Biopsja jądra, zabieg, operacja, chirurgia, niepłodność, diagnostyka niepłodności
fot. Fotolia

4 pytania o biopsję jąder

To zabieg stosowany w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. Biopsja jąder pomaga też w wyizolowaniu plemników, które mogą być wykorzystane do zapłodnienia in vitro.
Joanna Karwat
Biopsja jądra, zabieg, operacja, chirurgia, niepłodność, diagnostyka niepłodności
fot. Fotolia
Jakość nasienia mężczyzn obniża się. W latach 50. ubiegłego wieku normą liczby plemników w nasieniu było 120 mln/ml, w tej chwili ta ilość jest znacznie obniżona i jest to zjawisko na skalę globalną. Czasem jedynym sposobem na to, by pozyskać plemniki do zapłodnienia in vitro, jest wykonanie biopsji jąder.

1. Jakie są wskazania do biopsji jąder?

Biopsję jąder wykonuje się u tych pacjentów, u których ponad wszelką wątpliwość stwierdzono azoospermię, czyli brak plemników w ejakulacie.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

2. Na czym polega biopsja jąder?

Zabieg przeprowadza się na dwa sposoby. Może to być przezskórna punkcja cienkoigłowa lub gruboigłowa (nakłucie jądra igłą) lub otwarty zabieg chirurgiczny, podczas którego pobiera się wycinek tkanki (ma wielkość ziarenka ryżu). Pozyskane w ten sposób plemniki mogą być wykorzystane do zapłodnienia in vitro (mikroiniekcji nasienia do komórki jajowej). Zabieg biopsji jąder trwa ok. 30 minut.

3. Czy biopsja jąder boli?

Zabieg jest dość bolesny, dlatego biopsję jąder wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Biopsja jąder jest bezpiecznym zabiegiem, powikłania występują bardzo rzadko. Po biopsji jąder mogą pojawić się krwiaki, zapalenie jądra i najądrza.

4. Co można wykryć dzięki biopsji jąder?

Dzięki biopsji jąder można stwierdzić, czy przyczyną niepłodności jest niedrożność nasieniowodów, czy też inne choroby. Biopsja jąder pomaga wykryć następujące schorzenia, które powodują niepłodność mężczyzny:
• upośledzenie spermatogenezy, czyli produkcji i dojrzewania plemników
• zespół Sertoliego
• zespół Klinefeltera

Zobacz: film o badaniu jakości nasienia
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy