Niemowlę uspokajanie
fot. RF

Ból u niemowlęcia: jak go złagodzić

Skóra maluszka jest bardzo delikatna. Jeśli porobią się na niej odparzenia, są bardzo bolesne. Ból towarzyszy też kolce, zapaleniu ucha, gardła, wysokiej gorączce.
Niemowlę uspokajanie
fot. RF
 

Jak rozpoznać, czy boli

Małe dziecko nie powie ani nie pokaże, co je boli. Jednak uważnie obserwując dziecko, możesz poznać, że odczuwa ból, jak jest on silny i w którym miejscu zlokalizowany. Małe dziecko reaguje na ból całym swoim zachowaniem. 
O tym, że niemowlę coś boli, może świadczyć:
Płacz. Dziecko może płakać z wielu powodów (głód, zmęczenie, przestrach, nuda, niewygoda), jednak płacz z powodu bólu jest specyficzny: dziecko zawodzi, po chwili kwili, krzyczy, pręży się, milknie, a po chwili znów zaczyna płakać. 
Wygląd. Dziecko jest zaczerwienione, szczególnie na twarzy (to niekoniecznie z powodu Zachowanie. Dziecko jest napięte, próbuje podkurczyć nóżki, zaciska piąstki i z całej siły wpycha je do buzi.
 
Redakcja poleca: Jak nosić niemowlę - film
Zobacz, w jakich pozycjach nosić niemowlaka. Pokazujemy pozycje najlepsze po karmieniu dziecka oraz pozycję, która pomoże niemowlęciu cierpiącemu na kolkę.

Jak sprawdzić, co boli

Jeśli dziecko miało szczepienie i lekko spuchła mu rączka w miejscu ukłucia, wiadomo, co boli. Podobnie, gdy skóra pod pieluszką jest mocno zaczerwieniona. Jeśli przyczyna bólu nie jest widoczna, podpowie o niej zachowanie maluszka. 
Ból ucha. Dziecko  głośno płacze, pociera główką o poduszkę, przytula się do niej. Nie chce ssać piersi, pić z butelki, ssać smoczka uspokajaczka (ssanie zwiększa ciśnienie w uchu i wzmaga ból). Kilkumiesięczne niemowlę może ciągnąć się za ucho albo ocierać nim o łóżeczko. 
Ból gardła. Dziecko nie chce jeść ani pić.
Ból brzuszka. Malec płacze, przykurcza nóżki, nie chce, by zmieniać jego pozycję.
Pleśniawki. Niemowlę płacze, nie chce jeść i pić.
Ząbkowanie. Dziecko się ślini, ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła. Nie chce jeść, jest rozdrażnione. 
 

Jak pomóc, gdy boli

Płaczącego malca nie pozostawiaj samemu sobie. Weź go na ręce, łagodnie go pokołysz (łagodnie, gdyż gwałtowne ruchy mogłyby raczej tylko zwiększyć ból). Pomóc może pogłaskanie po główce, brzuszku, plecach, dłoniach. Mów do dziecka łagodnie, przyciszonym głosem, możesz mu też zaśpiewać cichą kołysankę.
Jeśli ból nie jest duży, to pomoże. Jeśli silny, zachowanie malca albo wcale się nie zmieni, albo nawet będzie głośniej płakał. 
Kolka. Pomagają masaże brzuszka, noszenie na rękach, kołysanie, ciepła kąpiel.
Ząbkowanie (dolegliwości mogą pojawić się nawet na 2-3 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka). Pomasuj dziąsła dziecka gazikiem namoczonym w chłodnej wodzie. Pomaga też podanie dziecku gryzaczka, posmarowanie dziąseł żelem na ząbkowanie.
Choroba. Zmierz dziecku temperaturę. Jeśli przekracza 38 stopni C, trzeba ją obniżyć. Jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli dziecko ma więcej niż 3 miesiące, podaj lek na gorączkę (z paracetamolem lub ibuprofenem).
 
Uwaga: szybki kontakt z lekarzem jest konieczny, jeśli dziecko:
* ma mniej niż 3 miesiące,
* ma więcej niż 3 miesiące, ale dodatkowo: wymiotuje, ma biegunkę, nie chce jeść ani pić. 
* nie ma gorączki, ale ból nie ustaje i jest silny. 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy