ból brzucha na początku ciąży
fot. Fotolia

Ból brzucha na początku ciąży: przyczyny, ryzyko, leczenie

Ból brzucha na początku ciąży może oznaczać rozciąganie się macicy i więzadeł, zwłaszcza gdy przypomina ciągnięcie w podbrzuszu. Jednak ból brzucha w 1 trymestrze może też sygnalizować problemy: ciążę pozamaciczną i ryzyko poronienia, dlatego należy go skonsultować z lekarzem, szczególnie gdy bólowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych.
Martyna Pstrąg
ból brzucha na początku ciąży
fot. Fotolia
Ból brzucha na początku ciąży może być spowodowany np. implantacją zarodka. Brzuch boli wtedy jak na okres. Choć nie zawsze ból podbrzusza w 1. trymestrze ciąży musi oznaczać coś niepokojącego, może być także oznaką choroby, np. pękniętej torbieli ciałka żółtego, skrętu lub zapalenia przydatków albo mięśniaków macicy. Z pewnością nie możesz lekceważyć silnego bólu brzucha na początku ciąży, ponieważ może mieć on negatywne konsekwencje dla zdrowia twojego oraz dziecka. Ryzyko utraty ciąży w 1. trymestrze jest statystycznie wysokie, dlatego ból brzucha na początku ciąży trzeba zawsze skonsultować z lekarzem.

Spis treści: 
 1. Ból brzucha na początku ciąży
 2. Silny ból brzucha na początku ciąży: kiedy do lekarza?
 3. Ginekologiczne powody, dlaczego na początku ciąży boli brzuch
 4. Kiedy ból brzucha na początku ciąży oznacza chorobę

Ból brzucha na początku ciąży

Bolący brzuch na początku ciąży (zwłaszcza w podbrzuszu) może przypominać ból menstruacyjny. Możesz odczuwać też kłucie. Taki miesiączkowy ból w dole brzucha na początku ciąży jest zjawiskiem naturalnym, spowodowanym zmianami hormonalnymi, które są wynikiem zapłodnienia. Ten pierwszy sygnał, że jesteś w ciąży, możesz więc pomylić ze zbliżającym się okresem.

Ból w dole brzucha na początku ciąży możesz odczuwać z kilku prozaicznych, nieniepokojących powodów:

 • rozrostu macicy - rosnąca macica rozciąga się, a w konsekwencji zaczyna uciskać narządy wewnętrzne. Możesz odczuwać ból, który przypomina lekkie kłucie w podbrzuszu oraz skurczowy palący ból idący w stronę miednicy. Może mu towarzyszyć również plamienie implantacyjne.
 • wzdęć - ból brzucha i wzdęcia na początku ciąży są efektem zmian zachodzących w organizmie, ale także diety i ruchu. W takich przypadkach również należy skonsultować się z lekarzem, by jednak mimo wszystko mógł wykluczyć problemy natury ginekologicznej. Ból brzucha w ciąży może być też związany z układem pokarmowym (np. zaparcia w ciąży) i może towarzyszyć mu wtedy np. zgaga.

Silny ból brzucha na początku ciąży: kiedy do lekarza?

Zdarza się jednak, że ból na początku ciąży oznacza poważne problemy. Właśnie dlatego trzeba zawsze powiedzieć lekarzowi, kiedy boli cię brzuch w pierwszych tygodniach ciąży. Ten ból może być objawem:
 • ciąży pozamacicznej (ektopowej) - jest to najpoważniejsza przyczyna bólu brzucha na początku ciąży, bo takiej ciąży nie da się uratować. Ból jest stały, umiejscowiony w okolicach miednicy, po czym rozprzestrzenia się na cały brzuch i nie ma przy tym skurczów. Bólowi brzucha może towarzyszyć krwawienie w ciąży, te objawy mogą wystąpić w 6.-7. tygodniu po zapłodnieniu.
 • poronienia  samoistnego lub septycznego. W obu przypadkach odczuwa się ból w dole brzucha, któremu towarzyszy lekkie kłucie w podbrzuszu. To jedna z najczęstszych przyczyn bólu brzucha w pierwszych miesiącach ciąży, któremu może towarzyszyć krwawienie oraz skurcze. Przy poronieniu samoistnym ujście szyjki macicy może być otwarte lub zamknięte. Poronienie septyczne natomiast objawia się (oprócz bólu) gorączką, dreszczami oraz ropnymi upławami - objawy przypominają stany zapalne narządów rodnych
 • ciąży zaśniadowej - częściowej lub całkowitej. Bólowi towarzyszą mdłości, krwawienie, białkomocz, wymioty. Zaśniady groniaste wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Ginekologiczne powody, dlaczego na początku ciąży boli brzuch

Ból brzucha w ciąży nie musi być ściśle związany z twoim stanem. Może to być jakaś dolegliwość ginekologiczna, ale nie związana z dzieckiem rozwijającym się w twoim łonie:

 • Mięśniaki macicy to nowotwór niezłośliwy, który objawia się guzkami w macicy, ale nie powoduje przerzutów. Jeśli mięśniaki zostaną wykryte, ciąża staje się ciążą o podwyższonym ryzyku. Mają tendencję do rozrostu w czasie ciąży, przez co mogą zakłócać rozwój płodu, a nawet doprowadzić do poronienia, dlatego tak ważna jest stała kontrola lekarska.
 • Pęknięta torbiel ciałka żółtego - to inaczej cysta na jajniku, która najczęściej występuje u ciężarnych. Jest wykrywana poprzez badanie USG i, jeśli dojdzie do jej pęknięcia, potrzebna jest interwencja chirurga.
 • Skręt lub zapalenie przydatków (jajników) – ból w obu przypadkach przypomina ten, który odczuwasz podczas okresu. Zazwyczaj towarzyszą im gorączka, wymioty lub nudności, a także kłucie w jajniku. Wymagane jest leczenie farmakologiczne, bo nieleczona infekcja jajników może prowadzić do zrostów na jajowodach, niedrożności oraz niepłodności.

Inne przyczyny bólu brzucha na początku ciąży

Zdarza się także, że ból brzucha jest zupełnie niezwiązany z ciążą, a wymaga pilnej interwencji medycznej. Do takich dolegliwości, które trzeba leczyć w porozumieniu z ginekologiem prowadzącym ciążę, należą:
 • Zapalenie wyrostka robaczkowego - jest to nagły, ostry i przeszywający ból z prawej strony brzucha. Wyrostek robaczkowy usuwa się operacyjnie. Kobiety w ciąży również mogą w tym czasie poddać się takiej operacji, należy ją jednak zrobić zachowaniem bezpieczeństwa zarówno matki, jak i rozwijającego się w jej brzuchu dziecka.
 • Choroby zapalne jelit - charakterystyczne objawy to zmęczenie, biegunka, krew w stolcu. Większość leków stosowana w leczeniu IBD jest bezpieczna i ma niskie ryzyko powikłań. Bardzo często kobiety z tą chorobą muszą mieć odpowiednio dopasowaną suplementację witamin i minerałów. 
 • Zespół jelita wrażliwego - w czasie ciąży dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego nasilają się jeszcze bardziej, przez co utrudniają normalne funkcjonowanie. Towarzyszą mu nudności, biegunka, częstomocz, a także skurcze brzucha wraz ze skurczami macicy, co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może dojść do przedwczesnego porodu. 
 • Niedrożność jelit - charakterystyczne dla tego schorzenia są ostre bóle brzucha,  a także nudności, wymioty, zatrzymanie stolca. Podejrzenie niedrożności jelit zawsze wymaga konsultacji z chirurgiem. Stan kobiety w ciąży z niedrożnością jelit może być na początku dobry i osłabić czujność położnika. 

Zobacz także:
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy