Estelle Lefebre i niemowlę
fot. materiały prasowe

Pielęgnacyjne wpadki

Maluszek ma tak delikatną skórę, że łatwo ulega ona podrażnieniom. Ich przyczyną mogą być błędy w pielęgnacji. Czy tobie też się zdarzają? Sprawdź!
Estelle Lefebre i niemowlę
fot. materiały prasowe
Skóra dziecka w pierwszym roku życia jest aż o 30 procent cieńsza niż u dorosłego, a niektóre jej struktury będą dojrzewać nawet do trzeciego roku! To dlatego tak łatwo ją podrażnić, nawet niechcący. Pielęgnacyjna wpadka może zdarzyć się każdemu. Jakie przytrafiają się rodzicom najczęściej?

1. Używanie preparatów niezgodnie z ich przeznaczeniem

Krem do pielęgnacji pupy świetnie sprawdzi się pod pieluszką, ale nałożony na policzki malca zaszkodzi. Inaczej dba się o skórę z problemami (np. suchą czy atopową), a inaczej o taką, która jest gładka. Stosowanie nadmiernej ilości kosmetyków leczniczych może podrażnić zdrową skórę.
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.

2. Przesadzanie z oliwką

Przydaje się w pierwszym miesiącu życia dziecka, ale po tym czasie stosuj ją ostrożnie, bo nadmiar oliwki może wysuszać skórę lub nasilać częste u dzieci łojotokowe zapalenie skóry. Nie używaj też oliwki, jeśli maluch ma potówki. Aby zapobiegać ich powstawaniu i leczyć te, które już się pojawiły, zakładaj dziecku przewiewne ubranka i pilnuj, by w domu nie było za ciepło.

3. Stosowanie zbyt wielu kosmetyków

Za dużo środków do pielęgnacji może przynieść wrażliwej skórze malca więcej szkody niż pożytku. Nie używaj jednocześnie np. płynu do kąpieli i mydła lub zasypki i balsamu. Jeśli maleństwo ma zdrową skórę, wystarczy mu mydło lub żel do kąpieli, szampon i krem przeciw odparzeniom (patrz: ramka). Możesz też ewentualnie natłuszczać skórę dziecka balsamem, oliwką lub kremem (ale nie wszystkim naraz!). Jeżeli smarujesz pupkę malca kremem przeciw odparzeniom, nie posypuj już jej zasypką. Zadaniem tej ostatniej jest wchłanianie nadmiaru wilgoci. Gdy zastosujesz oba kosmetyki jednocześnie, zasypka zbije się w grudki, które mogą podrażniać.

4. Nieprawidłowa pielęgnacja pupy

O błędy w pielęgnacji łatwo zwłaszcza w okolicach pod pieluszką. Myjąc synka, nie odciągaj napletka na siłę. Takie próby prowadzą czasem do uszkodzeń skóry i blizn. Jeśli masz córeczkę, myj jej krocze w kierunku od warg sromowych do pupy (od przodu do tyłu). Inaczej dojdzie do przeniesienia bakterii – i infekcja układu moczowego gotowa!

5. Zbyt ciepła kąpiel

Idealna temperatura kąpieli to ok. 37°C – za ciepła woda drażni skórę. Niewskazane jest także zbyt długie przebywanie w wodzie, dlatego trzymaj w niej malca 5–7 minut. Aby ochronić skórę przed przesuszeniem, możesz wlać do wanny emolient (preparat, który myje i nawilża skórę), a po kąpieli posmaruj ją emulsją lub mleczkiem.

Sylwia Niemczyk
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy