dziecko, lekarz, gardło
fot. Panthermedia

4 sposoby na złagodzenie bólu gardła u dziecka

Zaczerwieniona błona śluzowa, drapanie i ból gardła to najczęściej pierwsze sygnały infekcji u dziecka. Może to być infekcja wirusowa (np. przeziębienie czy mononukleoza) lub bakteryjna (np. angina lub szkarlatyna). Ból gardła można skutecznie złagodzić.
dziecko, lekarz, gardło
fot. Panthermedia
Bez względu na przyczynę bólu gardła dolegliwości bólowe u dziecka należy łagodzić. Możesz to zrobić na co najmniej cztery sposoby.

Sposób 1: płukanka

Przygotuj napar z szałwii i rumianku – po łyżeczce ziół zalej gorącą wodą, zaparzaj 10 minut pod przykryciem, przestudź. Zachęć dziecko, aby płukało nim gardło – pokaż, jak sama to robisz i poproś, by dziecko zrobiło tak samo.

Zobacz też: Angina u dzieci
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Sposób 2: tabletki

Jeśli dziecko ma co najmniej trzy lata, możesz mu podać pastylki do ssania łagodzące ból gardła, np. Neo-angin Junior, Septolete.

Zobacz też: Domowe syropy dla dzieci - przepisy

Sposób 3: napoje

Chore dziecko powinno dużo pić, ale nie herbatę z cytryną i miodem, ponieważ podrażnia ona błonę śluzową gardła. Podawaj dziecku lekkie napary ziołowe, np. lipy, szałwii, lub ciepłą wodę.

Sposób 4: specjalny jadłospis 

Podawaj dziecku potrawy lekkostrawne, o łagodnym smaku i gładkiej, papkowatej konsystencji, najlepiej chłodne (nie mogą być jednak bardzo zimne), aby nie podrażniać gardła.

Zobacz też: Podręczny atlas roślin leczniczych
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy