skurcze w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com

Czy można brać leki przeciwbólowe w ciąży?

Nie musisz się bać bólu w ciąży. Choć zażywanie leków przeciwbólowych w ciąży nie jest wskazane, są sposoby, dzięki którym pokonasz lub zmniejszysz takie dolegliwości jak ból głowy, zęba, pleców czy nóg. I nie zaszkodzisz swojemu dziecku.
Małgorzata Wódz
skurcze w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com

Większość leków, które zwykle stosuje się na bóle głowy, brzucha czy pleców może zaszkodzić dziecku, które ma się urodzić. Przyszła mama musi sobie radzić bez nich. Na szczęście na ból w ciąży są skuteczne metody.

Co pomoże na bóle pleców w ciąży?

Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Masz coraz większy brzuch (zobacz, jak rośnie brzuch w ciąży), który obciąża cię tylko z jednej strony – z przodu. Aby utrzymać równowagę, często stoisz w nienaturalnej pozycji. Kręgosłup jest przeciążony, mięśnie napięte – to może spowodować ból. Jak sobie z nim poradzić?
 • Przyłóż woreczek z lodem i 15 minut chłodź nim bolące miejsce, a potem na kwadrans termofor z ciepłą wodą – zmiany temperatury zmniejszą dolegliwości.
 • Nie zakładaj nogi na nogę, to może nasilać ból pleców.
 • Jeśli pracujesz, siedząc, staraj się co pół godziny lub godzinę wstać i pospacerować, aby rozluźnić mięśnie.
 • Gdy bóle są dokuczliwe, zwróć się o pomoc do fizjoteraputy, możesz pójść na masaż do specjalisty, które umie pomóc kobietom w ciąży, albo na sesję akupunktury.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Jak sobie radzić z bólem zęba w ciąży?

To bardzo przykra dolegliwość, szczególnie dla kobiety w ciąży. Może też być groźna dla dziecka. Stan uzębienia może być przyczyną przedwczesnego porodu.

 • Idź do dentysty. To jedyne słuszne rozwiązanie. Nie od dziś wiadomo, że tabletka przeciwbólowa nie wyleczy chorego zęba, który prędzej czy później i tak da o sobie znać. Teraz, gdy ze względu na dziecko nie możesz jej zażyć, decyzja o szybkiej wizycie u stomatologa jest prostsza.
 • Nie bój się bólu podczas leczenia zęba. W ciąży można korzystać ze znieczulenia. Na początku wizyty uprzedź dentystę, że spodziewasz się dziecka, aby wziął twój stan pod uwagę.

Co pomoże na ból podczas siusiania? 

Niektóre przyszłe mamy skarżą się na kłucie podczas korzystania z toalety.

 • Tego objawu możesz się pozbyć, pijąc większe ilości wody niż zwykle, to pomoże przepłukać pęcherz.
 • Umów się na wizytę do ginekologa. Takie objawy jak pieczenie czy ból podczas oddawania moczu mogą być objawem infekcji intymnych, które należy szybko wyleczyć.

Zobacz także: Stosowanie ziół w ciąży

Co robić, gdy w ciąży łapie mnie bolesny skurcz nogi?

Wieczorem przed położeniem się do łóżka, a także nocą podczas snu mogą pojawiać się bolesne skurcze łydek.

 • Powiedz o tym lekarzowi podczas najbliższej wizyty, być może brakuje ci potasu lub wapnia. Lekarz przepisze preparat witaminowo-mineralny dla kobiet w ciąży. Czasem podobne objawy powoduje niedobór żelaza, który można wykryć podczas badania krwi.
 • Zwróć uwagę na to, co jesz. Niektóre kobiety w ciąży mają skurcze nóg po zjedzeniu dużej dawki węglowodanów. Dbaj, by na twoim talerzu znalazły się zdrowe produkty, które zawierają potrzebne ci minerały – w potas obfitują np. banany, źródłem wapnia jest mleko i przetwory mleczne np. jogurt, kefir, sery żółte, migdały, a żelazo dostarczą: mięso, ryby, żółtko jaj, rośliny strączkowe, rodzynki, morele, orzechy, papryka, natka pietruszki. O ten ostatni pierwiastek warto szczególnie dbać, bo niedobór żelaza w ciąży może oznaczać anemię.
 • Unikaj nadmiernego stresu – wiadomo, że nawet w ciąży zdarzają się sytuacje, które mogą wyprowadzić z równowagi. Może uda ci się jednak nimi mniej przejmować.

Jak zwalczyć ból głowy w ciąży?

W ciąży stale jesteś na hormonalnej huśtawce. Z powodu zmiennego działania hormonów głowa może boleć częściej niż zwykle. Oprócz hormonów przyczynia się do tego również zmęczenie, głód i nadmierne emocje. 

 • Połóż się w zaciemnionym pokoju jak podczas ataku migreny.
 • Ułóż stopy wyżej niż resztę ciała i poleż około 15–30 minut.
 • W napięciowych bólach głowy pomogą ćwiczenia relaksacyjne znane np. z jogi. Relaksu w ciąży warto nauczyć się nie tylko ze względu na takie dolegliwości.
 • Przy zatokowych bólach głowy mogą pomóc ciepłe i zimne okłady, które robisz naprzemiennie przez 10 minut.
 • Jeśli pojawi się ściskający ból głowy, połóż na kark lód i trzymaj ok. 20 minut. 
 • Staraj się dużo odpoczywać, ale pamiętaj, że od długiego snu też może boleć głowa.
 • Jedz regularnie, żeby nie dopuszczać do uczucia głodu (niskie stężenie glukozy też może skutkować bólem głowy).
 • Unikaj głośnych miejsc, niektóre osoby gorzej reagują na hałas.  
 • Staraj się wietrzyć pomieszczenia, przyszłej mamie zwykle jest gorąco, zaduch dodatkowo może przyczyniać się do bólu głowy,
Uwaga: Gdy nic nie pomaga na ból głowy, możesz zażyć leki zawierające acetaminofen (paracetamol). Nie bierz ibuprofenu i aspiryny. Idź do lekarza, jeśli silny ból głowy nie ustępuje przez 2–3 godziny, a także wtedy, gdy oprócz bólu masz gorączkę, zaburzenia widzenia lub obrzęki dłoni i twarzy. Jeśli wcześniej miewałaś migreny, zapytaj lekarza, jakie leki możesz bezpiecznie zażywać w ciąży
Jeśli coś cię niepokoi, nie wahaj się powiedzieć o tym ginekologowi, który prowadzi twoją ciążę, albo lekarzowi rodzinnemu. Nie bagatelizuj dolegliwości, które płyną z okolicy brzucha. Zobacz, co warto wiedzieć o bólu brzucha w ciąży.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy