ciąża, ból w ciąży
fot. Adobe Stock

Leki przeciwbólowe w ciąży: czy szkodzą, jakie można brać, leki zakazane [LISTA]

Leki przeciwbólowe w ciąży nie są wskazane a niektóre mogą poważnie zaszkodzić dziecku. Co pomoże na ból głowy, zęba, pleców czy nóg? Jakie leki przeciwbólowe można brać w ciąży?
Małgorzata Wódz
ciąża, ból w ciąży
fot. Adobe Stock

Leki przeciwbólowe, które zwykle stosuje się na bóle głowy, brzucha czy pleców, w większości mogą zaszkodzić kobiecie w ciąży i jej dziecku. Na szczęście na ból w ciąży są skuteczne metody. Sprawdź leki dozwolone i zakazane w ciąży.

Leki przeciwbólowe w ciąży - jakie można brać?

Przyjęcie każdego leku, także przeciwbólowego, kobieta w ciąży powinna zawsze skonsultować z lekarzem. Leki przeciwbólowe trzeba przyjmować tylko w ostateczności, gdy dolegliwości bólowe są na tyle silne, że korzyści z przyjęcia leku będą większe niż ewentualne szkody dla płodu. Leki przeciwbólowe nie mogą też maskować faktycznej przyczyny bólu i odwlekać diagnozy oraz ewentualnego leczenia. W ciąży w bardzo ograniczonym stopniu i tylko w najmniejszej dawce można przyjmować leki przeciwbólowe, które nie działają przeciwzapalnie - to paracetamol (zwykle Apap).

Uwaga! Jeśli wzięłaś Apap, a ból wciąż powraca, zapytaj o poradę lekarza.

Zakazane leki przeciwbólowe w ciąży:

 • Aspiryna
 • Pyralgina
 • Ibuprom
 • pochodne fenylobutanolu (np. Butapirazol)
 • leki przeciwbólowe opioidowe
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Ból pleców w ciąży - co pomoże?

Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Masz coraz większy brzuch (zobacz, jak rośnie brzuch w ciąży), który obciąża cię tylko z jednej strony – z przodu. Aby utrzymać równowagę, często stoisz w nienaturalnej pozycji. Kręgosłup jest przeciążony, mięśnie napięte – to może spowodować ból. Jak sobie z nim poradzić?
 • Przyłóż woreczek z lodem i 15 minut chłodź nim bolące miejsce, a potem na kwadrans termofor z ciepłą wodą – zmiany temperatury zmniejszą dolegliwości.
 • Nie zakładaj nogi na nogę, to może nasilać ból pleców.
 • Jeśli pracujesz, siedząc, staraj się co pół godziny lub godzinę wstać i pospacerować, aby rozluźnić mięśnie.
 • Gdy bóle są dokuczliwe, zwróć się o pomoc do fizjoteraputy, możesz pójść na masaż do specjalisty, które umie pomóc kobietom w ciąży, albo na sesję akupunktury.

Ból zęba w ciąży - co pomoże?

To bardzo przykra dolegliwość, szczególnie dla kobiety w ciąży. Może też być groźna dla dziecka. Stan uzębienia może być przyczyną przedwczesnego porodu.

 • Idź do dentysty. To jedyne słuszne rozwiązanie. Nie od dziś wiadomo, że tabletka przeciwbólowa nie wyleczy chorego zęba, który prędzej czy później i tak da o sobie znać. Teraz, gdy ze względu na dziecko nie możesz jej zażyć, decyzja o szybkiej wizycie u stomatologa jest prostsza.
 • Nie bój się bólu podczas leczenia zęba. W ciąży można korzystać ze znieczulenia. Na początku wizyty uprzedź dentystę, że spodziewasz się dziecka, aby wziął twój stan pod uwagę.

Ból podczas siusiania w ciąży - co pomoże? 

Niektóre przyszłe mamy skarżą się na kłucie podczas korzystania z toalety.

 • Tego objawu możesz się pozbyć, pijąc większe ilości wody niż zwykle, to pomoże przepłukać pęcherz.
 • Umów się na wizytę do ginekologa. Takie objawy jak pieczenie czy ból podczas oddawania moczu mogą być objawem infekcji intymnych, które należy szybko wyleczyć.

Zobacz także: Stosowanie ziół w ciąży

Co robić, gdy w ciąży łapie bolesny skurcz nogi?

Wieczorem przed położeniem się do łóżka, a także nocą podczas snu mogą pojawiać się bolesne skurcze łydek.

 • Powiedz o tym lekarzowi podczas najbliższej wizyty, być może brakuje ci potasu lub wapnia. Lekarz przepisze preparat witaminowo-mineralny dla kobiet w ciąży. Czasem podobne objawy powoduje niedobór żelaza, który można wykryć podczas badania krwi.
 • Zwróć uwagę na to, co jesz. Niektóre kobiety w ciąży mają skurcze nóg po zjedzeniu dużej dawki węglowodanów. Dbaj, by na twoim talerzu znalazły się zdrowe produkty, które zawierają potrzebne ci minerały – w potas obfitują np. banany, źródłem wapnia jest mleko i przetwory mleczne np. jogurt, kefir, sery żółte, migdały, a żelazo dostarczą: mięso, ryby, żółtko jaj, rośliny strączkowe, rodzynki, morele, orzechy, papryka, natka pietruszki. O ten ostatni pierwiastek warto szczególnie dbać, bo niedobór żelaza w ciąży może oznaczać anemię.
 • Unikaj nadmiernego stresu – wiadomo, że nawet w ciąży zdarzają się sytuacje, które mogą wyprowadzić z równowagi. Może uda ci się jednak nimi mniej przejmować.

Ból głowy w ciąży - co pomoże?

W ciąży stale jesteś na hormonalnej huśtawce. Z powodu zmiennego działania hormonów głowa może boleć częściej niż zwykle. Oprócz hormonów przyczynia się do tego również zmęczenie, głód i nadmierne emocje. 

 • Połóż się w zaciemnionym pokoju jak podczas ataku migreny.
 • Ułóż stopy wyżej niż resztę ciała i poleż około 15–30 minut.
 • W napięciowych bólach głowy pomogą ćwiczenia relaksacyjne znane np. z jogi. Relaksu w ciąży warto nauczyć się nie tylko ze względu na takie dolegliwości.
 • Przy zatokowych bólach głowy mogą pomóc ciepłe i zimne okłady, które robisz naprzemiennie przez 10 minut.
 • Jeśli pojawi się ściskający ból głowy, połóż na kark lód i trzymaj ok. 20 minut. 
 • Staraj się dużo odpoczywać, ale pamiętaj, że od długiego snu też może boleć głowa.
 • Jedz regularnie, żeby nie dopuszczać do uczucia głodu (niskie stężenie glukozy też może skutkować bólem głowy).
 • Unikaj głośnych miejsc, niektóre osoby gorzej reagują na hałas.  
 • Staraj się wietrzyć pomieszczenia, przyszłej mamie zwykle jest gorąco, zaduch dodatkowo może przyczyniać się do bólu głowy,

Uwaga: Gdy nic nie pomaga na ból głowy, możesz zażyć leki zawierające acetaminofen (paracetamol). Nie bierz ibuprofenu i aspiryny. Idź do lekarza, jeśli silny ból głowy nie ustępuje przez 2–3 godziny, a także wtedy, gdy oprócz bólu masz gorączkę, zaburzenia widzenia lub obrzęki dłoni i twarzy. Jeśli wcześniej miewałaś migreny, zapytaj lekarza, jakie leki możesz bezpiecznie zażywać w ciąży

Jeśli coś cię niepokoi, nie wahaj się powiedzieć o tym ginekologowi, który prowadzi twoją ciążę, albo lekarzowi rodzinnemu. Nie bagatelizuj dolegliwości, które płyną z okolicy brzucha. Zobacz, co warto wiedzieć o bólu brzucha w ciąży.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy