Bilanse dzieci zdrowych odroczone z powodu koronawirusa
fot. AdobeStock

Szczepienia obowiązkowe wstrzymane. Ministerstwo Zdrowia informuje, do kiedy

W związku z pandemią koronawirusa szczepienia ochronne zostają odroczone na późniejsze terminy. Ministerstwo podało konkretną datę.
Milena Oszczepalińska
Bilanse dzieci zdrowych odroczone z powodu koronawirusa
fot. AdobeStock
Główny Inspektorat Sanitarny wprowadził wytyczne, które mają zminimalizować ruch w ośrodkach medycznych w Polsce na okres epidemii koronawirusa. Wszystko po to, by odciążyć służbę zdrowia i w możliwie największym stopniu ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa z Wuhan. W związku z tym wszystkie Placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej funkcjonujące w naszym kraju otrzymały zalecenie od Krajowych Konsultantów w Dziedzinie Medycyny Rodzinnej i Pediatrii, by odraczały bilanse dzieci zdrowych do 30 kwietnia. Zdecydowano również, że szczepienia także powinny być realizowane w późniejszych terminach.

Bilanse dzieci zdrowych odroczone do 30 kwietnia

„Mimo, iż dzieci prawdopodobnie przechodzą nową chorobę bezobjawowo, to należy pamiętać, że mogą przenosić wirusa na inne osoby, dorosłe lub co gorsza starsze, będące w grupie największego ryzyka. Każde działanie mające na celu ograniczenie kontaktów międzyludzkich jest w tym momencie słuszne” – stwierdziła lek. med. Katarzyna Paszkiewicz, Dyrektor Medyczna Centrum Medycznego CMP.

W związku z tym podejmowane przez POZ decyzje o przesuwaniu terminów dziecięcych bilansów są jak najbardziej zasadne. Nic się nie stanie, jeśli zdrowe dziecko zostanie skontrolowane przez pediatrę kilka tygodni później, a być może dzięki temu uda się ochronić osoby z grupy ryzyka przed zarażeniem koronawirusem.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Koronawirus a szczepienia obowiązkowe 

Rola szczepień w profilaktyce chorób zakaźnych jest bardzo wysoka, jednak z uwagi na rosnące zagrożenie epidemiologiczne Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej oraz Konsultanci Krajowi w dziedzinie Pediatrii, Medycyny Rodzinnej i Epidemiologii wystosowali w dniu 13 marca komunikat, w którym poinformowali, że szczepienia ochronne również zostają odwołane i powinny być przesuwane na późniejsze terminy.
Oto treść komunikatu:
"W związku z:
1. dynamicznie wzrastającym w Polsce zagrożeniem epidemiologicznym, związanym ze wzrostem liczby przypadków zakażeń spowodowanych wirusem SARS-COV-2 (koronawirusem), powodującym chorobę COVID-19,
2. ogłoszeniem przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) stanu pandemii,
3. wprowadzeniem w Polsce stanu epidemicznego,
celem ograniczenia ryzyka zakażeń w grupie niemowląt, dzieci oraz ich rodziców/opiekunów, a także młodzieży i osób dorosłych zalecają zawieszenie wszystkich wizyt profilaktycznych w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym szczepień ochronnych, wizyt w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin. (...) Jedynymi medycznymi wyjątkami uzasadniającymi natychmiastowe szczepienie jest przeprowadzenie profilaktyki poekspozycyjnej przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze i ospie wietrznej".

Komunikat Ministerstwa Zdrowia na temat wstrzymania szczepień

Resort Zdrowia ustosunkował się do wcześniejszych zaleceń towarzystw medycznych działających w Polsce i wystosował oficjalny komunikat dotyczący szczepienia dzieci w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Czytamy w nim, że rekomenduje się odraczanie szczepień ochronnych do 18 kwietnia 2020 roku. Oto treść komunikatu: 

"Uwzględniając ogłoszenie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny wraz z konsultantami krajowymi w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii rekomendują odroczenie szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, na 30 dni od wydania komunikatu, tj. do 18 kwietnia 2020 r.

Zalecenie ma na celu ograniczenie skupisk dzieci i rodziców w przychodniach.

Szczepienie może być wykonane w sytuacji zaistnienia uzasadnionych przesłanek medycznych – lekarz opiekujący się dzieckiem powinien podjąć wówczas indywidualną decyzję.

Szczepienia w oddziałach noworodkowych oraz szczepienia poekspozycyjne powinny być prowadzone na dotychczasowych zasadach.

Powiatowe stacje sanitarno–epidemiologiczne powinny wydawać szczepionki bez ograniczeń i na zasadach dotychczasowej dystrybucji".

Źródło: PTP, www.gov.pl, materiały prasowe

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy