ból brzucha przed porodem, kłujący ból brzuch, ból brzucha w ciąży, ból brzucha pod koniec ciąży
fot. Fotolia

O czym świadczy ból brzucha przed porodem?

Ból brzucha w końcówce ciąży może kojarzyć się ze skurczami przepowiadającymi lub rozpoczęciem akcji porodowej. Jak rozpoznać jego przyczynę i kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?
Małgorzata Wódz
ból brzucha przed porodem, kłujący ból brzuch, ból brzucha w ciąży, ból brzucha pod koniec ciąży
fot. Fotolia
Ból brzucha przed porodem nie powinien być raczej łączony ze skurczami przepowiadającymi. Choć w końcówce ciąży pojawiają się coraz częściej – są raczej niebolesne. Doznanie, jakie im towarzyszy, to napinanie brzucha, które jest wywołane twardnieniem macicy. Mówi się, że macica w ten sposób przygotowuje się do porodu. Dodajmy, że trening ten, fachowo nazywany skurczami Braxtona-Hicksa, jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Kiedy zatem ból brzucha odczuwany w końcówce ciąży powinien zaniepokoić przyszłą mamę?

Ból brzucha przed porodem – kiedy do lekarza?

Powodem do niepokoju powinien być nasilony ból brzucha w ciąży, który promieniuje od krzyża i jest połączony z twardnieniem macicy. Jeżeli towarzyszy mu zmiana charakteru wydzieliny z dróg rodnych, należy szybko zgłosić się do lekarza, aby stwierdził, czy nie ma zagrożenia porodem przedwczesnym. Podczas badania ginekolog sprawdzi, czy nie doszło do rozwarcia szyjki macicy. Do konsultacji lekarskiej powinny również skłonić pojawiające się w końcówce ciąży bóle podbrzusza przypominające miesiączkę. Ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka, dr Marzeny Jurczak-Czaplicka podpowiada, że jeśli dolegliwości są niejasne, można przed wyjazdem do lekarza zastosować leki rozkurczowe (drotaweryna, hioscyna).
Redakcja poleca: Co oznacza twardy brzuch w ciąży? Kiedy napięty brzuch powinien niepokoić? [WIDEO]
Twardy brzuch w ciąży jest najczęściej skutkiem skurczów macicy. Jeśli pojawiają się one na początku ciąży, nie są z reguły powodem do zmartwień. Jeśli napiętemu brzuchowi w ciąży towarzyszy krwawienie z dróg rodnych czy silny ból brzucha, należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa – może być to oznaką odklejenia łożyska, a nawet poronienia.

Ból brzucha w ciąży – czy to poronienie?

Przyszła mama powinna szybko trafić do szpitala, jeśli odczuwa silny ból w dole brzucha (niekiedy połączony z krwawieniem), który pojawił się nagle i wywołuje bardzo złe samopoczucie albo nawet omdlenie. To może być objawem przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Nie wolno bagatelizować również samego krwawienia, które może świadczyć o łożysku przodującym.

Ból brzucha pod koniec ciąży – początek porodu

Ból brzucha, który jest objawem prawdziwych skurczów porodowych, występuje w regularnych i coraz krótszych odstępach przez co najmniej godzinę. Najpierw co 10 minut, potem co 8 i 5. Przyszła mama na początku odczuwa ból w górnej części brzucha, który potem zaczyna promieniować na całą jego powierzchnię oraz na dolną część pleców (czasem czuje się je tylko w tym miejscu). Skurcze porodowe ze względu na towarzyszące im objawy, które trudno przegapić, są nazywane nie inaczej tylko właśnie bólami porodowymi.
 

Kiedy zbliża się termin porodu, warto mieć w pogotowiu spakowaną torbę do szpitala. Świetnym rozwiązaniem są gotowe torby z zawartością do kupienia online. My polecamy poniższe zestawy:Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy