Jak radzić sobie z bolącym gardłem w ciąży i nie przegapić anginy?

Ból gardła w ciąży może być objawem przeziębienia albo choroby, która wymaga podania antybiotyku. Sprawdź, kiedy bez obaw możesz leczyć się domowymi sposobami, a kiedy – pilnie umawiać się do lekarza.
Małgorzata Wódz
Ból gardła w ciąży
fot. Fotolia
Ból gardła w ciąży to niepokojąca dolegliwość. Przykre pieczenie może oznaczać zarówno błahą infekcję wirusową, jak i wymagającą leczenia antybiotykami anginę. Czujesz palenie w gardle, przełykanie pokarmów sprawia ci trudność, ból pojawia się, nawet gdy próbujesz lekko odchrząknąć? Jeśli poza bolącym gardłem nie masz innych objawów, możesz leczyć się domowymi sposobami. Gdy jednak pojawi się gorączka, konieczna jest wizyta u lekarza, aby wykluczyć poważniejsze kłopoty.

Domowe sposoby na ból gardła

Przy bolącym gardle bardzo ważne jest nawilżanie. Dzięki niemu przykre objawy stają się mniej uciążliwe, ale nie tylko. Które spośród wielu domowych sposobów leczenia można bezpiecznie stosować w ciąży?
  • Nawilżanie od wewnątrz – jeśli czujesz, że masz podrażnione gardło, staraj się więcej pić. To pomoże nawilżyć śluzówki. Wybieraj letnią wodę, unikaj gazowanej, ponieważ bąbelki dodatkowo podrażnią i tak bolące już gardło.
  • Płukanka z letniej wody z solą – działa dezynfekująco, możesz płukać nią chore gardło co godzinę. 
  • Cebula i czosnek – czyli tzw. naturalne antybiotyki. Substancje w nich zawarte zwalczają bakterie i dodatkowo stymulują układ odpornościowy. Możesz pić syrop z cebuli lub tzw. winko z czosnku – to popularna nazwa syropu czosnkowego na miodzie (ważna informacja dla kobiet w ciąży – nie zawiera alkoholu). Warto też dodawać cebulę i czosnek do przygotowywanych dań.
  • Rosół z imbirem – doprawienie zupy kawałkiem korzenia imbiru nie tylko pomoże złagodzić ból gardła w ciąży, ale przy okazji pozwoli pokonać mdłości. Z imbirem należy jednak uważać w pierwszym trymestrze ciąży. Na późniejszym etapie nie ma przeciwwskazań, aby go stosować. 
  • Sok malinowy – wbrew obiegowym opiniom przyszłe mamy nie muszą się go wystrzegać. Przy przeziębieniu w ciąży warto go pić, ale w umiarkowanych ilościach – najlepiej dolewać go do herbaty lub ciepłej wody.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Leki z apteki – co wolno?

Choć w ciąży musisz ostrożnie podchodzić do leków, niektóre preparaty z apteki spokojnie można stosować mimo swojego odmiennego stanu.
  • Tabletki do ssania – poproś farmaceutę, żeby doradził ci leki bezpieczne dla kobiet w ciąży. Staraj się ich jednak nie nadużywać. Nie zażywaj ich dłużej niż 2–3 dni. A jeśli objawy nie ustąpią, umów się do lekarza.
  • Preparaty w sprayu (np. Tantum Verde) – są dozwolone w ciąży, działają przeciwzapalnie i lekko łagodzą ból gardła. Przy silniejszych dolegliwościach w ciąży możesz wciąć paracetamol, pamiętając, że mocny ból gardła to informacja, żeby umówić się do lekarza.

Kiedy z bólem gardła do lekarza?

Przedłużający się ból gardła w ciąży może być wskazaniem do podania antybiotyku. Nie obawiaj się, niektóre antybiotyki można przyjmować bez żadnego ryzyka dla dziecka. Takie leczenie jest wskazane, jeśli pojawi się gorączka lub w gardle uwidoczni się biały nalot. Tak objawia się angina. Spokojnie – nie przegapisz tej choroby, zwykle oprócz gorączki i nalotu na migdałkach towarzyszy jej tak silny ból gardła, że nie można nic przełknąć. Z podejrzeniem anginy w ciąży należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Upał w ciąży

Dieta przyszłej mamy