Ból żołądka w ciąży
fot. AdobeStock

Ból żołądka w ciąży - przyczyny i sposoby na ból brzucha i żołądka

Ból żołądka w ciąży może być spowodowany między innymi nieodpowiednią dietą, zatruciem pokarmowym, stresem. Na ból żołądka lub brzucha pomóc mogą domowe sposoby, np. napary z korzenia imbiru lub mięty. Jeśli odczuwasz silny ból żołądka w ciąży - nie lekceważ tego i zgłoś się do lekarza. 
Milena Oszczepalińska
Ból żołądka w ciąży
fot. AdobeStock
Ból żołądka w ciąży nie zawsze zwiastuje coś złego, mimo że nie jest typowym ciążowym objawem. Może pojawiać się przy porannych mdłościach lub zgadze. Zwykle tej dolegliwości towarzyszą również inne symptomy, takie jak wymioty i nudności. Jeśli jednak oprócz bólu żołądka lub brzucha pojawia się np. krwawienie z dróg rodnych, przedłużająca się biegunka - nie lekceważ tego i pilnie skonsultuj się z lekarzem. Ból żołądka w ciąży może być uciążliwy, szczególnie jeśli pojawia się w nocy. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić. 

Spis treści:
 1. Ból żołądka w ciąży - przyczyny
 2. Ból żołądka w ciąży - jak leczyć?
 3. Co jeść na ból żołądka w ciąży?
 4. Ucisk na żołądek w ciąży
 5. Kiedy do lekarza z bólem żołądka lub brzucha w ciąży?

Ból żołądka w ciąży - przyczyny

Problemy z żołądkiem w ciąży mogą być spowodowane następującymi rzeczami: 
 • Nieodpowiednia dieta - ból żołądka w ciąży po jedzeniu może być spowodowany złą, ciężkostrawną dietą. Jeśli odczuwasz zwiększony apetyt, w dodatku spożywasz dużo tłustych, a tym samym ciężkostrawnych potraw, musisz być przygotowana na to, że ból brzucha w okolicach żołądka będzie pojawiał się częściej.
 • Zatrucie pokarmowe - możesz podejrzewać, że się zatrułaś, jeśli oprócz dolegliwości związanych z żołądkiem pojawiają się:
- wymioty,
- biegunka,
- gorączka,
- osłabienie organizmu.
 • jelitówka
 • alergia pokarmowa 
 • Ostre zapalenie trzustki - u ciężarnych występuje niezwykle rzadko, zazwyczaj wiąże się także z kamicą żółciową. Najczęstszym objawem jest ból brzucha zlokalizowany w nadbrzuszu i okolicach pępka. Promieniuje on do kręgosłupa, stąd ból żołądka i pleców w ciąży może wskazywać właśnie na tę chorobę. 
 • Wrzody żołądka - ból jest ostry i nasila się po zjedzeniu konkretnych produktów (np. kawa, cytrusy). Niezbędna jest konsultacja lekarska i odpowiednie leczenie. Ważne jest także, by kobieta przestrzegała odpowiedniej diety i unikała stresu. 

Ból żołądka w ciąży - jak leczyć?

Ból żołądka w ciąży - jak sobie z nim radzić? Jako przyszła mama nie możesz zażywać żadnych środków medycznych na własną rękę. Powinnaś zatem poradzić się w tej sprawie specjalisty. Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, pozostają domowe sposoby na różne ciążowe dolegliwości. Po „lekarstwa” na żołądek sięgnij do swojej kuchni. Pomocne będą różne napary, np. z:
Miksturę z siemienia lnianego możesz też wypijać w całości (jeśli nie jest ono w ziarenkach, a w proszku).

Co jeść na ból żołądka w ciąży?

Podstawą zachowania żołądka w dobrej formie jest zdrowa, lekkostrawna dieta w ciąży (i nie tylko). Jako przyszła mama szczególnie powinnaś zwracać uwagę na to, co jesz i nie ulegać wszystkim, zwłaszcza niezdrowym zachciankom. W twoim codziennym menu nie powinno zabraknąć:
 • warzyw,
 • owoców,
 • świeżo wyciskanych soków owocowych,
 • produktów mlecznych.

Pamiętaj jednak, że w tym szczególnym czasie jesz dla dwojga (nie za dwoje).

Ucisk na żołądek w ciąży

Skurcze żołądka w ciąży zazwyczaj są jednym z objawów stosowania nieodpowiedniej diety. Mogą być też spowodowane powiększającą się macicą, która naciska na żołądek od dołu. Towarzyszyć może temu też refluks żołądkowo-przełykowy lub zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w żołądku w ciąży. To również może powodować jego ból. Nie powinno się natomiast bagatelizować silnego, nagłego bólu, a także takiego, który znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Kiedy do lekarza z bólem żołądka lub brzucha w ciąży?

Koniecznie udaj się do lekarza, jeśli bólowi żołądka towarzyszą inne, niepokojące objawy, ponieważ mogą one świadczyć o schorzeniach, zagrażających twojemu zdrowiu oraz zdrowiu dziecka. Jest to między innymi: 
 • krwawienie z dróg rodnych
 • biegunka w ciąży 
 • nudności i wymioty
 • gorączka
 • ból w trakcie ruchu
 • skurcze.

Nie powinnaś także sama zażywać leków bez konsultacji ze specjalistą, ponieważ mogą mieć one szkodliwe działanie dla płodu.  

Zobacz też:
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy