Zawroty głowy w ciąży, skąd się biorą i jak sobie z nimi sobie poradzić?

zawroty głowy w ciąży
fot. AdobeStock
Zawroty głowy w ciąży to częsta przypadłość przyszłych mam. Zdarzają się na każdym etapie ciąży, a zwłaszcza w jej początkach. Z reguły wystarczy, jeżeli zastosujesz się do kilku prostych zasad, aby uniknąć lub zmniejszyć ich douczliwość. Bywa jednak tak, że mogą być sygnałem poważnych zaburzeń twojego organizmu i nie możesz ich bagatelizować.

Zawroty głowy to jedna z przykrych dolegliwości ciążowych

Przyczyną zawrotów głowy w ciąży jest nagły spadek ciśnienia spowodowany szybszym przepływem krwi do rozwijającego się maluszka w twoim brzuchu. W zależności od rozwoju ciąży są bardziej lub mniej dokuczliwe, jednak im bliżej porodu, tym bardziej powinnaś być czujna - gdyż mogą być sygnałem większego problemu z twoim zdrowiem.
 
 • Zawroty głowy w pierwszym trymestrze to norma - na początku ciąży są jednym z bardziej charakterystycznych objawów tego, że spodziewasz się dziecka. Nawet 75 proc. kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa zawroty głowy. Ich przyczyną jest niskie niskie ciśnienie krwi, na co wpływ ma progesteron rozluźniający ściany naczyń krwionośnych. Z reguły mijają około 4 miesiąca ciąży. Najczęściej odczuwasz zawroty głowy przy nagłej zmianie pozycji, podczas wstawania z łóżka lub z krzesła. Czasami mogą wywołać taki dyskomfort, że jesteś bliska omdlenia, czyli chwilowej i przejściowej utraty przytomności. O ile każdego, nawet jednorazowego omdlenie nie możesz bagatelizować, gdyż może być przyczyną poważnych zaburzeń, tak zawroty głowy z reguły nie niosą ze sobą na tym etapie ciąży aż takich konsekwencji.  
 • W drugim trymestrze powinnaś poczuć ulgę - tym niemniej rosnący w twoim brzuchu maluszek, a co za tym idzie, rozwijająca się macica uciskają na naczynia krwionośne. To również może powodować zawroty głowy. Unikaj energicznego wstawania, gdyż krew nie płynie tak szybko, jak zawsze i ma zbyt mało czasu na dotarcie do mózgu. Z reguły jednak, zawroty głowy w tej fazie ciąży przestają już być przykrą dolegliwością przyszłych mam.
 
 • Ból głowy w trzecim trymestrze ciąży - zgłoś to koniecznie lekarzowi! Zawroty głowy rzadko pojawiają się na tym etapie ciąży. Jeżeli występują, mogą być objawem innej dolegliwości i nie zwlekaj z poinformowaniem o tym lekarza na wizycie kontrolnej. Przyczyną zawrotów głowy w trzecim trymestrze ciąży może być: niedobór cukru we krwi, zwłaszcza w drugiej połowie dnia lub niewystarczająca ilość żelaza w organizmie.
   
Zawroty głowy, które odczuwasz jako uczucie wirowania otoczenia lub własnego ciała wynikają z zaburzenia funkcji części układu nerwowego, odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi i właściwej postawy ciała. Zasadniczą rolę w jej utrzymaniu odgrywa błędnik (część ucha wewnętrznego) oraz wzrok i dotyk. Ich uszkodzenie i wynikający z tego brak współpracy między organami, może doprowadzić do zawrotów głowy. W czasie ciąży ich przyczyną są zmiany zachodzące w układzie krwionośnym kobiety. Hormony rozszerzają naczynia krwionośne, aby krew łatwiej przepływała do dziecka. W konsekwencji spowalnia to jej powrót do serca, ciśnienie mamy obniża się i mniej krwi dociera do jej mózgu.
Redakcja poleca: Atoperal najlepszy do suchej skóry dziecka? Sprawdziłam! [TEST REDAKCJI]
Dużo słyszałam, że Atoperal jest hitem wśród preparatów do skóry suchej i atopowej, że ma świetne składy. Postanowiłam to sprawdzić. Przetestowałam go na skórze mojego synka i... własnej. Zobacz wyniki tego egzaminu!

Kiedy potrzebujesz pomocy lekarza?

Zawroty głowy mogą być sygnałem również innych chorób, dlatego nie lekceważ tej dolegliwości zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży i informuj o niej swojego lekarza. Może być sygnałem:
 
 • nadciśnienia płucnego, objawiającego się w postaci duszności, zasłabnięcia i utraty przytomności; w tym przypadku konieczne będzie zażywanie leków obniżających ciśnienie;
 • niedokrwistości objawiającej się osłabieniem, zawrotami i bólami głowy, chronicznym zmęczeniem i problemami z koncentracją; potrzebna będzie suplementacja żelaza i wzbogacenie diety w naturalne źródła żelaza takie, jak: wątróbka, natka pietruszki, produkty zbożowe.
 • cukrzycy ciążowej; między 24. a 28. tygodniem przeprowadza się test tolerancji glukozy, który ją diagnozuję; nieleczona cukrzyca ciążowa może spowodować wady rozwojowe u dziecka, ma też negatywny wpływ na matkę. 

Jak uniknąć zawrotów głowy w ciąży?

Ponieważ zawroty głowy w ciąży z reguły są wywołane nagłym ruchem twojego ciała prowadzącym do obniżenia ciśnienia krwi, dlatego staraj się unikać:
 
 • dynamicznych ruchów, zwłaszcza głową;
 • szybkiego wstawania z krzesła czy podnoszenia się z łóżka.

Wyrób sobie nawyk, aby po tym, jak usiądziesz na łóżku, odczekać chwilę, następnie przenieś nogi na ziemię, znowu chwilę poczekaj i dopiero potem wstań.

Gdy pojawiają się zawroty głowy i czujesz, że zaraz zemdlejesz:
 
 • połóż się na lewym boku z uniesionymi stopami lub
 • usiądź i pochyl się do przodu, umieść głowę między kolanami, głęboko oddychaj, spróbuj się rozluźnić, a gdy poczujesz się lepiej, napij się i zjedz coś.

Właściwa dieta kluczem do sukcesu

Ważne jest to, co jesz i pijesz, gdyż dbając o odpowiedni poziom glukozy w organizmie, możesz zmniejszyć częstotliwość pojawiania się zawrotów głowy w ciąży. W tym celu spożywaj dużą ilość:
 
 • mięsa królika, indyka, chudej wołowiny i cielęciny;
 • warzyw i owoców o dużej zawartości witaminy C, np. pomarańczy, czarnej porzeczki i czerwonej papryki;
 • pieczywa wieloziarnistego;
 • płatków owsianych;
 • grubej kaszy;
 • tłuszczy roślinnych;
 • chudego mleka i jego przetworów.

​Pij przede wszystkim wodę i zrezygnuj z:
 
 • kawy i innych napojów kofeinowych;
 • słodkich napojów gazowanych i niegazowanych.

Świeże powietrze zmniejsza zawroty głowy

Przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna pomagają w łagodzeniu dolegliwości. Warto:
 
 • codziennie spacerować przez około pół godziny;
 • często wietrz mieszkanie i unikaj dusznych pomieszczeń.
 
   
   
   

 

Zobacz też: 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy