi, by dziecko "odczytało" ze specjalnej tablicy znaki. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy dziecko dobrze widzi, skieruje je do okulisty.

Wywiad lekarski podczas bilansu dwulatka

Pediatra wypyta cię o dietę oraz umiejętności dziecka. Sprawdzi też wszelkie wpisy w książeczce zdrowia dziecka, jego kartę chorobową i inne dokumenty, np. dotyczące pobytu malca w szpitalu. Oceni tempo rozwoju dziecka, policzy, ile ma ząbków oraz zbada serce i płucka. Lekarz sprawdzi też, czy maluszek został zaszczepiony wszystkimi obowiązkowymi preparatami. Warto przy tej okazji porozmawiać na temat szczepień zalecanych, a także diety malca. Zapytaj też o podawanie witaminy D – jest to zalecane dzieciom do 18. miesiąca życia.

Podczas bilansu zdrowia dwulatka lekarz będzie chciał wiedzieć, czy dziecko:
  • chodzi i pewnie biega - czy samo np. wchodzi i schodzi po schodach, czy chętnie spaceruje,
  • bawi się klockami i sprawnie obraca je w dłoniach,
  • zasypia bez problemów i nie wybudza się w nocy,
  • samodzielnie je - czy potrafi nabierać pokarm na łyżeczkę i trafia nią do ust, czy pije z kubeczka,
  • potrafi korzystać z nocnika,
  • rozumie proste polecenia i wykonuje je - czy chętnie naśladuje wszystko, co robią dorośli,
  • samo wymawia proste wyrazy i umie je łączyć ze sobą, np. „mama da“, „tata pić“,
  • potrafi siebie nazwać imieniem lub zdrobnieniem,
  • patrzy na rozmówcę, jest skupione na jego twarzy.

Bilans dwulatka: ważne zalecenia

Jeśli pediatra stwierdzi jakąkolwiek nieprawidłowość, zaleci wykonanie badań (np. morfologia krwi, poziom żelaza, badanie ogólne moczu, ECHO serca, USG brzuszka) lub skieruje malca do specjalisty, np. ortopedy, alergologa, okulisty, dermatologa, kardiologa, urologa dietetyka czy logopedy. Wszystkie zalecenia powinny zostać wpisane do książeczki zdrowia dziecka. To bardzo ważny dokument.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy