kobieta, mama, ciąża

Boję się porodu

Każda myśl o porodzie powoduje, że zaczynasz się bać. Skąd bierze się to uczucie? Jeźeli pragniesz, żeby twój poród był radosnym wydarzeniem, przeczytaj rady psychologa.
kobieta, mama, ciąża
Za miesiąc urodzę pierwsze dziecko. Jeszcze do niedawna nie mogłam się doczekać, kiedy po raz pierwszy zobaczę synka. Choć nadal bardzo tego pragnę, to ostatnio każda myśl o porodzie powoduje, że zaczynam się bać. Skąd bierze się to uczucie? Pragnę, żeby mój poród był radosnym wydarzeniem, nie chcę się nim stresować. Małgosia z Olesna

Jest to na tyle ważna, wyjątkowa i emocjonująca chwila w życiu, że wiele kobiet się jej obawia. Rozmawiając z innymi mamami, poczuje się Pani mniej osamotniona w swoich odczuciach. Intensywny lęk przed porodem odczuwa jedna na pięć przyszłych mam. Najczęściej boją się one bólu oraz problemów ze zdrowiem swoim i dziecka. Obawy wzbudza sam pobyt w szpitalu, w tym rutynowe zachowanie personelu i brak wsparcia. Pojawia się też niepewność, czy umiejętności nabyte w szkole rodzenia uda się zastosować w praktyce.

Prowadzone w różnych krajach badania pokazały jednak pewne różnice w tej kwestii. Na przykład Włoszki najczęściej boją się, że na sali porodowej nie zapanują nad własnym zachowaniem, a Szwajcarki, Węgierki i Finki takiego przebiegu porodu, który zagrozi zdrowiu dziecka, a także im samym. Polki też najbardziej niepokoją się o zdrowie malucha. Bezpośrednio przed porodem rosną obawy dotyczące jego przebiegu i odczuwania bólu. U części kobiet lęk przed rodzeniem jest tak silny (szczególnie w ciąży powikłanej), że wręcz utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może wywołać koszmary senne, zaburzenia koncentracji.

Na podstawie badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii wiadomo, że w kolejnych pokoleniach rośnie liczba kobiet, które boją się porodu – w ciągu 20 lat zwiększyła się trzykrotnie. Z tego powodu częściej planują znieczulenie, a rzadziej stosują jedynie techniki relaksacyjne i oddechowe. Okazało się także, że przyszłe mamy usilnie starające się o rozwiązanie ciąży poprzez cesarskie cięcie lub ze znieczuleniem zdecydowanie bardziej bały się porodu. Silny lęk nie zwiększa liczby powikłanych porodów, ale może wydłużyć czas ich trwania. Dobre przygotowanie do rodzenia może ten efekt odwrócić i przerwać błędne koło: silny lęk zwiększa napięcie mięśniowe, które wzmaga ból, a on sprzyja wzrastaniu lęku, który zwiększa napięcie...


Odpowiada ekspert:
psycholog dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, na Uniwersytecie Łódzkim zajmuje się naukowo psychologią prokreacji, czyli doświadczeniami w okresie ciąży, porodu, macierzyństwa i ojcostwa. Poza tym udziela pomocy terapeutycznej kobietom w powikłanej ciąży.

Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy