Ból podczas stosunku? – dlaczego tak jest tłumaczy seksuolog dr Jędrzejewska [WIDEO]

Ból podczas stosunku jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego – przestrzega seksuolog kliniczny dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się, jakie mogą być tego przyczyny i jak sobie z tym poradzić.

Zobacz inne z serii: Porady seksuologa (14)

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka obawia się pierwszego stosunku po porodzie - boją się bólu, krwawienia, tego, że krocze jest jeszcze niezagojone, a blizna po cesarskim cięciu nadal boli.

Uszkodzenia pochwy mogą powodować ból podczas stosunku

"Bolesność podczas stosunku nie jest naturalnym stanem, ból jest sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego" - mówi dr Jędrzejewska. Jak podkreśla, przyczyna bólu może mieć charakter fizyczny, psychosomatyczny lub mieszany. Trzeba pamiętać, że podczas porodu dochodzi do urazów, uszkodzeń, pęknięć i właśnie rozległe pęknięcia pochwy mogą powodować ból podczas stosunku. "Mogą powstać blizny i zbliznowacenia, które podczas stosunku mogą powodować ból, czyli algopareunię" - powiedziała seksuolog.

Tydzień z nagrodami na MamoToJa.pl! Codziennie nowy konkurs! Sprawdź, klikając w grafikę:"Jeżeli powstaną zrosty lub blizny, mogą one podczas stosunku hamować elastyczność pochwy, co powoduje ból" - przestrzega dr Jędrzejewska. Zaznacza, że ból może być zarówno podczas stosunku, a także utrzymywać się po nim.

Nawilżaj pochwę

Seksuolog radzi, aby po porodzie zadbać o odpowiednie nawilżenie pochwy. W przeciwnym razie może to powodować obtarcia, rany, a nawet infekcje wtórne. Dobrze jest użyć lubrykantu. Najlepiej kupić go w aptece, hipoalergiczny.

Jeżeli odczuwamy ból podczas stosunku, udajmy się do ginekologa. Zbyt wcześnie podjęte współżycie, bolesny stosunek po porodzie mogą być zapamiętane i rodzić lęk przed następnym zbliżeniem. Także bolesny poród może powodować lęk przed odbywaniem stosunku.

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie. 

Czy pierwsze stosunki po porodzie były dla was bolesne? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy