Encyklopedia zdrowia dziecka

Bioderka (dysplazja stawu biodrowego)

Około siedmiu procent dzieci rodzi się ze stawami biodrowymi, które wymagają leczenia. Problemy ze stawami biodrowymi dotyczą w większym stopniu dziewczynek niż chłopców. Na 10 dziewczynek z niedorozwojem stawów biodrowych rodzi się jeden chłopiec z tą wadą.

Zwichnięcie
Staw biodrowy zbudowany jest z kości miedniczej i kości udowej. W kości miedniczej znajduje się spore zagłębienie, zwane panewką stawową. W tej panewce umieszczona jest główka kości udowej. W prawidłowo rozwiniętym stawie duża część główki tkwi głęboko w panewce. Kiedy główka kości udowej wysunie się poza panewkę, mówimy o zwichnięciu stawu. Nieprawidłowe jest również zbyt płytkie umieszczenie główki w panewce.
Dziecko rodzi się ze stawami nie przystosowanymi do chodzenia w pozycji pionowej. Dlatego niemowlę trzyma nóżki zgięte. W tej pozycji stawy biodrowe są zwarte, a główka kości udowej tkwi dobrze w panewce. Gdyby nóżki dziecka zostały nagle wyprostowane, mogłyby ulec zwichnięciu, ponieważ główki kości udowej wypadłyby z panewki.
Specjaliści twierdzą, że zwichnięcie stawu biodrowego dotyczy tylko kilku procent noworodków, natomiast z tzw. niedorozwojem fizjologicznym, czyli dysplazją stawu biodrowego, rodzi się bardzo wiele dzieci. Jeśli nie zostanie zapewniona możliwość przebudowy takiego stawu, może w przyszłości dojść do zwichnięcia.
Jeśli dysplazja jest nieznaczna, wówczas nawet do szóstego tygodnia życia lekarze nie zalecają żadnych aparatów zapewniających prawidłowe ułożenie nóżek.

Kiedy potrzebna rozwórka?
Są przypadki, w których konieczny jest specjalny aparat, np. gdy dziecko rodzi się ze zwichniętym stawem biodrowym lub fizjologiczna dysplazja utrzymuje się długo. Decyzję zawsze podejmuje lekarz po dokładnym zbadaniu dziecka.
Najbardziej popularna jest tzw. rozwórka Koszli. Utrzymuje ona nóżki dziecka w odwiedzeniu i zgięciu, a tym samym zapewnia utrzymanie główki kości udowej w panewce. W przypadku niedorozwoju rozwórkę trzeba stosować przez trzy miesiące, nie zdejmując do kąpieli. Jeśli jednak staw biodrowy jest zwichnięty, wówczas trzeba ją stosować przez sześć miesięcy. Rozwórka pozwala na normalne pielęgnowanie maleństwa. Można wykonywać wszystkie zabiegi higieniczne, wymieniać pieluszki. Jej zaletą jest to, że „rośnie” wraz z dzieckiem – dzięki plastycznemu środkowemu łukowi można dozować odwiedzenie nóżek maleństwa. Dziecko w aparacie może być noszone na rękach, sadzane na kolanach i szerokim foteliku.
Po założeniu dziecku rozwórki konieczne są co trzy-cztery tygodnie kontrole lekarskie Lekarze twierdzą, że stosowanie rozwórki daje doskonałe efekty lecznicze i nie zostawia żadnych następstw w późniejszym życiu maleństwa.

Zalecana profilaktyka
- Nie prostuj nóżek maleństwa.
- Podczas przewijania nie unoś malca do góry za nóżki. Najbezpieczniej jest przenosić nóżki i pupę, podkładając dłoń pod kość krzyżową dziecka.
- Ubieraj maluszka tak, aby mógł swobodnie poruszać nóżkami. Najlepiej aby dziecko trzymało nóżki w tzw. pozycji fizjologicznej, czyli w zgięciu i rozłożeniu (odwiedzeniu).
- Noś dziecko na ręku sposobem „twarzą w twarz”, pamiętając, aby jego nóżki obejmowały cię w pasie.

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra