bogowie greccy
fot. Adobe Stock

Bogowie greccy: imiona, znaczenie i atrybuty. Lista najważniejszych bogów

Bogowie w mitologii greckiej nie zawsze byli wzorami cnót – przypisywano im wiele cechy typowo ludzkich. Według wierzeń bogowie olimpijscy władali śmiertelnikami, pomagali ludziom i opiekowali się nimi. Wyjaśniamy, jakie mieli atrybuty i jakie jest ich znaczenie.
Magdalena Drab
bogowie greccy
fot. Adobe Stock
Bogowie greccy to 12 postaci, które zgodnie z mitologią pochodziły od Uranosa (Niebo) i Gai (Ziemia). Bogowie olimpijscy mieszkali na górze Olimp i stamtąd sprawowali władzę nad ludźmi. Każdy z bogów miał charakterystyczne dla siebie atrybuty i opiekował się wybraną grupą ludzi bądź dziedziną życia. Najważniejsi bogowie greccy to Zeus, Hera, Apollo, Afrodyta i Atena. Opisujemy ich imiona, znaczenie oraz główne cechy.

Bogowie w mitologii greckiej: skąd się wzięli?

Bogowie greccy pochodzili od Uranosa i Gai. Ich najmłodszy syn, Kronos, pozbawił ojca władzy, a potem, chcąc uniknąć podobnego losu, połykał swoje własne dzieci. Połknął Hestię, Herę, Hadesa, Demeter i Posejdona, z szóstym dzieckiem jednak miało być inaczej. Żona Kronosa, Rea, postanowiła ocalić nowo narodzonego syna Zeusa i zamiast dziecka podała mężowi kamień zawinięty w pieluchę. Kronos połknął zawiniątko, a Zeus przeżył.

Gdy Zeus dorósł, pomógł uratować swoje rodzeństwo: przekonał Reję, by podała Kornosowi środek wymiotny, dzięki czemu pozostałe bóstwa wydostały się na zewnątrz i razem z Zeusem postawiły się ojcu. Walka trwała 10 lat, aż w końcu położono kres rządom Kronosa. Bogowie greccy zamieszkali na Olimpie. Nektar i ambrozja zapewniały im nieśmiertelność i nieprzemijającą urodę. Poniżej spis wszystkich bogów greckich.

Bogowie greccy: imiona i atrybuty. Lista

W mitologii greckiej jest mowa o 12 bogach olimpijskich. Najważniejsze bóstwa to Zeus, Posejdon, Hera, Hermes, Hefajstos, Atena, Ares, Artemida, Apollo i Afrodyta. Różne źródła podają, że dwaj pozostali bogowie greccy to Dionizos, Demeter, Hestia lub Hades.
 
 • Zeus (Dzeus) – syn Kronosa i Rei, mąż Hery. Zeus to najważniejszy bóg grecki, pan Olimpu, władca ziemi i nieba, nazywany był też ojcem bogów i ludzi. Władał piorunami wykuwanymi dla niego w kuźni Hefajstosa. Atrybuty Zeusa: pioruny, dąb, orzeł i tarcza zwana egidą.
 • Hera – córka Kronosa i Rei, żona Zeusa. Bogini niebios i płodności, opiekunka rodziny, macierzyństwa i małżeństwa. Była uważana za uosobienie cnót małżeńskich. Notorycznie zdradzana przez męża mściła się na jego kochankach i nieślubnych dzieciach. Atrybuty Hery: pawie i krowa.
 • Posejdon – syn Kronosa i Rei, mąż Amfitryty. Władca mórz, jezior, rzek i trzęsień ziemi oraz żeglarzy i rybaków. Atrybuty Posejdona: trójząb oraz rydwan ciągnięty przez hippokampy (mityczne stworzenia morskie – pół konie, pół ryby).
 • Hades – syn Kronosa i Rei, mąż Persefony. Bóg świata podziemnego i zmarłych. Atrybuty Hadesa: berło, klucze, róg obfitości, psia czapka.
 • Hermes – syn Zeusa i Mai. Bóg podróżnych, pasterzy i kupców. Posłaniec bogów. Odprowadzał zmarłych do Hadesu. Atrybuty Hermesa: podróżny kapelusz ze skrzydłami, skrzydlate sandały.
 • Hefajstos – syn Zeusa i Hery. Bardzo pracowity pan ognia, złotników i kowali, a także opiekun rękodzielników. Atrybuty Hefajstosa: młot, kleszcze i kowadło.
 • Atena – córka Zeusa, bogini mądrości, sztuki oraz sprawiedliwej wojny, opiekunka miast. Atrybuty Ateny: włócznia i tarcza.
 • Ares – syn Zeusa i Hery. Bóg wojny, zniszczenia i okrucieństwa, a także patron bezwzględnych władców. Atrybuty Aresa: miecz, tarcza i zbroja.
 • Artemida – córka Zeusa i Latony, siostra bliźniaczka Apolla. Bogini łowów, lasów, gór, zwierząt i roślinności oraz rybaków, księżyca i śmierci. Uważano ją również za boginię płodności, która pomagała rodzącym kobietom. Atrybuty Artemidy: łuk, strzały i kołczan.
 • Apollo – syn Zeusa i Latony, brat bliźniak Artemidy, najprzystojniejszy z bogów. Apollo to bóg piękna, światła, życia, śmierci, muzyki, zarazy, prawa i prawdy. Patron poezji i sztuki. Bywał bardzo zazdrosny. Atrybuty Apolla: liść laurowy, lutnia, łuk i strzały.
 • Afrodyta – najpiękniejsza bogini zrodzona z piany morskiej (według innych wersji córka Uranosa i Hemery bądź córka Zeusa i Diony), niewierna żona Hefajstosa, kochanka Aresa (z ich związku zrodzili się: Harmonia, Eros, Anteros, Fobos i Dejmos). Bogini piękna, miłości, kwiatów, płodności i pożądania. Atrybuty Afrodyty: jabłko, róża, mitr oraz rydwan zaprzężony w gołębie.
 • Dionizos – syn Zeusa i śmiertelniczki Semele. Bóg dzikiej natury, płodności i wina. Na jego cześć organizowano Dionizje. Atrybuty Dionizosa: rydwan zaprzężony w lwy, tyrs (gałąź opleciona bluszczem i zwieńczona szyszkami), gałąź winorośli, mitr, kozioł i byk.
 • Demeter – córka Kronosa i Rei, kochanka Zeusa (miała z nim córkę Korę-Persefonę). Bogini ziemi, urodzaju, zbóż, rolnictwa. Atrybuty Demeter: wieniec kłosów na głowie, sierp, pochodnia, kosz owoców.
 • Hestia – córka Kronosa i Rei, która ślubowała dziewictwo. Bogini domowego ogniska, nowożeńców, sierot i podróżnych. Nigdy nie schodziła na Ziemię. Jej główna cecha to pokojowa postawa: Hestia nie uczestniczyła w boskich sporach. Atrybuty Hestii: pochodnia i ognisko.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Znany dziennikarz: Te dzieci w przyszłości odkryją nowe leki. A my skorzystamy! [WIDEO]
Twoje dziecko choruje częściej niż inne? Skoro tak, to nie tylko je lecz, ale też spróbuj zainteresować nauką. Wśród noblistów i odkrywców wielu było takich, którzy chorowali jako dzieci - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy