Seks, współżycie, para w łóżku, kobieta i mężczyzna, seks na zdrowie, zalety seksu, wulwodynia, ból w pochwie
fot. Fotolia

Wulwodynia może utrudniać zajście w ciążę

Międzynarodowe badania potwierdzają, że wiele kobiet na świecie cierpi na przewlekły, dotkliwy ból miejsc intymnych. Jest on tak silny, że utrudnia lub uniemożliwia współżycie.
Joanna Karwat
Seks, współżycie, para w łóżku, kobieta i mężczyzna, seks na zdrowie, zalety seksu, wulwodynia, ból w pochwie
fot. Fotolia
Wulwodynia jest chorobą przewlekłą, która objawia się chronicznym bólem (pieczeniem, kłuciem, mrowieniem, podrażnieniem) sromu lub pochwy. Niektóre kobiety odczuwają ból w łechtaczce, wzgórku łonowym, kroczu, odbycie. Ten dyskomfort nie ma związku z infekcją miejsc intymnych, nie jest też objawem choroby przenoszonej drogą płciową (przeczytaj: jak rozpoznać chorobę weneryczną), ani konsekwencją urazu (np. otarcia w trakcie współżycia).

Zobacz też: Objawy chorób wenerycznych

Diagnozowanie wulwodynii

Z reguły u kobiet z bólem pochwy (wulwodynią) wyniki badań są dobre, lekarz nie stwierdza widocznych zmian na narządach płciowych, a jednak... współżycie jest bardzo bolesne, co znacznie utrudnia zajście w ciążę. Postawienie właściwej diagnozy jest dość trudne, w USA blisko 40 proc. kobiet nie otrzymuje właściwej diagnozy nawet po odwiedzeniu aż trzech różnych ginekologów. Zwykle wulwodynię stwierdza się po wyeliminowaniu innych możliwych przyczyn bólu, gdy utrzymuje się od minimum trzech miesięcy. Za przyczynę bólu pochwy przy współżyciu (wulwodynii) uznaje się uszkodzenia nerwów, geny lub nadmierną gęstość zakończeń nerwowych, co powoduje nadwrażliwość skóry.
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Leczenie bólu pochwy

Wciąż brakuje jednej, w pełni skutecznej metody leczenia wulwodynii. Większość proponowanych terapii ma na celu zlikwidowanie bólu. Dostępne formy leczenia bólu pochwy to:
  • farmakoterapia
  • fizjoterapia
  • psychoterapia
  • zabiegi chirurgiczne
 
Więcej na temat wulwodynii opowiedziała nam dr Monika Łukasiewicz, ginekolog-położnik z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy