ból, brzuszek, dziecko, choroba

Ból brzuszka u dziecka. Czy to stres, czy może choroba?

Ból brzucha u dziecka może się pojawić przed nocowaniem u babci, wyjściem do przedszkola lub urodzinami kolegi. Przypuszczasz, że to nerwy, ale boisz się, że może jednak bagatelizujesz objaw jakiejś poważnej choroby. Jak rozpoznać, że powodem bólu jest rzeczywiście tylko stres.
Małgorzata Wódz
ból, brzuszek, dziecko, choroba
Napięcie nerwowe dość często odpowiada za ból brzuszka u małych dzieci. Bo maluchy – wbrew pozorom – mają zdecydowanie dużo więcej powodów do nerwów niż mogą przypuszczać mama i tata. Niemiła pani w przedszkolu, kłótnia rodziców albo obraz, który wisi na ścianie w mieszkaniu babci, u której dziecko ma spędzić noc. Ale ból brzucha może też zapowiadać przyjemne chwile, np. upragniony wyjazd do parku rozrywki czy wyjście do kina. 

Przeczytaj, jakie są sposoby na dziecięcy stres.

Jak się objawia ból brzuszka z powodu stresu? 

Bóle brzuszka pojawiają się przed lub w trakcie sytuacji stresowych, np. rano przed wyjściem do przedszkola. Żołądek i jelita kurczą się pod jego wpływem napięcia nerwowego, czego skutkiem są kłopoty z trawieniem i z przesuwaniem pokarmu. Mogą dołączyć do nich nudności i biegunka. Jeśli stres jest bardzo silny, także oznaki ogólnego niepokoju, np. przyspieszony oddech, nadmierna potliwość, mdłości, brak apetytu u dziecka, a także moczenie się.     

Obejrzyj film, jak karmić dziecko w czasie biegunki
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Co robić, gdy dziecko boli brzuch? 

Jeśli przypuszczasz, że przyczyną bólu jest stres, porozmawiaj z dzieckiem o tym, co go niepokoi. Jeśli maluszek denerwuje się przed wyjściem do przedszkola, powiedz o tym pani, która się nim opiekuje - dziecku na pewno przyda się większa uwaga z jej strony. Może przy okazji dowiesz się, czy w jego przedszkolnym życiu nie wydarzyło się ostatnio coś niepokojącego. Gdy dziecko reaguje bólem brzucha na swoją imprezę urodziną, zastanów się, czy nie niesie ze sobą zbyt wielu wrażeń. Może lepiej kupić tort i zaprosić na uroczysty obiad najbliższą rodzinę a kinderparty odłożyć na później, gdy maluszek nie będzie się nim aż tak bardzo przejmował. 


Kiedy wybrać się z dzieckiem do lekarza? 

Zawsze wtedy, gdy na ból brzucha skarży się dziecko, które nie ma jeszcze dwóch lat. Do lekarza powinnaś się wybrać także wtedy gdy:
  1. Ból u starszego dziecka nie słabnie przez dwie godziny lub jest trudny do zniesienia, maluszek płacze, chodzi zgięty w pół, cały czas trzyma się za brzuch.
  2. Bóle brzuszka powtarzają się kilka razy w ciągu doby.
  3. Podejrzewasz, że dziecko mogło się czymś zatruć, zjadło coś nieświeżego. 
  4. Dziecko uderzyło się w brzuch i odczuwa ból, nawet niewielki.
  5. Boli prawa dolna część brzucha.                   
  6. Bólom brzucha towarzyszy biegunka, wymioty, ciemne zabarwienie moczu. 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy