Co na ból zęba w ciąży?

Ból zęba w ciąży – co robić, żeby szybko go uśmierzyć?

Ból zęba w ciąży to powód, żeby jak najszybciej umówić się do dentysty. I wcale nie dlatego, że masz ograniczoną możliwość stosowania środków przeciwbólowych. Próchnica może zagrozić twojemu dziecku.
Małgorzata Wódz
Co na ból zęba w ciąży?
Na ból zęba w ciąży jest tylko jeden skuteczny sposób – wizyta u dentysty. Przyczyną bólu jest zwykle próchnica. Zepsuty ząb to źródło bakterii, które z krwią rozchodzą się po całym organizmie i docierają do dziecka (przenikają barierę łożyskową). Co ważne – podczas ciąży groźna jest nie tylko próchnica, ale również choroby dziąseł, a także zwykły kamień nazębny. Przewlekły stan zapalny, do którego prowadzą, rzutuje na cały organizm. Jego skutkiem mogą być przedwczesne skurcze, urodzenie dziecka przed terminem i niska masa urodzeniowa.

Co na ból zęba w ciąży?

Ból zęba możesz uśmierzyć lekiem przeciwbólowym, który zawiera paracetamol. Ta substancja jest dozwolona do stosowania podczas ciąży. Mimo to po tabletki z paracetamolem sięgaj okazjonalnie, tylko gdy nie możesz poradzić sobie z bólem w innym sposób. Z badań wynika, że częstsze zażywanie paracetamolu w ciąży może podnosić ryzyko ADHD u dziecka. Zamiast przyjmować leki przeciwbólowe, jak najszybciej umów się na wizytę. Jest większa szansa, że uda się uratować chory ząb. Do krwiobiegu dostanie się też mniej bakterii.
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Leczenie bólu zęba

Choć w ciąży nie zaleca się częstego zażywania leków przeciwbólowych, nie obawiaj się – u dentysty możesz leczyć zęby bez bólu. Przed borowaniem czy wyrywaniem zęba (jeśli będzie konieczne) na pewno otrzymasz znieczulenie. Powinnaś tylko uprzedzić stomatologa, że spodziewasz się dziecka (najlepiej powiedz o tym podczas umawiania wizyty lub zanim siądziesz na fotelu). Dentysta poda ci znieczulenie zalecane dla ciężarnych. Nie powinno zawierać adrenaliny, ponieważ może ona wywołać przedwczesne skurcze. Inne zabiegi, np. leczenie kanałowe, są nie tylko dozwolone, ale nawet wskazane. Nie ma przeciwwskazań do oczyszczania i wypełniania ubytków.

RTG zęba

W wyjątkowych sytuacjach w ciąży można nawet wykonać prześwietlenie zęba. Zdjęcie powinno być zrobione na nowoczesnym aparacie do RTG, który wykorzystuje małą dawkę promieni. Przyszła mama powinna mieć osłonięte piersi i brzuch ołowianym fartuchem.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy