Sposoby na ból głowy w ciąży
fot. Pantermedia

Ból głowy w ciąży: wygraj z nim bez tabletki

Na ból głowy zwykle szybko pomaga tabletka. Ale gdy jesteś w ciąży, mogłaby zaszkodzić dziecku. Poznaj inne sposoby, jak pozbyć się tej przykrej dolegliwości.
Małgorzata Wódz
Sposoby na ból głowy w ciąży
fot. Pantermedia

Zdarza się, że w ciąży głowa boli częściej niż zwykle. Przyczyną bólu mogą być zmiany hormonalne, jakim teraz podlega organizm. Ale nie tylko. Głowa może boleć ze zmęczenia, głodu czy nadmiernych emocji. Gdy znasz powód bólu, łatwiej go poskromisz.

  • Połóż się w zaciemnionym pokoju (tak jak podczas ataku migreny). Taki odpoczynek przez około 15-30 minut powinien pomóc wrócić do formy. Możesz drzemać, ale pamiętaj, że zbyt długi sen też powoduje bóle głowy.
  • Ułóż stopy wyżej niż reszta ciała. Gdy leżysz w takiej pozycji, poprawi ci się krążenie.
  • Posłuchaj spokojnej muzyki, ale tylko jeśli masz ochotę. Większość ludzi z bolącą głową woli ciszę.
  • Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe znane np. z jogi, pomagają pokonać napięciowe bóle głowy.
  • Wywietrz pokój, w którym przebywasz. Zaduch dodatkowo może przyczyniać się do bólu głowy.
  • Zjedz, jeśli jesteś głodna. Z głodu bardzo często boli głowa – to efekt  niskiego stężenia glukozy. Pamiętaj, że w ciąży powinnaś jeść regularnie, żeby nie dopuszczać do uczucia głodu. Zwróć też uwagę na to, co jesz. Postaraj się, by w twoim menu nie było serów, kawy czy czekolady. Te produkty mogą nasilać bóle głowy
  • Zrób ciepłe i zimne okłady. Naprzemiennie co 10 minut. Pomogą przy zatokowych bólach głowy.
  • Kładź na kark lód. Trzymając taki okład przez 20 minut, możesz złagodzić ściskający ból głowy

Co robić, jeśli nic nie pomaga na ból głowy? 

W wyjątkowych sytuacjach przyszła mama może zażyć lek zawierający acetaminofen (paracetamol). W ciąży nie poleca się preparatów z ibuprofenem i aspiryny. O bólu głowy warto również powiedzieć lekarzowi, który prowadzi ciążę. Jeśli głowa boli mocno przez 2-3 godziny, dodatkowo masz gorączkę, zaburzenia widzenia lub obrzęki dłoni i twarzy, powinnaś skontaktować się z nim niezwłocznie.

Czytaj też: Co musisz wiedzieć o bólu brzucha w ciąży

Redakcja poleca: Agnieszka Hyży o swojej patchworkowej rodzinie: „Martusia już się przyzwyczaiła” [WIDEO]
Agnieszka Hyży stara się stworzyć prawdziwy dom dla swojej 7-letniej córki. Jak w tej sytuacji odnalazł się jej mąż, Grzegorz Hyży, i jakie relacje nawiązał z dziewczynką? Dziennikarka przyznała, że duże znaczenie miał wiek Marty: gdy poznała Grześka, jej córeczka była malutka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy