Ból gardła w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Co na ból gardła w ciąży? – domowe sposoby i bezpieczne leki

Ból gardła w ciąży może być objawem przeziębienia albo choroby, która wymaga podania antybiotyku. Sprawdź, kiedy bez obaw możesz leczyć się domowymi sposobami, a kiedy – pilnie umawiać się do lekarza.

Ból gardła w ciąży to niepokojąca dolegliwość. Przykre pieczenie może oznaczać zarówno błahą infekcję wirusową, jak i wymagającą leczenia antybiotykami anginę. Czujesz palenie w gardle, przełykanie pokarmów sprawia ci trudność, ból pojawia się, nawet gdy próbujesz lekko odchrząknąć? Jeśli poza bolącym gardłem nie masz innych objawów, możesz leczyć się domowymi sposobami. Gdy jednak dodatkowo pojawi się gorączka, gorsze samopoczucie, konieczna jest wizyta u lekarza, aby wykluczyć poważniejsze kłopoty. Dowiesz się też, jakie leki możesz stosować. Pamiętaj, że w ciąży zażywanie lekarstw wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Domowe sposoby na ból gardła

Przy bolącym gardle bardzo ważne jest nawilżanie. Dzięki niemu przykre objawy stają się mniej uciążliwe, ale nie tylko. Które spośród wielu domowych sposobów leczenia można bezpiecznie stosować w ciąży?

  • Nawilżanie od wewnątrz – jeśli czujesz, że masz podrażnione gardło, staraj się więcej pić. To pomoże nawilżyć śluzówki. Wybieraj letnią wodę, unikaj gazowanej, ponieważ bąbelki dodatkowo podrażnią i tak bolące już gardło.
  • Płukanka z letniej wody z solą – działa dezynfekująco, możesz płukać nią chore gardło co godzinę. 
  • Płukanie gardła naparem z rumianku – zioło to jest cenione ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i sprawdzi się do płukania gardła. Warto jednak pamiętać, że rumianek w ciąży nie jest polecany do picia.
  • Cebula i czosnek – czyli tzw. naturalne antybiotyki. Substancje w nich zawarte zwalczają bakterie i dodatkowo stymulują układ odpornościowy. Możesz pić syrop z cebuli lub tzw. winko z czosnku – to popularna nazwa syropu czosnkowego na miodzie (ważna informacja dla kobiet w ciąży – nie zawiera alkoholu). Warto też dodawać cebulę i czosnek do przygotowywanych dań.
  • Rosół z imbirem – doprawienie zupy kawałkiem korzenia imbiru nie tylko pomoże złagodzić ból gardła w ciąży, ale przy okazji pozwoli pokonać mdłości. Z imbirem należy jednak uważać w pierwszym trymestrze ciąży. Na późniejszym etapie nie ma przeciwwskazań, aby go stosować (sprawdź, kiedy i jak stosować imbir podczas ciąży).
  • Sok malinowy – wbrew obiegowym opiniom przyszłe mamy nie muszą się rezygnować z jedzenia malin w czasie ciąży. Pewne ograniczenia dotyczą tylko picia herbaty z liści malin. Przy przeziębieniu w ciąży warto pić sok malinowy, ale w umiarkowanych ilościach – najlepiej dolewać go do herbaty lub ciepłej wody.
  • Mleko z miodem – picie ciepłego mleka z miodem do dobry sposób na obolałe gardło. Tłuszcz mleczny nawilża podrażnioną śluzówkę gardła, a miód powleka ją i dodatkowo działa przeciwwirusowo. Mleko z miodem to również bezpieczny sposób na kaszel w ciąży.
  • Sok z czarnej porzeczki – nie zadziała bezpośrednio na ból gardła, ale jest doskonałym naturalnym źródłem witaminy C, którą warto dostarczać osłabionemu infekcją organizmowi.

Leki z apteki – co wolno?

W ciąży musisz ostrożnie podchodzić do leków. Najlepiej przyjmować je tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Oto niektóre preparaty z apteki, które są polecane w przypadku bólu gardła kobietom ciężarnym. 

  • Tabletki do ssania – poproś farmaceutę, żeby doradził ci leki bezpieczne dla kobiet w ciąży. Staraj się ich jednak nie nadużywać. Nie zażywaj ich dłużej niż 2–3 dni. A jeśli objawy nie ustąpią, umów się do lekarza.
  • Preparaty w sprayu (np. Tantum Verde) – są dozwolone w ciąży, działają przeciwzapalnie i lekko łagodzą ból gardła. Przy silnych dolegliwościach możesz wciąć tabletkę przeciwbólową z paracetamolem, pamiętając, że paracetamol w ciąży najlepiej zażywać wtedy, gdy z bólem nie możesz sobie poradzić inaczej. Mocny ból gardła to informacja, żeby umówić się do lekarza.

Kiedy z bólem gardła do lekarza?

Przedłużający się ból gardła w ciąży może być wskazaniem do podania antybiotyku. Nie obawiaj się, niektóre antybiotyki można przyjmować bez żadnego ryzyka dla dziecka. Takie leczenie jest wskazane, jeśli pojawi się gorączka lub w gardle uwidoczni się biały nalot. Tak objawia się angina. Spokojnie – nie przegapisz tej choroby, zwykle oprócz gorączki i nalotu na migdałkach towarzyszy jej tak silny ból gardła, że nie można nic przełknąć. Z podejrzeniem anginy w ciąży należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. 

Jeśli boli cię gardło i rośnie ci temperatura, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Gorączka w ciąży (zwłaszcza wysoka) może być niebezpieczna dla dziecka.


Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA