kobieta i brzuch
fot. Panthermedia

Jak dbać o bliznę po cesarce

Co robić, by  rana po cesarskim cięciu szybko się zagoiła, a blizna była jak najmniej widoczna?
Beata Turska
kobieta i brzuch
fot. Panthermedia
Kiedyś cesarskie cięcie oznaczało pożegnanie z bikini, bo zostawała po nim paskudna blizna biegnąca od pępka do spojenia łonowego. Dziś brzuch przecina się na granicy owłosienia łonowego, dlatego po zagojeniu blizna jest mało widoczna.

Gojenie
Jeśli wszystko goi się jak należy, już trzy doby po zabiegu ściąga się opatrunek, a po tygodniu zewnętrzne szwy ze skóry (szwy wewnętrzne rozpuszczają się w ciągu trzech miesięcy). Ból mija na ogół po czterech–sześciu tygodniach od zabiegu. Jeszcze przez kilka miesięcy okolica rany może być zdrętwiała, ponieważ podczas operacji zostały przecięte nerwy. Po roku wszystkie warstwy, także wewnętrzne są już zagojone i można planować kolejną ciążę.

Co możesz zrobić, żeby rana szybko i ładnie się wygoiła?
- W ciągu pierwszych trzech dni, gdy masz jeszcze opatrunek, staraj się go nie moczyć. Ale nie panikuj, jeśli przypadkiem zalejesz go wodą podczas kąpieli. Po prostu poproś o nowy.
- Po zdjęciu szwów myj ranę wodą z mydłem, możesz przecierać ją także spirytusem lub środkiem dezynfekującym.
- Noś ubrania, które nie drażnią i nie uciskają blizny, przede wszystkim wysokie majtki, których gumka nie będzie urażać  obolałego miejsca. Twoje ubrania powinny być przewiewne.  
- Nie dźwigaj przez trzy miesiące, bo założone na mięśnie i powięź szwy mogą je uszkodzić i powstanie krwiak.
- Gdy kaszlesz (i kichasz), przyciskaj do brzucha poduszkę. Dzięki temu nie napniesz mięśni brzucha i unikniesz bólu.
- Jeśli karmisz dziecko piersią, układaj je tak, by nie uciskało rany, np. na ułożonej na brzuchu poduszce Możesz też karmić maluszka w tzw. pozycji futbolowej (główka dziecka jest na wysokości twojej piersi, brzuszek przytulony do twojego boku, a nóżki pod pachą.

Blizna
Na początku blizna nie wygląda zbyt ładnie. Jest czerwona lub różowa. Niekiedy tworzą się wokół niej zgrubienia: to bliznowce, które niestety zostają. Z czasem blednie, aż wreszcie staje się biała i mało widoczna.  Możesz ją rozjaśnić a zgrubienia spłycić stosując maści, żele lub plastry do leczenia blizn pooperacyjnych (kupisz je w aptece bez recepty). Preparaty tego rodzaju działają przeciwzapalnie, regenerują, poprawiają ukrwienie i elastyczność skóry.

Idź do lekarza, jeśli:
- Rana się źle goi, pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, silny ból, z rany wydobywa się wydzielina surowicza lub ropna. Zrób to także wówczas, jeżeli masz gorączkę.
- W linii blizny pojawia się bolesne zgrubienie. Czasami powikłaniem po cięciu cesarskim może być powstanie w bliźnie bolesnych ognisk endometriozy, tzn. mikroskopowych ognisk błony śluzowej macicy, która została w trakcie cięcie cesarskiego „zawleczona” przypadkowo do tkanki podskórnej.

Konsultacja: lek.med. Artur Kucharski, ginekolog położnik ze szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy