co na ból głowy w ciąży
fot. Adobe Stock

Co na ból głowy w ciąży? Domowe sposoby zamiast tabletek

Na ból głowy w ciąży można od czasu do czasu zażyć paracetamol, jednak równie skuteczne i bezpieczniejsze przy częstym stosowaniu są domowe sposoby, takie jak techniki relaksacyjne, okłady z lodu, ciepłe kompresy. Lista naturalnych sposobów na bóle głowy w ciąży jest długa, pozwala wybrać metodę, która pomoże na ból różnego pochodzenia.
Małgorzata Wódz
co na ból głowy w ciąży
fot. Adobe Stock

Na ból głowy w ciąży, spowodowany zmianami hormonalnymi w organizmie, zmęczeniem, głodem czy nadmiernymi emocjami, nie zawsze trzeba brać dozwoloną dla ciężarnych tabletkę. Gdy znasz powód bólu, łatwiej go poskromisz domowymi sposobami na ból głowy w ciąży. Niektóre z nich, np. okłady, pomogą nawet na ból zatok i migrenę w ciąży.

Sposoby na ból głowy w ciąży

Bóle głowy są częstą dolegliwością w ciąży. Dokuczać ci mogą we wszystkich trymestrach, ulgę przyniosą ci następujące sposoby:
 • Połóż się w zaciemnionym pokoju (tak jak podczas ataku migreny). Taki odpoczynek przez około 15-30 minut powinien pomóc wrócić do formy. Możesz drzemać, ale pamiętaj, że zbyt długi sen też powoduje bóle głowy.
 • Ułóż stopy wyżej niż reszta ciała. Gdy leżysz w takiej pozycji, poprawi ci się krążenie.
 • Posłuchaj spokojnej muzyki, ale tylko jeśli masz ochotę. Większość ludzi z bolącą głową woli ciszę.
 • Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe znane np. z jogi, pomagają pokonać napięciowe bóle głowy.
 • Wywietrz pokój, w którym przebywasz. Zaduch dodatkowo może przyczyniać się do bólu głowy.
 • Zjedz, jeśli jesteś głodna. Z głodu bardzo często boli głowa – to efekt  niskiego stężenia glukozy. Pamiętaj, że w ciąży powinnaś jeść regularnie, żeby nie dopuszczać do uczucia głodu. Zwróć też uwagę na to, co jesz. Postaraj się, by w twoim menu nie było serów, kawy czy czekolady. Te produkty mogą nasilać bóle głowy
 • Zrób ciepłe i zimne okłady. Naprzemiennie co 10 minut. Pomogą przy zatokowych bólach głowy.
 • Kładź na kark lód. Trzymając taki okład przez 20 minut, możesz złagodzić ściskający ból głowy.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Inne domowe sposoby na ból głowy

W przypadku bólu głowy w ciąży pomóc mogą także:

 • woda - nie dopuszczaj do odwodnienia, pij dużo wody, by zapobiegać bólowi głowy.
 • olejek miętowy - kilka kropli naturalnego olejku z mięty pieprzowej rozetrzyj w dłoniach, a następnie wymasuj skronie i/lub czoło. Ten sposób działa szczególnie efektywnie wieczorami, przed snem.
 • olejek lawendowy - naturalny olejek z lawendy działa podobnie jak mieta. Kilka kropli naniesionych na skronie, szybko złagodzi ból głowy.
 • masaż - poproś partnera, by wymasował ci barki i kark, zapisz się na masaż dla kobiet w ciąży.

Jakie tabletki na ból głowy w ciąży?

Większość leków na ból głowy jest niewskazana w ciąży. W wyjątkowych sytuacjach przyszła mama może zażyć lek zawierający acetaminofen (paracetamol). W ciąży nie poleca się preparatów z ibuprofenem i aspiryny. O bólu głowy warto również powiedzieć lekarzowi, który prowadzi ciążę. Jeśli głowa boli mocno przez 2-3 godziny, dodatkowo masz gorączkę, zaburzenia widzenia lub obrzęki dłoni i twarzy, powinnaś skontaktować się z nim niezwłocznie.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy