mama, niemowlę, stanik, karmienie piersią
fot. Materiały prasowe ANITA

Stanik do karmienia

Ładne i jędrne piersi po ciąży to nie tylko zasługa genów. O wiele większe znaczenie ma odpowiednio dobrany stanik do karmienia. Podpowiemy ci, jak taki znaleźć.
Joanna Karwat
mama, niemowlę, stanik, karmienie piersią
fot. Materiały prasowe ANITA
Kobiety noszą biustonosze od ponad stu lat, ale nadal większość z nich nie zna prawdziwego rozmiaru swoich piersi i nie potrafi dobrać stanika. To niedobrze, bo tylko prawidłowo dobrany biustonosz będzie wygodny, zdrowy dla piersi i dla kręgosłupa. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas karmienia.

Kiedy kupować stanik do karmienia

Teoretycznie najlepszy czas na zakup stanika do karmienia to okres między 8. a 9. miesiącem ciąży. Pod wpływem hormonów obwód pod piersiami zwiększa się i w tym momencie jest już ustabilizowany. Oczywiście możesz wybrać się do sklepu już po narodzinach dziecka. Wtedy nie musisz dobierać miseczek z zapasem, wystarczy, że będą akurat.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Przed zakupem stanika do karmienia zmierz się dokładnie

Zacznij od obwodu pod biustem. Zmierz go centymetrem krawieckim – na wydechu! Pamiętaj, by linia centymetra była dokładnie w poziomie. Swój wynik pomniejsz o pięć i zaokrąglij w dół do najbliższej „piątki”, czyli jeśli wyszło 78, to twój rozmiar wynosi 70 . Teraz zmierz obwód biustu w jego najszerszym miejscu (np. na wysokości sutków). Możesz to zrobić w miękkim biustonoszu. Różnica między zaokrąglonym do „piątki” obwodem pod biustem a obwodem piersi będzie decydowała o rozmiarze miseczek.

Sprawdź rozmiar swojego biustu

Właściwego rozmiaru stanika szukaj w tabeli producenta lub poproś ekspedientkę, by podpowiedziała ci, który rozmiar będzie pasował.

Stanik do karmienia koniecznie przymierz

Każdy producent bielizny ma inne materiały i mogą one różnić się nie tylko fakturą ale i rozciągliwością. U kobiet, które mają dużą różnicę między obwodem pod biustem i w biuście, taki rozciągliwy materiał nie utrzyma prawidłowo dużych piersi. Poza tym każda kobieta ma nieco inny kształt i rozstaw biustu. A w okresie karmienia piersi są szczególnie wrażliwe, dlatego ważne jest, byś nosiła wygodny stanik.

Zapnij go na najluźniejszą haftkę (gdy się nieco rozciągnie, będziesz miała jeszcze kilka w zapasie) i pochyl się, by prawidłowo ułożyć piersi w miseczkach (zgarnij je w kierunku od pachy). Poruszaj rękami i sprawdź, czy podstawa stanika (czyli obwód pod biustem) nadal jest na swoim miejscu, czyli nie podjeżdża ku górze. Pas powinien być na tyle ciasny, by dało się wsunąć pod niego maksymalnie dwa palce. Jeśli stanik ma fiszbiny, sprawdź, czy ich zewnętrzne końcówki sięgają aż do pachy i nie uciskają kanalików mlecznych. Na koniec załóż bluzkę i zobacz, czy biust dobrze się prezentuje.

Obejrzyj szwy i klamerki w staniku do karmienia

Zwróć uwagę, czy na wysokości sutka nie przechodzi żaden szew. Sprawdź, czy klamerki przy obu miseczkach łatwo można odpiąć jedną ręką, bo przecież przy karmieniu drugą będziesz podtrzymywać dzidziusia. Zobacz też, czy pierś dobrze się okłada w odpinanym okienku stanika. 

Idealny stanik do karmienia

Podczas zakupów wybierz dwa modele staników, żebyś miała je na zmianę. Pamiętaj, że w dobrym biustonoszu do karmienia:
  • Nic nie może uwierać. Dobrze, jeśli wnętrze miseczek ma kieszonki na wkładki laktacyjne lub obszyte jest delikatnym materiałem.
  • Fiszbiny nie powinny drapać. Zwróć uwagę na to, jak są obszyte, czy końcówki fiszbin nie przedziurawią materiału i nie zaczną kłuć pod pachami lub między piersiami.
  • Wykończenia nie mogą podrażniać skóry. Przesuń palec wzdłuż szwów i ozdób stanika, zwłaszcza wewnątrz miseczki. Sprawdź, czy są gładkie.
Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy