GRY

To musisz wiedzieć o bilansie dwulatka

Zapisz dziecko na wizytę u lekarza, nawet jeśli jesteś pewna, że maluch rozwija się świetnie i nic mu nie dolega. Co was czeka na bilansie dwulatka?
niemowlę, lekarz, badanie
Podczas pierwszego bilansu (kolejne czekają malca, gdy będzie miał cztery, a potem sześć lat) lekarz sprawdza, czy dziecko jest zdrowe – i nie chodzi tu tylko o infekcje, ale też o wzrok, słuch, postawę – oraz czy jego rozwój psychomotoryczny przebiega prawidłowo. Pozwala to w porę wychwycić u maluszka wady rozwoju lub ukryte choroby. Ważne! Na wizytę zarezerwuj sobie więcej czasu niż zwykle.

Bilans dwulatka: wywiad lekarski

Pierwsza część bilansu to rozmowa z lekarzem. Pediatra będzie zadawać ci różne pytania, np., jak dziecko się zachowuje, co już potrafi robić, co je, jak często choruje. Zapyta, czy malec pewnie chodzi i biega, czy potrafi wspiąć się na krzesło, bawi się klockami (np. buduje dom, pociąg), jak mówi, czy reaguje na polecenia, potrafi ułożyć puzzle z kilku kawałków. Na pytania odpowiadaj zgodnie z prawdą – nie chodzi o to, by na bilansie dziecko wypadło jak najlepiej, tylko by rozpoznać jego potrzeby i ewentualnie pomóc w rozwoju.

Następnie lekarz (lub pielęgniarka) zmierzy i zważy malca, a potem porówna wyniki z danymi na tzw. siatkach centylowych. W ten sposób sprawdzi, czy dziecko rozwija się harmonijnie. Przyglądając się wynikom, zwróci też uwagę na wzrost i wagę rodziców, a także na to, czy przebyte choroby dziecka i stosowania dieta nie miały wpływu na tempo jego wzrastania.

Następnie pediatra dokładnie zbada malca, zwracając uwagę na serce, płuca, brzuch, skórę, węzły chłonne, narządy płciowe, zęby. Zmierzy ciśnienie. Oceni też, jak dziecko widzi i słyszy, czy dobrze chodzi oraz czy ma prawidłową postawę.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Bilans dwulatka: ważne zalecenia

Lekarz sprawdzi też, czy maluszek został zaszczepiony wszystkimi obowiązkowymi preparatami. Warto porozmawiać na temat szczepień zalecanych, a także diety malca. Zapytaj o podawanie witaminy D – jest to zalecane dzieciom do 18. miesiaca życia. Jeśli pediatra stwierdzi jakąkolwiek nieprawidłowość, zaleci wykonanie badań (np. morfologia krwi, poziom żelaza, badanie ogólne moczu, ECHO serca, USG brzuszka) lub skieruje malca do specjalisty, np. ortopedy, alergologa, okulisty, dermatologa, kardiologa, urologa dietetyka czy logopedy. Wszystkie zalecenia powinny zostać wpisane do książeczki zdrowia dziecka. To bardzo ważny dokument.

Co lekarz oceni podczas bilansu dwulatka?

Podczas bilansu dwulatka pediatra sprawdzi, czy dziecko:
  • ma prawidłową masę ciała...
  • ...i wzrost odpowiedni do wieku, czy wykazuje słabe tempo wzrostu, czy też przeciwnie – jest raczej wysokie;
  • dobrze widzi, np. nie zezuje;
  • prawidłowo słyszy;
  • mówi prostymi zdaniami (np.: „Daj auto”);
  • ma prawidłową wielkość narządów płciowych (oraz czy u chłopca jądra są w mosznie)
  • prawidłowo chodzi;
  • ma zdrowe ząbki;
  • nie ma zmian na skórze i w obwodowych węzłach chłonnych;
  • jest prawidłowo odżywiane.

Zapisy na bilans dwulatka

Na wizytę trzeba samemu zapisać dziecko. Ważne, by zrobić to nieco wcześniej, by termin bilansu dwulatka rzeczywiście zbiegł się z drugimi urodzinami (wizyta powinna odbyć się pomiędzy 24. a 27. miesiącem życia). Terminów badań bilansowych i obowiązkowych szczepień ochronnych muszą pilnować rodzice, z przychodni nie są wysyłane żadne zawiadomienia w tej sprawie.

Zobacz też: Co musi umieć dwulatek? - test

Ocena (3 oceny)

4.3
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha