GRY

Zawroty głowy w ciąży, skąd się biorą i jak sobie z nimi sobie poradzić?

zawroty głowy w ciąży
fot. AdobeStock
Zawroty głowy w ciąży to częsta przypadłość przyszłych mam. Zdarzają się na każdym etapie ciąży, a zwłaszcza w jej początkach. Z reguły wystarczy, jeżeli zastosujesz się do kilku prostych zasad, aby uniknąć lub zmniejszyć ich douczliwość. Bywa jednak tak, że mogą być sygnałem poważnych zaburzeń twojego organizmu i nie możesz ich bagatelizować.

Zawroty głowy to jedna z przykrych dolegliwości ciążowych

Przyczyną zawrotów głowy w ciąży jest nagły spadek ciśnienia spowodowany szybszym przepływem krwi do rozwijającego się maluszka w twoim brzuchu. W zależności od rozwoju ciąży są bardziej lub mniej dokuczliwe, jednak im bliżej porodu, tym bardziej powinnaś być czujna - gdyż mogą być sygnałem większego problemu z twoim zdrowiem.
 
 • Zawroty głowy w pierwszym trymestrze to norma - na początku ciąży są jednym z bardziej charakterystycznych objawów tego, że spodziewasz się dziecka. Nawet 75 proc. kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa zawroty głowy. Ich przyczyną jest niskie niskie ciśnienie krwi, na co wpływ ma progesteron rozluźniający ściany naczyń krwionośnych. Z reguły mijają około 4 miesiąca ciąży. Najczęściej odczuwasz zawroty głowy przy nagłej zmianie pozycji, podczas wstawania z łóżka lub z krzesła. Czasami mogą wywołać taki dyskomfort, że jesteś bliska omdlenia, czyli chwilowej i przejściowej utraty przytomności. O ile każdego, nawet jednorazowego omdlenie nie możesz bagatelizować, gdyż może być przyczyną poważnych zaburzeń, tak zawroty głowy z reguły nie niosą ze sobą na tym etapie ciąży aż takich konsekwencji.  
 • W drugim trymestrze powinnaś poczuć ulgę - tym niemniej rosnący w twoim brzuchu maluszek, a co za tym idzie, rozwijająca się macica uciskają na naczynia krwionośne. To również może powodować zawroty głowy. Unikaj energicznego wstawania, gdyż krew nie płynie tak szybko, jak zawsze i ma zbyt mało czasu na dotarcie do mózgu. Z reguły jednak, zawroty głowy w tej fazie ciąży przestają już być przykrą dolegliwością przyszłych mam.
 
 • Ból głowy w trzecim trymestrze ciąży - zgłoś to koniecznie lekarzowi! Zawroty głowy rzadko pojawiają się na tym etapie ciąży. Jeżeli występują, mogą być objawem innej dolegliwości i nie zwlekaj z poinformowaniem o tym lekarza na wizycie kontrolnej. Przyczyną zawrotów głowy w trzecim trymestrze ciąży może być: niedobór cukru we krwi, zwłaszcza w drugiej połowie dnia lub niewystarczająca ilość żelaza w organizmie.
   
Zawroty głowy, które odczuwasz jako uczucie wirowania otoczenia lub własnego ciała wynikają z zaburzenia funkcji części układu nerwowego, odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi i właściwej postawy ciała. Zasadniczą rolę w jej utrzymaniu odgrywa błędnik (część ucha wewnętrznego) oraz wzrok i dotyk. Ich uszkodzenie i wynikający z tego brak współpracy między organami, może doprowadzić do zawrotów głowy. W czasie ciąży ich przyczyną są zmiany zachodzące w układzie krwionośnym kobiety. Hormony rozszerzają naczynia krwionośne, aby krew łatwiej przepływała do dziecka. W konsekwencji spowalnia to jej powrót do serca, ciśnienie mamy obniża się i mniej krwi dociera do jej mózgu.
Redakcja poleca: Miasteczko Zmysłów 2018 r. Toruń – zobacz relację [WIDEO]
Zobacz, jak ciekawie rodzice z dziećmi w Toruniu spędzili czas w ramach naszej akcji Miasteczko Zmysłów! Obejrzyj wideo i dowiedz się jakie porady dała rodzicom psycholog Dorota Zawadzka.

Kiedy potrzebujesz pomocy lekarza?

Zawroty głowy mogą być sygnałem również innych chorób, dlatego nie lekceważ tej dolegliwości zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży i informuj o niej swojego lekarza. Może być sygnałem:
 
 • nadciśnienia płucnego, objawiającego się w postaci duszności, zasłabnięcia i utraty przytomności; w tym przypadku konieczne będzie zażywanie leków obniżających ciśnienie;
 • niedokrwistości objawiającej się osłabieniem, zawrotami i bólami głowy, chronicznym zmęczeniem i problemami z koncentracją; potrzebna będzie suplementacja żelaza i wzbogacenie diety w naturalne źródła żelaza takie, jak: wątróbka, natka pietruszki, produkty zbożowe.
 • cukrzycy ciążowej; między 24. a 28. tygodniem przeprowadza się test tolerancji glukozy, który ją diagnozuję; nieleczona cukrzyca ciążowa może spowodować wady rozwojowe u dziecka, ma też negatywny wpływ na matkę. 

Jak uniknąć zawrotów głowy w ciąży?

Ponieważ zawroty głowy w ciąży z reguły są wywołane nagłym ruchem twojego ciała prowadzącym do obniżenia ciśnienia krwi, dlatego staraj się unikać:
 
 • dynamicznych ruchów, zwłaszcza głową;
 • szybkiego wstawania z krzesła czy podnoszenia się z łóżka.

Wyrób sobie nawyk, aby po tym, jak usiądziesz na łóżku, odczekać chwilę, następnie przenieś nogi na ziemię, znowu chwilę poczekaj i dopiero potem wstań.

Gdy pojawiają się zawroty głowy i czujesz, że zaraz zemdlejesz:
 
 • połóż się na lewym boku z uniesionymi stopami lub
 • usiądź i pochyl się do przodu, umieść głowę między kolanami, głęboko oddychaj, spróbuj się rozluźnić, a gdy poczujesz się lepiej, napij się i zjedz coś.

Właściwa dieta kluczem do sukcesu

Ważne jest to, co jesz i pijesz, gdyż dbając o odpowiedni poziom glukozy w organizmie, możesz zmniejszyć częstotliwość pojawiania się zawrotów głowy w ciąży. W tym celu spożywaj dużą ilość:
 
 • mięsa królika, indyka, chudej wołowiny i cielęciny;
 • warzyw i owoców o dużej zawartości witaminy C, np. pomarańczy, czarnej porzeczki i czerwonej papryki;
 • pieczywa wieloziarnistego;
 • płatków owsianych;
 • grubej kaszy;
 • tłuszczy roślinnych;
 • chudego mleka i jego przetworów.

​Pij przede wszystkim wodę i zrezygnuj z:
 
 • kawy i innych napojów kofeinowych;
 • słodkich napojów gazowanych i niegazowanych.

Świeże powietrze zmniejsza zawroty głowy

Przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna pomagają w łagodzeniu dolegliwości. Warto:
 
 • codziennie spacerować przez około pół godziny;
 • często wietrz mieszkanie i unikaj dusznych pomieszczeń.
 
   
   
   

 

Zobacz też: 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu