ból w kroczu
fot. AdobeStock

Ból krocza w ciąży

Kiedy ból krocza w ciąży jest normalnym objawem ciążowy, a kiedy to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego? Podpowiadamy
Dominika Bielas
ból w kroczu
fot. AdobeStock
Ból krocza w ciąży może pojawić się podczas chodzenia, siadania, wstawania oraz innej aktywności fizycznej. Dzieje się tak, gdyż przez hormony następuje poluzowanie więzadeł. Pod koniec ciąży organizm przygotowuje się do porodu i ból może promieniować nawet na biodra i plecy.

Przyczyny bólu krocza

Ból krocza może pojawić się na każdym etapie ciąży. W pierwszych tygodniach ciąży przypomina bóle menstruacyjne i jest spowodowany działaniem hormonów, przygotowujących ciało kobiety do zmian. Czasem takie kłucie może oznaczać moment zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Ból krocza najczęściej odczuwają panie w trzecim trymestrze ciąży. Jest to normalny objaw wynikający ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Te sprawiają, że więzadła się zmiękczają, a kości miednicy mają większą wzajemną ruchliwość. Więzadła ulegają poluzowaniu przede wszytkim w miejscu spojenia łonowego i w okolicach stawów krzyżowo-biodrowych. Dzięki temu w czasie porodu w miednicy będzie mogła zmieścić się główka dziecka. Warto wiedzieć, że sama główka dziecka, która obniża się, przygotowując do porodu, może powodować ucisk, co może powodować ból lub dyskomfort.
Redakcja poleca: 7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]
Sztywny kark, wymioty po upadku i inne: jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, jak najszybciej zabierz je do lekarza!

Ból w kroczu w ciąży – kiedy iść do lekarza?

Ból może się nasilić w 9. miesiącu ciąży. Jeśli ból jest trudny do zniesienia, lekarz może zalecić przyjmowanie paratemaomu i oszczędny tryb życia. Dolegliwości można nieco zmniejszyć, stosując (pod kontrolą lekarza) specjalne pasy, które zapewniają stabilizację macicy. Warto także, by w diecie kobiety ciężarnej pojawiły się produkty zawierające żelatynę, która wspiera umacnianie chrząstkozrostów. 

Do lekarza należy udać się także wtedy, gdy ból krocza w ciąży występuje z innymi objawami:
  • plamieniem lub krwawieniem z dróg rodnych,
  • skurczami macicy,
  • silnym bólem brzucha,
  • podwyższoną temperaturą ciała.
W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) oraz kardiotokograficznego (KTG).

Warto wiedzieć, że bardzo silny ból krocza zwiększający się podczas ruchu oraz podwyższona temperatura ciała mogą wskazywać na krwiak pozałonowy. Jest to stan wymagający natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Kujący ból w okolicy krocza występujący z innymi objawami może także wskazywać infekcję dróg moczowych, infekcję intymną, a nawet przedwczesny poród lub poronienie.

Ból krocza w ciąży z powodu rozejście spojenia łonowego

Gdy ruchomość kości macicy i zmiękczenie więzadeł są nadmierne, może dojść nawet do rozejście spojenia łonowego. Następuje rozluźnienie się tkanki kostno-chrzęstnej miednicy, a dokładniej chrząstkozrostu między prawą i lewą kością łonową. Jest to efekt działania estrogenów. Charakterystycznymi objawami są ból krocza podczas chodzenia oraz trudności z poruszaniem się (tzw. kaczkowaty chód). Rozejście się spojenia łonowego utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia poród siłami natury. Problem ten dotyczy 1 na 800 ciężarnych.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy