Ból porodowy nie trwa cały czas
Pojawia się ze skurczem, a gdy skurcz mija, ustępuje. Masz zatem czas, by odpocząć i zebrać siły przed kolejnym. Ból towarzyszący skurczom można bardziej wiązać z bolesnym wysiłkiem niż cierpieniem.
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
To, że poród boli, nie oznacza nic złego
Ten ból nie informuje o popsutym zębie, niskim ciśnieniu, od którego pęka głowa czy uszkodzeniu skóry wskutek uderzenia. Gdy dziecko pokonuje drogę na świat, ból spowodowany jest intensywnym rozciąganiem się mięśni, niedokrwieniem macicy, która intensywnie się kurczy i uciskiem nerwów w dolnej części kręgosłupa.
Największe dolegliwości wywołuje główka dziecka
Jest największą częścią jego ciała, która jako pierwsza pokonuje drogę na świat przez wąski kanał rodny. Ból porodowy jest więc ceną, jaką płacimy za to, że mamy sporych rozmiarów mózg.
Każdą przyszłą mamę boli inaczej
Kiedy słuchasz opowieści o porodach, skala dolegliwości jest szeroka od – „bolało okropnie, myślałam, że umrę", po „właściwie to czułam tylko skurcze i lekkie pieczenie, gdy pojawiła się główka dziecka". Tak jak u dentysty ktoś nie wyobraża sobie borowania bez znieczulenia, tak inna osoba może uważać je za zbędne. Tylko dla około 20 proc. kobiet ból przy porodzie jest trudny do zniesienia. Z tego powodu nie warto brać sobie do serca przejmujących opowieściach o cierpieniach na porodówce, bo w twoim przypadku może być inaczej.
Przestraszone kobiety mają większe dolegliwości
Osoby mocno zalęknione, a także te, które czują się niekomfortowo, nie są otoczone odpowiednią opieką, nie mogą liczyć na
wsparcie bliskich odczuwają silniejszy ból. Potwierdziły to m.in. prace Zespołu Badań nad Bólem w Walton Hospital w Liverpoolu. Strach i zagrożenie sprzyjają wydzielaniu
adrenaliny, hormonu, który może zahamować postępy porodu. Jeśli jesteś dobrze przygotowana do narodzin dziecka, czujesz się bezpiecznie, nic cię nie zaskakuje, ból jest mniejszy. Twój organizm może bez przeszkód wydzielać
oksytocynę, hormon, który podnosi odporność na ból, przyspiesza
rozwieranie szyjki macicy, abyś mogła urodzić szybciej.
Dobra położna może złagodzić ból
I to nie tylko dosłownie, bo zna różne sposoby (np. masaż), które pomogą przyszłej mamie znieść przykre dolegliwości. Do poprawy samopoczucia kobiety, która rodzi, mogą też przyczynić się słowa wsparcia czy pochwały ze strony położnej, dlatego warto rodzić z osobą, która nie zaskoczy cię niemile swoją postawą.
Na poziom bólu wpływa pozycja, w której rodzisz
Nie od dziś wiadomo, że w
pozycji leżącej rodzi się trudniej i dłużej. Na zajęciach w szkole rodzenia, możesz nauczyć się,
jak układać ciało, aby w wypychaniu dziecka na świat pomogła też grawitacja.
Po urodzeniu dziecka ból znika, ale...
...w zależności od tego, jak przebiegał poród, mogą pojawić się inne dolegliwości, np. jeśli było nacinane krocze – towarzyszące siedzeniu, czy wypróżnianiu. Skala ich jest jednak dużo mniejsza.
Bólu można uniknąć
I to chyba najważniejsza informacja dla tych przyszłych mam, które mimo wszystko boją się bardzo. Jeśli ból podczas porodu jest dla ciebie zbyt dużym wyzwaniem, możesz poprosić o
znieczulenie. Zanim jednak to nastąpi, zapytaj osobę, która odbiera twój
poród, jakie masz
rozwarcie. Gdy akcja porodowa postępuje szybko, może się okazać, że jednak dasz sobie radę bez leków.
Sprawdź: Czy cesarka jest korzystna dla dziecka