dziecko, lekarz, dwulatek, badanie

Bilans dwulatka - dlaczego jest taki ważny

Na bilans dwulatka idź z dzieckiem najpóźniej 3 miesiące po drugich urodzinach. Dlaczego to taka ważna wizyta? Pediatra oceni, czy dziecko prawidłowo się rozwija, czy nie ma zeza i dobrze słyszy. Sprawdzi też, czy zrobiliście wszystkie potrzebne szczepienia i czy nie jest mu potrzebna wizyta u lekarza-specjalisty.
dziecko, lekarz, dwulatek, badanie
Przez 1. rok życia zdrowie twojego dziecka było kontrolowane niemal co miesiąc przy okazji obowiązkowych szczepień. Ale bilans zdrowia dwulatka to badanie wyjątkowe. Zazwyczaj trwa nieco dłużej niż zwykła wizyta. Pozwala to lekarzowi dokładnie zbadać dziecko i stwierdzić, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli pediatra zauważy jakieś niepokojące oznaki, skieruje cię do specjalisty.

Co zabrać na bilans dwulatka: książeczka zdrowia

Weź ze sobą koniecznie książeczkę zdrowia dziecka. W niej lekarz zanotuje przebieg bilansu, wyniki badań i dalsze ewentualne zalecenia. W książeczce znajdzie też zapisy dotyczące szczepień, przebytych chorób, dane dotyczące porodu i stanu dziecka po urodzeniu.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Testy przesiewowe dziecka

Podczas bilansu dwulatka do testów przesiewowych należą: pomiar wagi i wzrostu, kontrola oczu (sprawdzenie, czy dziecko nie ma zeza), badanie orientacyjne słuchu. Od nich zaczyna się bilans zdrowia dziecka. Testy te polegają na wstępnym wykryciu wszelkich odchyleń od normy i zleceniu specjalistycznych badań.

Potwierdzają one lub wykluczają chorobę. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, to wspaniale. Ale jeżeli lekarz podejrzewa jakieś zaburzenia, nietolerancje pokarmowe itd. - lepiej, żebyś wiedziała o nich jak najwcześniej i jak najwcześniej zaczęła z dzieckiem rehabilitację lub leczenie. 

Badanie lekarskie podczas bilansu dwulatka

Pediatra musi sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo zbudowane oraz czy rozwija się prawidłowo fizycznie i intelektualnie. Skontroluje też jego chód. Podczas bilansu pediatra z pewnością pozwoli maluchowi chwilę się pobawić, by zorientować się, co już potrafi. Zada ci też kilka pytań na temat umiejętności twojej pociechy. Jakie to pytania? Przede wszystkim o to, czy:
  • dziecko rozumie polecenia dorosłych
  • mówi
  • pewnie chodzi i biega
  • potrafi skupić się na twarzy mówiącej osoby
  • śpi bez problemów, nie budzi się w nocy
To wszystko są ważne informacje, na podstawie których lekarz oceni, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Pamiętaj, nie ignoruj bilansu dwulatka i koniecznie umów się z dzieckiem na wizytę!

Czytaj też: To musisz wiedzieć o bilansie dwulatka
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy