Płacz dziecka
fot. AdobeStock

Dziewczynki przesadzają, gdy je boli? Nic bardziej mylnego!

Choć coraz częściej walczymy ze stereotypami, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo im ulegamy. Sprawdź, do jakich zasmucających wniosków doszli naukowcy.
Dominika Bielas
Płacz dziecka
fot. AdobeStock
Niestety często nie mamy świadomości, jak stereotypy rządzą naszym podejściem do wychowywania. Ubranka dopasowane do płci to tylko wierzchołek góry lodowej. Naukowcy z Yale University wykazali, że dorośli oceniają natężenie bólu, którego doświadcza dziecko, inaczej u dziewczynek niż u chłopców. 

Urocza dziewczynka i duży chłopiec

Badacze już jakiś czas temu zauważyli, że socjalizacja do ról płciowych zaczyna się, zanim dziecko jest w ogóle świadome tożsamości płciowej. Kulturowe przypuszczenia dotyczące tego, co jest naturalne dla chłopca czy dziewczynki są tak głęboko ugruntowane, że rodzice mogą traktować dzieci różnie, nie będąc nawet tego świadomymi. Badacze zauważyli np. że rodzice dziewczynek określają nowonarodzone córki przymiotnikami takimi jak: ładna, urocza, czarująca, delikatna, a rodzice synków: duży, silny, mocny, o wyraźnych rysach. Co ciekawe, rodzice delikatną nazywali nawet bardzo dużą i silną dziewczynkę, a drobniutkiego chłopczyka określali jako bardzo wyrazistego. Badanie to pokazuje, że od pierwszych dni życia dzieciom już się daje sygnały, jakie być powinny. Najnowsze badania wykazały, że płeć dziecka ma także znaczenie, dla tego jak odbieramy dyskomfort odczuwany przez dziecko. Wygląda na to, że ból odczuwany przez dziewczynki jest bardziej znośny niż ten, który czują chłopcy. Czy oby na pewno?
Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.

Płec bólu

Psychologowie z uniwersytetu w Yale przeprowadzili ciekawy eksperyment, którego wyniki opublikowano na łamach The Journal of Pediatric Psychology. Grupie 254 kobiet i mężczyzn w przedziale wiekowym 18-75 zaprezentowano wideo, w którym pediatra nakłuwa palec niemowlęcia. Część grupy poinformowano, że na filmie jest chłopiec, a druga grupa otrzymała informację, że to dziewczynka. Następnie wszyscy mieli określić w skali od 0 (brak bólu) do 100 (bardzo mocny ból), jaki dyskomfort odczuwa dziecko podczas zabiegu. Różnice w ocenie intensywności bólu w zależności od płci były zaskakujące. Okazało się, że zdaniem ankietowanych chłopiec odczuwał ból na poziomie 50,42, za to dziewczynkę bolało „tylko” na 45,40, mimo iż było to dokładnie to samo dziecko. Oznacza to, że obserwujący uznali, że reakcja dziewczynki jest przesadzona, natomiast chłopca wskazuje na realnie odczuwany silny ból. Jak to możliwe? Specjaliści tłumaczą, że to wszystko kwestia stereotypu płci. To chłopców uważa się za bardziej opanowanych i racjonalnych, podczas gdy dziewczynkom często przypisuje się skłonności do histerii i dramatyzowania. Te stereotypy mogą mieć wpływ na to, jak ocenia się ból, którego doświadczają dzieci. [content:0_23523,0_3321,0_15463,0_15667:CMNews] Warto wiedzieć, że badania naukowe wykazały, że dzieci nie odczuwają bólu w różny sposób w zależności od płci, przynajmniej do okresu dojrzewania. - Mam nadzieję, że to odkrycie będzie pretekstem do dalszych badań. Jeśli zjawisko, które obserwujemy w naszym doświadczeniu, ma szerszy zasięg i obejmuje inne konteksty, to może to mieć znaczenie choćby w opiece zdrowotnej - powiedział Joshua Monrad, autor badań. Badacze mają także nadzieję, że te wyniki badań zwrócą uwagę lekarzy na to, jak podchodzą do stawiania diagnoz i leczenia swoich małych pacjentów.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy