Zawroty głowy w ciąży
fot. AdobeStock

Zawroty głowy w ciąży: o czym świadczą i jak ich uniknąć?

Zawroty głowy w ciąży nie zawsze wskazują na poważne dolegliwości, często doskwierają przyszłym mamom o niskim ciśnieniu krwi. Natomiast silne zawroty głowy pod koniec ciąży wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą świadczyć o chorobach, takich jak cukrzyca ciążowa czy anemia.
Agnieszka Majchrzak
Zawroty głowy w ciąży
fot. AdobeStock
Zawroty głowy w ciąży mogą się zdarzyć w każdym trymestrze, a zwłaszcza na początku ciąży. Z reguły wystarczy, jeżeli zastosujesz się do kilku prostych zasad, aby uniknąć lub zmniejszyć ich dokuczliwość. Bywa jednak, że mogą być sygnałem poważnych zaburzeń twojego organizmu, dlatego lepiej ich nie bagatelizować.

Spis treści:

Zawroty głowy na początku ciąży

Uczucie kręcenia w głowie jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów tego, że spodziewasz się dziecka. Nawet 75 proc. kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa zawroty głowy. Ich przyczyną jest niskie ciśnienie krwi. Z reguły mijają około 4 miesiąca ciąży. Najczęściej uderzenie gorąca i mroczki przed oczami pojawiają się przy nagłej zmianie pozycji, podczas wstawania z łóżka lub z krzesła. Czasami mogą wywołać taki dyskomfort, że jesteś bliska omdlenia, czyli chwilowej i przejściowej utraty przytomności. Z reguły nie niosą one jednak ze sobą na tym etapie ciąży poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.  
Redakcja poleca: 30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl
Mamotoja.pl już po raz siódmy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przy okazji jubileuszowego Finału mamy dla Was coś specjalnego – pozdrowienia od samego Jurka Owsiaka. Otwórzcie serca i grajcie razem z nami – do końca świata i jeden dzień dłużej!

Zawroty głowy w drugim trymestrze

Rosnący w twoim brzuchu maluszek, a co za tym idzie, rozwijająca się macica, uciskają na naczynia krwionośne, dlatego w drugim trymestrze ciąży również możesz miewać zawroty głowy. Unikaj energicznego wstawania, gdyż teraz twoja krew nie płynie tak szybko, jak zawsze i ma zbyt mało czasu na dotarcie do mózgu. Z reguły jednak zawroty głowy na tym etapie ciąży przestają już być tak uciążliwe, jak w pierwszym trymestrze.

Zawroty głowy w trzecim trymestrze

Zgłoś to koniecznie lekarzowi! Zawroty głowy rzadko pojawiają się na tym etapie ciąży. Jeżeli występują, mogą być objawem innej dolegliwości i nie zwlekaj z poinformowaniem o tym lekarza na wizycie kontrolnej. Przyczyną zawrotów głowy w trzecim trymestrze ciąży może być: niedobór cukru we krwi, zwłaszcza w drugiej połowie dnia lub niewystarczająca ilość żelaza w organizmie.
Zawroty głowy, które odczuwasz jako uczucie wirowania otoczenia lub własnego ciała wynikają z zaburzenia funkcji części układu nerwowego, odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi i właściwej postawy ciała. Zasadniczą rolę w jej utrzymaniu odgrywa błędnik (część ucha wewnętrznego) oraz wzrok i dotyk. Ich uszkodzenie i wynikający z tego brak współpracy między organami, może doprowadzić do zawrotów głowy. W czasie ciąży ich przyczyną są zmiany zachodzące w układzie krwionośnym kobiety. Hormony rozszerzają naczynia krwionośne, aby krew łatwiej przepływała do dziecka. W konsekwencji spowalnia to jej powrót do serca, ciśnienie mamy obniża się i mniej krwi dociera do jej mózgu.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Silne zawroty głowy w ciąży mogą być objawem innych chorób, dlatego nie lekceważ tej dolegliwości zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze i informuj o niej swojego lekarza. Może być sygnałem:
 
 • nadciśnienia płucnego, objawiającego się w postaci duszności, zasłabnięcia i utraty przytomności; w tym przypadku konieczne będzie zażywanie leków obniżających ciśnienie;
 • niedokrwistości objawiającej się osłabieniem, zawrotami i bólami głowy, chronicznym zmęczeniem i problemami z koncentracją; potrzebna będzie suplementacja żelaza i wzbogacenie diety w naturalne źródła żelaza takie, jak: wątróbka, natka pietruszki, produkty zbożowe;
 • cukrzycy ciążowej; między 24. a 28. tygodniem przeprowadza się test tolerancji glukozy, który ją diagnozuję; nieleczona cukrzyca ciążowa może spowodować wady rozwojowe u dziecka, ma też negatywny wpływ na matkę. 

Jak uniknąć zawrotów głowy w ciąży?

Ponieważ zawroty głowy w ciąży z reguły są wywołane nagłym ruchem twojego ciała prowadzącym do obniżenia ciśnienia krwi, dlatego staraj się unikać dynamicznych ruchów, zwłaszcza głową czy szybkiego wstawania z krzesła albo podnoszenia się z łóżka. Takie ruchy mogą jedynie nasilić kręcenie się w głowie i uderzenia gorąca. Wyrób sobie nawyk, aby po tym, jak usiądziesz na łóżku, odczekać chwilę, następnie przenieś nogi na ziemię, znowu chwilę poczekaj i dopiero potem wstań.

Gdy zaczyna ci się kręcić w głowie i czujesz, że zaraz zemdlejesz:
 • połóż się na lewym boku z uniesionymi stopami lub
 • usiądź i pochyl się do przodu, umieść głowę między kolanami, głęboko oddychaj, spróbuj się rozluźnić, a gdy poczujesz się lepiej, napij się i zjedz coś.

Przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna pomagają w łagodzeniu dolegliwości. Warto:
 • codziennie spacerować przez około pół godziny;
 • często wietrz mieszkanie i unikaj dusznych pomieszczeń.

Dieta na zawroty głowy i nudności w ciąży

Ważne jest to, co jesz i pijesz, gdyż dbając o odpowiedni poziom glukozy w organizmie, możesz zmniejszyć częstotliwość pojawiania się silnych zawrotów głowy w ciąży. W tym celu spożywaj dużą ilość:
 • mięsa królika, indyka, chudej wołowiny i cielęciny;
 • warzyw i owoców o dużej zawartości witaminy C, np. pomarańczy, czarnej porzeczki i czerwonej papryki;
 • pieczywa wieloziarnistego;
 • płatków owsianych;
 • grubej kaszy;
 • tłuszczy roślinnych;
 • chudego mleka i jego przetworów.

​Pij przede wszystkim wodę i zrezygnuj z kawy i innych napojów kofeinowych oraz napojów gazowanych i niegazowanych.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy