Czy to źle, gdy na początku ciąży boli brzuch?

Czy ból brzucha, który pojawia się na początku ciąży, jest powodem, aby pilnie umawiać się do lekarza, pytamy ginekologa z IMiD.
Małgorzata Wódz
ból brzucha w 6 tygodniu ciąży, ból brzucha na początku ciąży, ból podbrzusza w ciąży, ból brzucha w ciąży jak na okres
fot. Fotolia
Spodziewam się pierwszego dziecka i nie wiem, na jakie objawy powinnam zwracać uwagę, jak mam np. traktować ból brzucha na początku ciąży. Od rana czuję lekkie pobolewanie w dole brzucha. To podobna dolegliwość do tej, jaką odczuwałam przed miesiączką. Ponieważ termin wizyty u ginekologa mam wyznaczony dopiero za 10 dni, chciałabym zapytać, czy ból brzucha w 6. tygodniu ciąży jest powodem, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Czy może świadczyć o tym, że z ciążą dzieje się coś złego? Poza bólem podbrzusza nie mam więcej żadnych innych niepokojących objawów i czuję się dobrze. Dominika z Gdańska

Dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka: We wczesnej ciąży mogą występować pobolewania podbrzusza, ale są niezbyt nasilone i ustępują samoistnie – przypominają nieco ból towarzyszący miesiączce. Jeśli dolegliwości się nasilają, należy omówić je na wizycie lekarskiej. Powinna być ona pilniejsza w sytuacji, gdyby wystąpiły plamienia lub brudzenia.

Dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Prowadzi Oddział Perinatologii w Klinice Położnictwa i Ginekologii.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy