skurcze w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com

Czy można brać leki przeciwbólowe w ciąży?

Nie musisz się bać bólu w ciąży. Choć zażywanie leków przeciwbólowych w ciąży nie jest wskazane, są sposoby, dzięki którym pokonasz lub zmniejszysz takie dolegliwości jak ból głowy, zęba, pleców czy nóg. I nie zaszkodzisz swojemu dziecku.
Małgorzata Wódz
skurcze w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com

Większość leków, które zwykle stosuje się na bóle głowy, brzucha czy pleców może zaszkodzić dziecku, które ma się urodzić. Przyszła mama musi sobie radzić bez nich. Na szczęście na ból w ciąży są skuteczne metody.

Co pomoże na bóle pleców w ciąży?

Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Masz coraz większy brzuch (zobacz, jak rośnie brzuch w ciąży), który obciąża cię tylko z jednej strony – z przodu. Aby utrzymać równowagę, często stoisz w nienaturalnej pozycji. Kręgosłup jest przeciążony, mięśnie napięte – to może spowodować ból. Jak sobie z nim poradzić?
  • Przyłóż woreczek z lodem i 15 minut chłodź nim bolące miejsce, a potem na kwadrans termofor z ciepłą wodą – zmiany temperatury zmniejszą dolegliwości.
  • Nie zakładaj nogi na nogę, to może nasilać ból pleców.
  • Jeśli pracujesz, siedząc, staraj się co pół godziny lub godzinę wstać i pospacerować, aby rozluźnić mięśnie.
  • Gdy bóle są dokuczliwe, zwróć się o pomoc do fizjoteraputy, możesz pójść na masaż do specjalisty, które umie pomóc kobietom w ciąży, albo na sesję akupunktury.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Jak sobie radzić z bólem zęba w ciąży?

To bardzo przykra dolegliwość, szczególnie dla kobiety w ciąży. Może też być groźna dla dziecka. Stan uzębienia może być przyczyną przedwczesnego porodu.

  • Idź do dentysty. To jedyne słuszne rozwiązanie. Nie od dziś wiadomo, że tabletka przeciwbólowa nie wyleczy chorego zęba, który prędzej czy później i tak da o sobie znać. Teraz, gdy ze względu na dziecko nie możesz jej zażyć, decyzja o szybkiej wizycie u stomatologa jest prostsza.
  • Nie bój się bólu podczas leczenia zęba. W ciąży można korzystać ze znieczulenia. Na początku wizyty uprzedź dentystę, że spodziewasz się dziecka, aby wziął twój stan pod uwagę.

Co pomoże na ból podczas siusiania? 

Niektóre przyszłe mamy skarżą się na kłucie podczas korzystania z toalety.

  • Tego objawu możesz się pozbyć, pijąc większe ilości wody niż zwykle, to pomoże przepłukać pęcherz.
  • Umów się na wizytę do ginekologa. Takie objawy jak pieczenie czy ból podczas oddawania moczu mogą być objawem infekcji intymnych, które należy szybko wyleczyć.

Zobacz także: Stosowanie ziół w ciąży
Doładuj
Przeładuj