2panthermedia_A9604637_3831x2554.jpg
fot. Panthermedia

Co musisz wiedzieć, gdy spodziewasz się bliźniąt?

Więź, która łączy bliźnięta, jest niepowtarzalna. Ani z mamą, ani z tatą nie uda się nawiązać podobnej. Spodziewasz się dwójki dzieci, zobacz, co cię czeka.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
2panthermedia_A9604637_3831x2554.jpg
fot. Panthermedia
Bliźnięta są ze sobą od chwili poczęcia, czyli od samego początku. Są przyzwyczajone do bliskiego kontaktu, wzajemnego dotyku. Po narodzinach leżą blisko siebie, jeżdżą razem w wózku. Spędzają ze sobą więcej czasu niż z mamą czy tatą. I bardzo lubią swoje towarzystwo. Są wrażliwe na to, co dotyczy brata lub siostry, płaczą, gdy temu drugiemu dzieje się krzywda. Z tych powodów wychowuje się je inaczej niż małego solistę. Ale różnice zaczynają się już na etapie ciąży.


Mdłości do kwadratu

Ciąża bliźniacza różni się od pojedynczej. Na początku mocniej (można by powiedzieć, że podwójnie) dokuczają nudności, pod koniec zaś problemem stają się duży brzuch i spora waga dwójki dzieci. Z tego powodu trudniej jeść obfite posiłki. Dzieci zajmują miejsce, w którym normalnie znajduje się żołądek, lepiej więc jeść mniej, ale częściej. Trudniej się poruszać, trudniej znaleźć dobrą pozycję do snu. Pojawiają się bóle pleców i większe zmęczenie.
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.


Pod czujnym okiem od samego początku

Na pierwszym USG, które rutynowo wykonuje się w 12–14. tygodniu ciąży, lekarz sprawdza, ile dzieci znajduje się w brzuchu przyszłej mamy. Jeśli stwierdzi ciążę bliźniaczą, od tego momentu powinnaś pojawiać się u ginekologa w pierwszym i drugim trymestrze co dwa, trzy tygodnie, a w trzecim – nawet co tydzień. Aby dokładne kontrolować rozwój bliźniąt, wykonuje się więcej badań USG. W przypadku bliźniąt dwujajowych mniej więcej raz w miesiącu. Przy jednojajowych – co dwa tygodnie, bo częściej dochodzi do powikłań, np. zespołu podkradania (ze względu na nieprawidłowe połączenia naczyń w łożysku jedno z dzieci czerpie więcej składników odżywczych niż drugie).


Mniej lub bardziej podobne

Bliźnięta rodzą się raz na 80 ciąż. Jednak nie wszystkie są w jednakowym stopniu do siebie podobne. Te, które można uznać za wierną kopię brata lub siostry, czyli bliźniaki jednojajowe, przychodzą na świat zdecydowanie najrzadziej. O tym, czy nosisz je w swoim brzuchu, możesz dowiedzieć się już podczas pierwszego USG.
  • Jednojajowe – mają identyczny zestaw genów, a więc taki sam kolor włosów, oczu, grupę krwi. I tę samą płeć. Rodzą się rzadziej, stanowią około jedną trzecią wszystkich bliźniąt. Rozwijają się, gdy jajo zapłodni jeden plemnik, a potem podzieli się ono na dwa. Dzieci mają oddzielne pępowiny, ale korzystają z jednego łożyska. Mogą mieć wspólny lub dwa oddzielne worki owodniowe.
  • Dwujajowe – mogą bardziej lub mniej różnić się od siebie wyglądem (mają inny zestaw genów) i mogą mieć inną płeć. Rozwijają się, gdy podczas owulacji zostaną uwolnione dwa jajeczka i każde z nich zostanie zapłodnione innym plemnikiem. W życiu płodowym mają oddzielne łożyska, dzięki czemu rzadziej dochodzi do komplikacji podczas ciąży.

 

Poród naturalny, to jest możliwe

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, dzieci dobrze się rozwijają i są ułożone w macicy główką w dół, możliwy jest poród siłami natury. Nie wyklucza go nawet miednicowe położenie drugiego dziecka. Przychodzi ono na świat zwykle po 10–20 minutach po bracie lub siostrze. Choć od tej reguły są wyjątki. Jeśli jednak poród postępuje powoli, lekarz może podać środek, który go przyspieszy lub użyć np. kleszczy. W przypadku ciąż bliźniaczych do częstych należą sytuacje, kiedy bliźnięta znajdują się w położeniu, które uniemożliwia poród fizjologiczny (np. jedno z nich poprzecznie). Wtedy konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia.

Przeczytaj: Dziewczynka urodziła się 5 tygodni po swoim bracie bliźniaku!


Na co warto się przygotować

Przez pierwszy rok opieka nad bliźniakami jest bardzo absorbująca, ale potem dzieci więcej czasu spędzają ze sobą i rodzice mogą nieco odpocząć.
  • Na początku jedno dziecko płacze, gdy zajmujesz się drugim. Dzieje się tak zwłaszcza w chwilach, gdy dziećmi opiekuje się jedno z rodziców. Oswojenie się z tą sytuacją jest bardzo trudne. Warto więc poprosić o pomoc babcie, ciocie. Dodatkowa para rąk do opieki nad bliźniętami jest szczególnie wskazana.
  • Nadawanie podobnie brzmiących imion (np. Ala i Ola) lub imion kojarzonych w pary (np. Piotr i Paweł) utrudnia podkreślanie indywidualności dzieci. Podobnie jednakowe ubieranie, zwracanie się do dzieci w liczbie mnogiej. Staraj się poznać potrzeby każdego dziecka, ich gust i bierz je pod uwagę.
  • Dzieci bardzo dobrze się rozumieją, więc ich mowa rozwija się wolniej. Bliźnięta bardziej niż dorosłych naśladują dźwięki wydawane przez drugiego brata lub siostrę, z którym mają częstszy kontakt. Dowiedziono także, że rodzice bliźniąt rzadziej się do nich zwracają, co opóźnia rozwój mowy.
Poznaj: 10 zabaw, które wspomagają rozwój mowy niemowlaka
  • Bliźnięta potrzebują towarzystwa innych dzieci. Choć dobrze się ze sobą bawią, warto jak najwcześniej pozwolić im przebywać wśród rówieśników. W przeciwnym razie nabiorą przekonania, że własne towarzystwo im wystarczy.


dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy