koronawirus bilanse wracają
fot. Adobe Stock

Bilanse dzieci wracają, ale w nowej formie. Jakie są zalecenia?

W pierwszej kolejności bilansom mają być poddawane sześciolatki, jednak przychodnie mają też w miarę możliwości przyjmować pozostałe dzieci, zwłaszcza te, które powinny zostać zaszczepione.
Ewa Janczak-Cwil
koronawirus bilanse wracają
fot. Adobe Stock
Konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, zaleciła realizację badań bilansowych w ramach opieki profilaktycznej nad dziećmi. W pierwszej kolejności, poza zalecanymi szczepieniami ochronnymi, przychodnie powinny dokonywać bilansów w ramach obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, czyli tzw. bilanse sześciolatków. Stanowisko konsultantki zostało opublikowane na stronie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Kolejność świadczeń dla dzieci

Pierwszeństwo mają przywrócone szczepienia najmłodszych dzieci oraz bilanse sześciolatków. Bilanse w pozostałych grupach wiekowych także mają być realizowane, ale w miarę możliwości przychodni, które powinny tak zorganizować pracę, aby móc przyjmować w bezpiecznych warunkach dzieci i ich rodziców.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Nowe zasady przeprowadzania bilansów

Bilanse zdrowia dziecka mają zostać podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich – badanie podmiotowe, wywiad epidemiologiczny oraz elementy bilansu, które można omówić telefonicznie – ma być realizowane podczas teleporady. Drugi etap – właściwe badanie bilansowe z oceną stanu zdrowia – ma się odbywać już podczas wizyty w przychodni. Etap drugi powinien zostać zrealizowany nie dłużej niż po 7 dniach od teleporady.

W czasie wizyty lekarz zważy i zmierzy dziecko oraz sprawdzi, czy nie ma ono wad postawy (np. skolioza czy płaskostopie). W zaleceniach znajduje się też informacja o tym, aby łączyć wizytę bilansową ze szczepieniami obowiązkowymi i zalecanymi, o ile jest to możliwe.

Środki ostrożności podczas wizyty bilansowej czy na szczepienie

Na wizytę w poradni może przyjść z dzieckiem tylko jeden opiekun, u którego nie występują objawy infekcji. Opiekun oraz dziecko powinno mieć maseczkę. Z kolei personel medyczny powinien używać maseczek i przyłbic, rękawiczek jednorazowych oraz jednorazowych fartuchów lub fartuchów wielorazowych używanych wyłącznie do przyjmowania zdrowych dzieci. Po każdej wizycie wszystkie powierzchnie, z którymi ma kontakt pacjent, powinny być dezynfekowane. Przychodnia powinna tak organizować wizyty, aby unikać gromadzenia się dzieci i ich opiekunów w poczekalni.

Źródło: ptmr.info.pl

Więcej o leczeniu w czasach epidemii:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy