Płód owcy rozwijający się sztucznej macicy
fot. Facebook/The Verge

Sztuczna macica to szansa dla wcześniaków? Zobacz niezwykły film!

Ten film wyświetlono 15 milionów razy w zaledwie 2 dni . Zobacz, jak rozwija się płód owcy w sztucznej macicy. To niezwykłe urządzenie może być ratunkiem dla wcześniaków!
Hanna Szczesiak
Płód owcy rozwijający się sztucznej macicy
fot. Facebook/The Verge
Biobag, czyli sztuczna macica, to urządzenie przypominające plastikowy worek strunowy wypełniony płynem zastępującym płyn owodniowy. Według neonatologów z The Children's Hospital of Philadelphia, to urządzenie może służyć w przyszłości do ratowania życia wcześniaków.

Rozwój płodu w sztucznej macicy

Naukowcy z filadelfijskiego szpitala są w trakcie badań na płodach owiec. Jagnięta rozwijały się w sztucznych macicach przez cztery tygodnie. Umieszczono je w nich na etapie rozwoju odpowiadającemu 23. tygodniowi ciąży u człowieka. Dziecko, które przyjdzie na świat w 23. tygodniu ciąży, po umieszczeniu w inkubatorze ma jedynie 15% szans na przeżycie. W 24. tygodniu szanse wzrastają do 55%, a w 25. tygodniu – do 80%. Według autora badania, dr Alana Flake’a, dzięki warunkom zbliżonym do warunków wewnątrz macicy, jagnięta były w stanie prawidłowo się rozwijać.

W przeciwieństwie do inkubatora, przebywanie w sztucznej macicy jest podobne do przebywania w łonie matki. Płód nie oddycha suchym powietrzem. Płyn zastępujący płyn owodniowy jest stale wymieniany, a przewody pełniące funkcje łożyska doprowadzają krew z niezbędnymi składnikami odżywczymi.
 

Jedna z badaczek biorących udział w eksperymencie, dr Emily Partridge z The Children's Hospital of Philadelphia, zapewnia, że owce, które ostatnie tygodnie w okresie płodowym spędziły w sztucznych macicach, rozwijają się tak samo dobrze jak owieczki, które urodziły się naturalnie. Pierwsze próby użycia sztucznej macicy do ratowania wcześniaków będą jednak możliwe dopiero za kilka lat.
Redakcja poleca: O kangurowaniu wcześniaków mówi neonatolog [WIDEO]
Kangurowanie to metoda, którą wymyśliły... kangury. One zawsze mają ze sobą swoje maleństwo – wyjaśnia dr n. med. Beata Pawlus, lekarz kierujący Oddziałem Neonatologii Szpitala Św. Rodziny w Warszawie. Jak przebiega kangurowanie i dlaczego się je stosuje?

Szansa na ratowanie wcześniaków

Jeśli naukowcom uda się przystosować sztuczne macice do rozwoju człowieka, takie urządzenia staną się szansą na ratowanie życia tysięcy wcześniaków. Co sądzicie o takim wynalazku? Nie obawiacie się, że może zostać wykorzystany niezgodnie z jego pierwotnymi założeniami?

Zobacz także: Od fasolki do arbuza, czyli rozwój dziecka w brzuchu mamy

Źródło: rynekzdrowia.pl, crazynauka.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy