GRY
 
 

Bolesne miesiączki po ciąży?

Kobiety, których miesiączki są bardzo bolesne, mają nadzieję, że zmieni się to po ciąży. Czy to prawda? Odpowiada dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolożka.

Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik
kobieta ból brzucha
fot. Fotolia
Przed ciążą podczas miesiączek mdlałam, zdarzało się, że wymiotowałam z bólu. Słyszałam, że po porodzie staną się one mniej bolesne. Czy tak będzie? 

Różnie z tym bywa. Medycyna nie zawsze potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre młode kobiety mają tak silne bóle menstruacyjne. Co ciekawe, często właśnie u tych kobiet, u których trudno wskazać przyczynę, po urodzeniu dziecka ból ustępuje albo przynajmniej się zmniejsza.

Dlaczego tak boli?

Jeśli przyczyną bolesnych miesiączek jest np. tyłozgięcie szyjki macicy, poród na ogół nie oznacza końca problemu. Powodem bólu może być również silnie zaciśnięta szyjka macicy – stanowi ona wtedy naturalną przeszkodę utrudniającą odpływ krwi menstruacyjnej (i w efekcie ból). Poród drogami natury w tej sytuacji zazwyczaj pomaga, ponieważ powoduje rozciągnięcie się szyjki macicy. Jej konsystencja staje się mniej zwarta. Być może właśnie dlatego zaobserwowano, że wśród kobiet mających za sobą kilka porodów jest zdecydowanie mniej cierpiących na bolesne miesiączki.

ZOBACZ TEŻ:
Redakcja poleca: Czy podczas okresu mogę zajść w ciążę? Film
Czy miesiączka chroni przed zajściem w ciążę? Jak szybko po miesiączce można zajść w ciążę? Sprawdź!
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj