GRY
 
 

Jak ja się boję porodu

Ból to nierozłączny towarzysz porodu. Wokół bólu porodowego narosły legendy, trudno więc się dziwić, że wiele kobiet zwyczajnie się go obawia, że nie wytrzymają, że nie dadzą rady. O bólu porodowym i o sposobach, jak łagodzić ból porodowy, rozmawiam z Marleną Trąbińską-Haduch, położną i psychologiem.

Ból porodowy: sposoby jego łagodzenia

O bólu porodowym rozmawiałam z Marleną Trąbińską-Haduch, położną i psychologiem w warszawskim Centrum Rodziny Szkoła Rodzenia Joanny Wilk. Opowiadała, jak sobie z nim poradzić w czasie porodu i co robić, aby narodziny dziecka były najpiękniejszą chwilą.
 

Nie walcz z bólem porodowym

– Ból jest sygnałem, że coś złego dzieje się w organizmie. Kojarzy się z cierpieniem, dlatego tak się go boimy – mówi Marlena Trąbińska-Haduch. – Zwykle tak jest, ale nie podczas porodu! My, położne, mówimy o bólu, że to trudny przyjaciel. Bo to właśnie on pomaga kobiecie przejść przez wszystkie etapy porodu. Podpowiada, co ma robić, jak reagować. Ale pod jednym warunkiem... Nie można z nim walczyć!

Jeśli kobieta walczy z bólem, napina ciało, ból się potęguje (sprawdź: najlepsze pozycje na pierwszy okres porodu). A to sprawia, że przyszła mama jeszcze bardziej cierpi. – Macica to też mięsień, gdy jak inne jest napięta, męczy się – mówi położna. Dlatego należy:
  • poddać się bólowi
  • skupić na jednym skurczu i nie myśleć o kolejnych
  • przestać się kontrolować.
– To wszystko prowadzi do jednego, do rozluźnienia ciała. Proszę mi uwierzyć, tak o wiele łatwiej znieść poród – mówi Marlena Trąbińska-Haduch.
 

Zobacz też: Zrób test i sprawdź, czy masz już objawy porodu

Redakcja poleca: Jak szybko urodzić? Poznaj sposoby mam
Co robią kobiety, by przyspieszyć poród? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na szybki poród. Który wybrałabyś dla siebie?

Uwolnij się od napięcia w czasie porodu

Krzykiem, jęczeniem, stękaniem! Nie bój się tego (sprawdź, co daje krzyk podczas porodu). W ten sposób rozluźniasz mięśnie twarzy. – Gdy kobieta jest w stresie, to organizm dostaje sygnał: „Pompować adrenalinę!”. W pierwszej fazie porodu hormon ten tylko go... hamuje. Sprawia, że mięśnie się napinają, a ciśnienie krwi podnosi, a to wpływa na obniżenie siły skurczów.

Nie zapomnij też o oddychaniu. Nie odrobiłaś tej lekcji w szkole rodzenia? Gdy zacznie się skurcz, trzeba nabrać powietrza – głęboko, by podniósł się brzuch, nie klatka piersiowa (pracuj przeponą!). A po chwili wypuścić je ustami. To rozluźnia ciało, ale również dotlenia dziecko.
 

Zobacz też: Co będzie działo się podczas porodu – 3 ważne okresy

Uwierz w siebie, by pokonać ból porodowy

Nie na darmo mówi się, że strach ma wielkie oczy. Bo jak tu się nie bać, skoro nie wiadomo, co nas czeka? Lęk potęguje także brak wiary w swoje siły. Trudniej wtedy o wytrwałość.

– Dlatego przyszli rodzice dowiadują się w naszej szkole rodzenia nie tylko, jak przebiega poród. Ta wiedza na pewno zmniejsza strach – tłumaczy położna. – Pokazujemy im, jak uwierzyć w swoje możliwości. Dzięki temu znajdują siłę, aby zmierzyć się z bólem.

– A jeśli kobieta tak bardzo cierpi, że ból zaczyna ją niszczyć? – pytam Marlenę Trąbińską-Haduch, mamę Mateusza i bliźniaczek Zuzy i Uli. – Jeśli czuje, że nie da dłużej rady, że jeszcze chwilę, a... To dobry moment na znieczulenie (sprawdź, jak działa znieczulenie zewnątrzoponowe). Jeżeli przyszła mama zdecydowała się na poród naturalny, to powinna pamiętać, że w każdej chwili może się poprosić o pomoc. Z taką świadomością łatwiej znieść przeciwności.
 

Zobacz też: Jak długo będziesz rodzić, czyli ile trwa poród

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj