ciąża 3.png
O ciąży Lekcja 3

Ból brzucha w ciąży: co oznacza i czy to normalne [CO ROBIĆ]

Ból brzucha w ciąży może być związany z rozszerzającą się macicą, ruchami dziecka lub skurczami. Nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Jednak niektóre przyczyny bólu podbrzusza w ciąży mogą jej zagrażać, dlatego o bólu brzucha zawsze trzeba powiedzieć ginekologowi.

Partnerzy szkoły

Magdalena Drab
Ból brzucha w ciąży, a dokładniej – ból podbrzusza w ciąży, odczuwany jest przez wiele przyszłych mam. Bardzo często towarzyszy im od samego początku zajścia w ciążę i trwa nawet do porodu. Ból brzucha w ciąży jak na okres może pojawiać się w pierwszych tygodniach. W zależności od tego, na jakim etapie jest ciąża, ból podbrzusza może mieć inną przyczynę. Sprawdź, jak właściwie rozpoznawać różne rodzaje bólu brzucha w ciąży. 

Spis treści:

Ból podbrzusza w ciąży – czy to normalne

Ból podbrzusza w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze i jest to zjawisko dosyć częste. Przyczyny bólu, jego umiejscowienie, jak i nasilenie mogą być jednak różne.

Najczęściej ból brzucha w ciąży związany jest z:
 • powiększającą się macicą,
 • rozwojem dziecka,
 • ruchami dziecka,
 • ze skurczami przepowiadającymi poród, które występują pod koniec ciąży.
Chociaż ból podbrzusza w ciąży nie musi zwiastować nic groźnego, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż w ciąży zawsze lepiej dmuchać na zimne.
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży

Wiele kobiet w 1 trymestrze ciąży odczuwa:
 
 • napięcie w dole brzucha,
 • ucisk na pęcherz moczowy,
 • częstą potrzebę zrobienia siusiu,
 • gazy i wzdęcia – działanie hormonów w pierwszych trzech miesiącach ciąży przyczynia się do zwolnienia pracy jelit,
 • zaparcia,
 • ból więzadeł – krótki i ostry lub długotrwały i tępy, boli po jednej stronie podbrzusza lub po obu stronach, jest uczucie „ciągnięcia’’, szczególnie w pachwinach.

Takie dolegliwości w pierwszych tygodniach ciąży są częste, mają stały charakter i stanowią jeden z objawów ciąży. Przypominają ból brzucha przed okresem. Przyczyną bólu brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest rosnąca macica, która zaczyna się rozciągać i uciskać inne narządy znajdujące się w pobliżu, np. pęcherz moczowy. Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży mija po pewnym czasie – często kończy się wraz z nadejściem drugiego trymestru ciąży.

Sprawdź, co mówi lekarz o bólu brzucha w I trymestrze:

Ból brzucha w ciąży – niepokojące objawy

Jeżeli jednak na początku ciąży odczuwasz narastający ból brzucha, a do tego dochodzi jeszcze:
 • plamienie,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • wydzielina w kolorze czekoladowym (jest to krew, która uległa utlenieniu),

to takich dolegliwości w żadnym wypadku nie możesz lekceważyć, gdyż mogą one świadczyć o zagrożeniu poronieniem.
Silne bóle w dole brzucha, plamienia i krwawienia mogą towarzyszyć również ciąży pozamacicznej. Takie objawy występują zwykle w 6.–7. tygodniu od zapłodnienia i wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala.

Ból brzucha w ciąży w 2. trymestrze

Coraz mocniej rozciągająca się macica może nadal powodować bóle:
 • podbrzusza,
 • pleców,
 • ból pojawiający się na prawo lub lewo od pępka.

Ból w okolicach pępka jest charakterystycznym dla tego okresu ciąży. Kobiety określają go jako nieprzyjemne kłucie, które nasila się, a potem ustępuje. Czasem zaczyna się od części lędźwiowej, czasem od środka brzucha i promieniuje do pachwin.

Zazwyczaj ból ten jest silniejszy w pozycji siedzącej. Wynika z ucisku macicy na moczowód, co powoduje zahamowanie przepływu moczu, który mięśnie moczowodu starają się przepchnąć do pęcherza. Ulgę przyniesie położenie się na przeciwległym boku niż kłucie. Tego typu bóle z biegiem czasu ustępują. Macica powiększa się i przesuwa ku górze, przestając uciskać na moczowody.

W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się niegroźne bóle związane z ruchami dziecka, określane jako „wiercenie się’’ lub „bolesne kopnięcia’’.
Jeżeli w II trymestrze pojawią się silne, regularne bóle, brzuch twardnieje, koniecznie zgłoś się do lekarza. Takie dolegliwości mogą oznaczać przedwczesne odklejanie się łożyska.

Ból brzucha w ciąży – kiedy oznacza coś złego

Im bliżej porodu, tym częściej kobieta odczuwa niebolesne skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Polegają one na tym, że macica na chwilę twardnieje, a potem szybko wraca do normy. To zupełnie naturalne zjawisko – macica „trenuje’’ skurcze przed zbliżającym się porodem.

Nie lekceważ jednak objawów w postaci:
 • nasilających się, idących od krzyża bólów połączonych z twardnieniem macicy,
 • krwawej wydzieliny z pochwy.

To mogą być sygnały zagrożenia porodem przedwczesnym. Nie wolno bagatelizować też samego krwawienia, które może świadczyć o łożysku przodującym. W obu przypadkach przyszła mama powinna szybko trafić do szpitala. Badanie ginekologiczne pokaże, czy szyjka macicy skraca się i rozwiera. Konieczne jest również wykonanie badania USG.

Silny ból podbrzusza w ciąży (niekiedy połączony z krwawieniem) pojawiający się nagle, powodujący bardzo złe samopoczucie, nawet omdlenie, może być objawem przedwczesnego oddzielenia się łożyska.

Ból brzucha w ciąży jak na okres

U części kobiet poród zaczyna się od bólu brzucha jak na okres – ćmiący ból pojawia się w podbrzuszu, może pojawiać się falami. Ból ten do złudzenia przypomina bóle menstruacyjne. Dlatego jeśli zbliża się termin porodu i pojawią się tego typu dolegliwości, trzeba się obserwować. Jeżeli ból z czasem zacznie się nasilać i pojawiać w regularnych odstępach czasu, to może znaczyć, że zaczęły się skurcze porodowe. To moment, aby zacząć szykować się do jazdy do szpitala.

Ból brzucha w ciąży – czego nie robić

Kobieta w ciąży nie powinna stosować domowych sposobów na ból brzucha bez konsultacji z lekarzem. Dlatego:
 • na własną rękę nie stosuj środków, które zwykle pomagają w likwidowaniu bólów brzucha,
 • bez konsultacji z lekarzem nie przyjmuj dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i rozkurczowych,
 • nie ogrzewaj brzucha termoforem,
 • nie stosuj ciepłych kąpieli.
Nie lekceważ sytuacji, w której bólom towarzyszy krwawienie, gorączka, wymioty, omdlenie, ogólne osłabienie. Zgłoś się wówczas do lekarza.

Ból brzuch w ciąży – inne przyczyny

Takie dolegliwości u przyszłej mamy nie zawsze muszą oznaczać komplikacje związane z samą ciążą. Ból może także zwiastować inne problemy ze zdrowiem, takie jak:
 
 • kolka nerkowa – bardzo silny ból, który jest związany z obecnością kamieni w nerkach lub moczowodach; jeżeli kamień znajduje się w moczowodzie i utrudnia odpływ moczu, zakłada się do niego cienki cewnik, dzięki któremu mocz znów zaczyna spływać do pęcherza,
 • infekcja dróg moczowych – bólowi brzucha może towarzyszyć dyskomfort lub pieczenie podczas oddawania moczu, częsta i niekontrolowana potrzeba oddania moczu, a także nieprzejrzysty mocz o nieprzyjemnym zapachu,
 • kolka wątrobowa – bóle z prawej strony pod żebrami, nudności, wymioty mogą być spowodowane zapaleniem woreczka żółciowego lub obecnością w nim kamieni,
 • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – bóle w dole brzucha (nie zawsze po prawej stronie), pojawia się stan podgorączkowy; konieczna bywa operacja,
 • zatrucie pokarmowe,
 • grypę żołądkową,
 • zapalenie trzustki,
 • niedrożność jelit.

Zobacz też:  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 31 głosy

Popularne tematy