ból brzucha w ciąży
fot. Fotolia

Czy ból podbrzusza w ciąży powinien niepokoić przyszłą mamę?

W ciąży to dość częsta dolegliwość. Nie zawsze świadczy o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Sprawdź, czy potrafisz właściwie rozpoznawać różne rodzaje bólu brzucha.
ból brzucha w ciąży
fot. Fotolia
Ból brzucha w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze i jest to zjawisko dość częste. Przyczyny bólu brzucha mogą być jednak różne, tak samo jak jego umiejscowienie i nasilenie. Są to sprawy indywidualne dla każdej przyszłej mamy, choć najczęściej ból brzucha w ciąży związany jest z powiększającą się macicą, rozwojem i ruchami dziecka, a pod koniec ciąży - może być też związany ze skurczami przepowiadającymi poród. Choć ból brzucha w ciąży nie musi zwiastować nic groźnego, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, bo w ciąży zawsze lepiej dmuchać na zimne.

Ból brzucha na początku ciąży

Na początku ciąży wiele kobiet odczuwa napięcie w dole brzucha, połączone z uciskiem na pęcherz, któremu towarzyszy zwiększona potrzeba korzystania z toalety. Rosnąca macica rozciąga się i zaczyna uciskać inne narządy znajdujące się w pobliżu, np. pęcherz moczowy. Takie dolegliwości w pierwszych tygodniach ciąży są częste, mają stały charakter i stanowią jeden ze wskaźników, że kobieta jest w ciąży. Nie są czymś niepokojącym i po pewnym czasie mijają. Działanie hormonów w pierwszych 3 miesiącach ciąży przyczynia się do zwolnienia pracy jelit, niektórym przyszłym mamom mogą w tym czasie dokuczać gazy i wzdęcia. To też może być odczuwane jako ból brzucha w ciąży. 

Kiedy ból brzucha powinien cię niepokoić? Gdy się nasilają, dołącza do nich plamienie lub krwawienie lub wydzielina w kolorze czekoladowym (jest to krew, która uległa utlenieniu). Te dolegliwości mogą świadczyć o zagrożeniu poronieniem.
Silne bóle w dole brzucha, plamienia i krwawienia mogą towarzyszyć również ciąży pozamacicznej. Takie objawy występują zwykle w 6–7. tygodniu od zapłodnienia i wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala.

  [content:0_23594,0_22628,0_18914,2_1213:PsychologicalTest]

Kłujący ból brzucha w drugim trymestrze

Coraz mocniej rozciągająca się macica może powodować bóle podbrzusza i pleców. Dla tego okresu ciąży charakterystyczny jest też ból pojawiający się na prawo lub lewo od pępka. Czasem zaczyna się od części lędźwiowej, czasem od środka brzucha i promieniuje do pachwin. Kobiety określają go jako nieprzyjemne kłucie, które nasila się, a potem ustępuje. Zazwyczaj jest silniejsze w pozycji siedzącej. Spowodowane bywa uciskiem macicy na moczowód, bo dochodzi wtedy do zahamowania przepływu moczu, który mięśnie moczowodu starają się przepchnąć do pęcherza. Ulgę przyniesie położenie się na przeciwległym boku niż kłucie. Tego typu bóle z biegiem czasu ustępują. Macica powiększa się i przesuwa ku górze, przestając uciskać na moczowody. W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się też niegroźne bóle związane z ruchami dziecka, określane jako „wiercenie się” lub „bolesne kopnięcia”. Jeśli pojawią się silne bóle, regularne, brzuch twardnieje, koniecznie zgłoś się do lekarza. Takie dolegliwości mogą oznaczać przedwczesne odklejanie się łożyska.

Czy to poród?

Niebolesne skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, pojawiają się coraz częściej. Macica twardnieje, a potem szybko wraca do normy, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Jednak zwróć uwagę na nasilone, idące od krzyża bóle, połączone z twardnieniem macicy. Jeżeli towarzyszy im zmiana charakteru wydzieliny, należy szybko zgłosić się do lekarza, by stwierdził, czy nie ma zagrożenia porodem przedwczesnym. Badanie ginekologiczne pokaże, czy szyjka macicy skraca się i rozwiera. Konieczne jest również wykonanie badania USG. Silny ból w dole brzucha (niekiedy połączony z krwawieniem) pojawiający się nagle, powodujący bardzo złe samopoczucie, nawet omdlenie, może być objawem przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Nie wolno bagatelizować też samego krwawienia, które może świadczyć o łożysku przodującym. W obu przypadkach przyszła mama powinna szybko trafić do szpitala.

Nie rób tego, jeśli boli cię brzuch

  • Na własną rękę nie stosuj środków, które zwykle pomagają w likwidowaniu bólów brzucha. Domowe sposoby na ból nie zawsze są odpowiednie akurat dla ciebie. 
  • Bez konsultacji z lekarzem nie przyjmuj dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i rozkurczowych.
  • Nie ogrzewaj brzucha termoforem i nie stosuj ciepłych kąpieli.
  • Nie lekceważ sytuacji, w której bólom towarzyszy krwawienie, gorączka, wymioty, omdlenie, ogólne osłabienie. Zgłoś się wówczas do lekarza.

Różne przyczyny bólu brzucha

Takie dolegliwości u przyszłej mamy nie zawsze muszą oznaczać komplikacje związane z samą ciążą. Ból może także zwiastować inne problemy ze zdrowiem:
  • kolka nerkowa - bardzo silny ból, który jest związany z obecnością kamieni w nerkach lub moczowodach. Jeżeli kamień znajduje się w moczowodzie i utrudnia odpływ moczu, zakłada się do niego cienki cewnik, dzięki któremu mocz znów zaczyna spływać do pęcherza.
  • kolka wątrobowa - bóle z prawej strony pod żebrami, nudności, wymioty mogą być spowodowane zapaleniem woreczka żółciowego lub obecnością w nim kamieni.
  • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego - bóle w dole brzucha (nie zawsze po prawej stronie), pojawia się stan podgorączkowy. Konieczna bywa operacja.
 
Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Coraz bliżej Święta

Ciążowe zakupy