Bliźniaki jednojajowe, dwujajowe i syjamskie

Czasami zamiast jednego embrionu w jamie macicy zagnieżdżają się dwa, w efekcie na świat przychodzą bliźnięta. Dlaczego tak się dzieje?

Z uwagą wpatrujesz się w ekran USG, chcąc na zawsze zapamiętać pierwsze „zdjęcie” dziecka, a tu nagle okazuje się, że będziesz mieć bliźniaki! W ostatnich latach coraz częściej na świat przychodzą wieloraczki.

W jajniku kobiety, w tzw. pęcherzyku Graafa, dojrzewa komórka jajowa. W czasie owulacji uwalnia się ona z pęcherzyka i przedostaje do jajowodu. Tam może nastąpić jej zapłodnienie. Jeśli tak się stanie, zapłodniona komórka jajowa, czyli zygota, wędruje do macicy, zagnieżdżając się w jej śluzówce. Tam zarodek się rozwija. Czasami jednak zamiast jednego embrionu w jamie macicy zagnieżdżają się dwa, w efekcie czego w dziewięć miesięcy później na świat przychodzą bliźnięta. Dlaczego tak się dzieje?
Zobacz, jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej

Bliźniaki dwujajowe: urodzeni razem, a jednak inni

W normalnym cyklu u kobiety dojrzewa tylko jeden pęcherzyk Graafa i jedna komórka jajowa. Czasami jednak zdarza się, że jednocześnie dojrzewają dwie albo nawet trzy komórki jajowe, które przedostają się do jajowodu, tam zostają zapłodnione i następnie zagnieżdżają się w śluzówce macicy. Każdy z embrionów rozwija się samodzielnie. Każdy płód ma swoje łożysko i worek owodniowy. Poczęte w ten sposób dzieci – bliźnięta, trojaczki, czworaczki wielojajowe – mogą być tej samej bądź różnej płci, a podobieństwo genetyczne pomiędzy nimi jest takie jak w przypadku rodzeństwa w różnym wieku.
Dlaczego jednak w jednym cyklu dojrzały jednocześnie dwie lub nawet więcej komórek jajowych? Przyczyną są zazwyczaj zaburzenia hormonalne. Często bliźniakami, trojaczkami, a nawet czworaczkami mogą się pochwalić pary, które długo nie mogły doczekać się upragnionego maleństwa i były poddawane leczeniu hormonalnemu.
Przeczytaj: Zaburzenia hormonalne – jak je rozpoznać?
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Jak dwie krople wody, czyli bliźniaki jednojajowe

Jacka od Bartka potrafi odróżnić tylko mama. Dla osób postronnych są identyczni – mają taki sam wygląd zewnętrzny, kolor włosów i oczu, linie papilarne. Cechy ich charakteru są podobne, mają też tę samą grupę krwi i identyczny kod genetyczny. W razie konieczności przeszczepu jakiegoś organu będą dla siebie idealnymi dawcami. Chłopcy są bowiem bliźniakami jednojajowymi, czyli monozygotycznymi. Początek ich życia był wspólny, przez moment stanowili jeden organizm. Tylko jedna komórka jajowa ich mamy została zapłodniona przez plemnik, ale potem embrion podzielił się na dwa symetryczne zawiązki. Rozdzielenie zapłodnionego jaja na organizmy bliźniacze następuje między trzecim a siódmym dniem po zapłodnieniu. Z każdego powstaje odrębny człowiek.
Przyczyny, dlaczego zygota czasami dzieli się na dwa zawiązki (lub więcej), nie zostały dotychczas wyjaśnione. Dzieci urodzone w taki sposób są zawsze tej samej płci i mają identyczne cechy genetyczne.

Bliźniaki syjamskie

Niestety, zdarza się, że natura potrafi płatać niemiłe figle. Czasami, choć na szczęście zdarza się to niezmiernie rzadko, do rozdzielenia dochodzi później, dopiero po 12–14 dniach po zapłodnieniu. Jest ono wówczas niecałkowite. Rodzą się wtedy bliźnięta syjamskie, połączone ze sobą (w różnym stopniu) wspólnymi narządami lub organami. Medycyna nie potrafi do końca jednoznacznie wytłumaczyć, jakie są przyczyny takiego zjawiska. Prawdopodobnie komórka jajowa jest już za stara, aby prawidłowo się podzielić, zbyt późno doszło do jej zapłodnienia. Bliźnięta syjamskie to jakby nie do końca rozdzielone bliźniaki jednojajowe. Zwykle są złączone klatkami piersiowymi, czasem mają wspólne serce oraz inne organy wewnętrzne. Zawsze są tej samej płci. Częściej rodzą się syjamskie dziewczynki.
Niestety, nie można zapobiec powstawaniu tego typu ciąż. Możliwe jest również ich wczesne zdiagnozowanie, gdyż badanie USG już w początkowej fazie ciąży pozwala jedynie wykryć istnienie ciąży mnogiej. Na ekranie USG rozwój bliźniąt syjamskich można obserwować aż do porodu.
Uśmiech dziecka, płeć, bliźniaki – czyli co zobaczysz na USG (filmy)
Na szczęście, bliźnięta syjamskie rodzą się niezmiernie rzadko – statystycznie raz na 100 tysięcy porodów. Niestety, w niektórych przypadkach operacje rozdzielenia kończą się niepowodzeniem lub też w ogóle nie można ich przeprowadzić, gdyż stanowiłyby olbrzymie zagrożenie dla życia jednego bądź obydwu dzieci. Dzieci są wówczas nierozłączne do końca swoich dni.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka