Ból żołądka w ciąży
fot. AdobeStock

Jak uśmierzyć ból żołądka w ciąży? Czy to niebezpieczna dolegliwość?

Jeszcze wczoraj po kolacji wszystko było w porządku,a dziś obudziłaś się z silnym bólem żołądka i czujesz nieprzyjemne skurcze jelit? Sprawdź, jak temu zaradzić!
Milena Oszczepalińska
Ból żołądka w ciąży
fot. AdobeStock
W ciąży każdy ból w okolicach brzucha może cię martwić. Nie zawsze jednak zwiastuje on coś złego, mimo że nie jest typowym ciążowym objawem. Czy ból żołądka jest niebezpieczny? Jak sobie z nim poradzić, skoro przyszłym mamom nie zaleca się łykania większości medykamentów? Dowiedz się!

Zła dieta powodem bólu żołądka w ciąży

Powodów tej dolegliwości może być kilka. Zanim zaczniesz zamartwiać się, że coś z twoim organizmem jest nie tak, przyjrzyj się swojej diecie. Ciążowe zachcianki kobiet bywają naprawdę dziwaczne, a łączenie ogórków kiszonych z czekoladą  jednym posiłku może wywołać sensacje żołądkowe. Jeśli odczuwasz zwiększony apetyt, w dodatku spożywasz dużo tłustych, a tym samym ciężkostrawnych potraw, musisz być przygotowana na to, że ból brzucha w okolicach żołądka będzie pojawiał się częściej.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Problemy z żołądkiem na skutek zatrucia pokarmowego

Może się zdarzyć, że powodem bólu żołądka może być zatrucie pokarmowe. W takiej sytuacji niezbędne będzie udanie się do lekarza. Możesz podejrzewać, że się zatrułaś, jeśli oprócz dolegliwości związanych z żołądkiem pojawiają się:
 • wymioty,
 • biegunka,
 • gorączka,
 • osłabienie organizmu.

Jak leczyć ból żołądka w ciąży?

Jako przyszła mama nie możesz zażywać żadnych środków medycznych na własną rękę. Powinnaś zatem poradzić się w tej sprawie specjalisty. Lekarz także powinien być bardzo ostrożny w przepisywaniu ci leków. Najlepiej byłoby, gdyby ciężarne korzystały jedynie z domowych sposobów na różne ciążowe dolegliwości. Na szczęście przy problemach z żołądkiem są one niezwykle skuteczne. Dodatkowo ważny jest odpoczynek i sen. Nie przemęczaj się!
  [content:2_1325,2_1353,0_25627,0_25597:CMNews]  

Domowe sposoby na ból i skurcze w żołądku

Po „lekarstwa” na żołądek sięgnij do swojej kuchni. Pomocne będą różne napary, np. z:
 • siemienia lnianego,
 • korzenia imbiru,
 • mięty (nie za często, żeby nie wysuszyć błony śluzowej żołądka).
Miksturę z siemienia lnianego możesz też wypijać w całości (jeśli nie jest ono w ziarenkach, a w proszku).

Co jeść, żeby uniknąć bólu żołądka w ciąży?

Podstawą zachowania żołądka w dobrej formie jest zdrowa, lekkostrawna dieta w ciąży (i nie tylko). Jako przyszła mama szczególnie powinnaś zwracać uwagę na to, co jesz i nie ulegać wszystkim, zwłaszcza niezdrowym zachciankom. W twoim codziennym menu nie powinno zabraknąć:
 • warzyw,
 • owoców,
 • świeżo wyciskanych soków owocowych,
 • produktów mlecznych.
Pamiętaj, że w tym szczególnym czasie jesz dla dwojga (nie za dwoje).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy