dentysta, stomatolog
fot. fotolia

Koniec z bólem u dentysty - komputer zamiast strzykawki!

Dziecko boi się dentysty? Strzykawki idą w odstawkę! Dentyści coraz częściej znieczulają przy pomocy komputera.
Marta Kabulska
dentysta, stomatolog
fot. fotolia
Nikt chyba nie lubi zastrzyków, a zwłaszcza dzieci. Dzięki komputerowemu znieczulaniu możecie zapomnieć o bólu u stomatologa. Jest ono bezbolesne i lepiej tolerowane przez dzieci, a co najważniejsze - odbywa się bez udziału strzykawki!

Czy warto skorzystać z komputerowego znieczulenia dla dziecka?

Odpowiada: lek. dent. Małgorzata Rogala-Sionko z Niewada Clinic w Warszawie
Podanie znieczulenia w sposób komputerowy, sprawia, że wizyta u dentysty wzbudza w maluchu pozytywne skojarzenie, nawet jeśli leczenie może być inwazyjne i wymaga znieczulenia. . Tego typu znieczulenia zaleca się przede wszystkim dzieciom, które źle znoszą jakiekolwiek zastrzyki, szczepienia i badania z udziałem igieł oraz strzykawek. Bezbolesne, delikatne podanie znieczulenia Wand sprawia, że dziecko lepiej toleruje zabieg jest  spokojniejsze i nie obawia się kolejnego spotkania z dentystą. Odpowiednie znieczulenie spełnia więc nie tylko ważną rolę medyczną, jaką jest eliminacja bólu, ale także ważną funkcję psychologiczną i wychowawczą, oszczędzając najmłodszym stresu.

Co jeszcze warto wiedzieć o komputerowym znieczuleniu? Poznaj 4 powody, dla których warto zapewnić dziecku komputerowe znieczulenie.

Dziecko boi się bólu? Komputerowe znieczulenie nie boli

Podanie znieczulenia przy pomocy Wand faktycznie nie boli. Skąd taka różnica? To od szybkości podawania płynu zależy, czy dziecko poczuje ból. W przypadku Wand znieczulenie jest podawane łagodnie i bardzo powoli z tzw. prędkością fizjologiczną. Co prawda Wand ma niewielką igłę, ale to nie jest zastrzyk! Tutaj komputer, a nie ręka dentysty steruje tempem podania znieczulenia, dlatego właśnie delikatne wykonanie zabiegu jest możliwe. Płyn stopniowo rozchodzi się w tkance, dokładnie znieczulając miejsce wykonania zabiegu. Dziecko nie odczuwa nagłego wtłoczenia płynu, który rozpiera tkanki. Zabieg jest bezbolesny, łagodny dla dziecka, mniej stresujący i co najważniejsze – unikasz paniki, która często pojawia się przy zastrzykach.
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.

Gdy dziecko nie lubi strzykawek ...

Wand to system bezstrzykawkowy. Zamiast tego mamy niewielki komputer zakończony aplikatorem, przypominającym długopis lub "magiczną różdżkę do usypiania ząbków", jak często dentyści tłumaczą to dzieciom. To właśnie w tym aplikatorze umieszczona jest niewielka, bardzo cienka igła, prawie niezauważalna dla dziecka. Brak widoku strzykawki, a także fakt, że urządzenie w niczym jej nie przypomina, sprawiają, że Wand nie wzbudza w dziecku negatywnych skojarzeń i nie wywołuje lęku.

Gdy dziecko boi się ukłucia igłą ...

Brak strzykawki nie oznacza jednak braku igły. Igła w końcówkach Wand jest bardzo cienka. Jest więc igła, ale dziecko jej nie poczuje. Kontakt igły z dziąsłem jest dla dziecka całkowicie bezbolesny. Jak to możliwe? Z igły cały czas sączą się krople płynu znieczulającego. Dlatego w momencie, kiedy dochodzi do kontaktu igły z powierzchnią dziąsła, jest ono natychmiast znieczulane. Podobnie jak kolejne warstwy przez, które przechodzi igła. To powala na jej bezbolesne wprowadzenie do tkanek dziecka.

Dziecko boi się odrętwienia?

Po komputerowym znieczuleniu dziecko nie odczuwa odrętwienia twarzy, języka i policzków.  Może swobodnie rozmawiać z dentystą i rodzicami. Możliwość rozmowy podczas zabiegu, brak uczucia zdrętwienia znacznie uspokaja dziecko. Zachowana zostaje także pełna sprawność mimiczna - dziecko może uśmiechać się i jeść po zabiegu. W ten sposób eliminujemy także ryzyko bolesnego samozagryzania po zabiegu.

Gabinety stosujące znieczulenie komputerowe można wyszukać poprzez stronę: http://www.lagodnie.pl/znajdz-gabinet/

Zobacz też: Jak przez zabawę zachęcić dziecko do mycia zębów
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy