bolące sutki przy karmieniu
fot. Adobe Stock

Bolące sutki przy karmieniu: 4 przyczyny i sposoby na złagodzenie bólu

Bolące brodawki i sutki podczas karmienia to problem wielu mam karmiących piersią. Piersi przy karmieniu są często nabrzmiałe i twarde jak kamień, a brodawki mogą nawet popękać. Ból piersi można jednak łatwo złagodzić, jeśli znasz sposoby na bolące sutki.
Sylwia Niemczyk
bolące sutki przy karmieniu
fot. Adobe Stock

Na bolące sutki narzeka wiele karmiących mam, bo piersi podczas karmienia są wyjątkowo wrażliwe. Na szczęście bolące sutki i poranione brodawki to problem, z którym możesz sobie poradzić. Zamiast odstawiać dziecko od piersi, wypróbuj proste sposoby na bolące sutki podczas karmienia. 

Spis treści:

Bolące sutki na początku karmienia

Dwa lub trzy dni po porodzie, twoje piersi mogą stać się wyjątkowo ciężkie i twarde. Z brodawek może samoistnie wyciekać mleko. Bolące sutki to wówczas efekt nawału pokarmu: twoje dziecko jeszcze nie potrzebuje zbyt dużej ilości mleka, tymczasem twoje piersi wytwarzają go aż nadto. W przypadku nawału pokarmu może pojawić się też lekka gorączka. Nie lekceważ jej, bo możesz w ten sposób doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia piersi.

Co pomoże na bolące sutki, gdy masz nawał pokarmu?

 • Zastosuj ciepły okład np. z ogrzanej, tetrowej pieluszki.
 • Delikatnie pogłaszcz ciepłymi dłońmi swoje piersi w kierunku od nasady do brodawki.
 • Podtrzymując jedną dłonią pierś, a drugą ostrożnie ugniatając okolice wokół bolącej brodawki, odciągnij trochę mleka (dotąd, aż odczujesz ulgę). Nie odciągaj całego pokarmu z piersi, bo wtedy twój mózg dostaje sygnał, że należy zwiększyć produkcję mleka.
 • Polej bolące sutki chłodną wodą po zakończeniu usuwania nadmiaru mleka. Woda obkurczy lekko kanaliki mleczne.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Bolące sutki podczas karmienia

Twój bezzębny noworodek może boleśnie pokaleczyć sutki, szczególnie wtedy, gdy jeszcze nie do końca opanowałaś technikę prawidłowego przystawiania do piersi. Brak dłuższych przerw w karmieniu nie sprzyja twoim poranionym brodawkom, ale możesz spróbować nieco złagodzić dolegliwości.

Co pomoże na bolące i poranione sutki?

 • Po karmieniach i między nimi smaruj bolące sutki swoim mlekiem i zostawiaj je nagie aż do wyschnięcia.
 • Nie myj piersi mydłem (zmywa powłokę lipidową), tylko czystą wodą i zapomnij o babcinych sposobach hartowania brodawek szorstkim ręcznikiem. Staraj się podczas wycierania po kąpieli omijać bolesne brodawki.
 • Nie karm noworodka dłużej niż 20 min. z jednej piersi. W przypadku dłuższego karmienia rozmiękczona mlekiem i śliną noworodka część brodawki może nawet się nieco naderwać. W takim wypadku konieczna jest pomoc lekarza, ponieważ z krwawiącej brodawki może zacząć sączyć się ropa.
 • Staraj się przez kilka najbliższych dni „oszczędzać” uszkodzoną pierś – zaczynaj karmienie od drugiej strony, natomiast z bolesnego sutka odciągaj nieco pokarmu.
 • Po zakończonym karmieniu nie odrywaj noworodka od piersi, tylko delikatnie wsuń w jego kącik ust swój mały palec, zwolnij ucisk na pierś i dopiero wtedy odstaw dziecko. Jeśli czujesz ból w momencie przystawiania dziecka do piersi, zajmij myśli czymś innym, np. w tej samej chwili wypij szklankę wody.

Wypróbuj takie praktyczne osłonki na bolące sutki, które ułatwiają karmienie piersią:
 

Bolące sutki a zastój pokarmu

Choć karmienie piersią stabilizuje się mniej więcej w trzecim tygodniu po porodzie, wciąż może zdarzyć się nieprzyjemny zastój pokarmu w piersi. Spowodować go może zbyt ciasny stanik, ucisk piersi podczas snu lub karmienia, a także nieprawidłowe opróżnianie piersi z pokarmu. Sutki stają się wówczas bolesne, a miejsce objęte zastojem jest lśniące, czerwone i boli nawet przy najlżejszym dotknięciu. Szybko pojawia się gorączka (do 38°C), pod palcami możesz wyczuć mały, twardy guzek.

Co pomoże na bolące sutki, gdy masz zastój pokarmu?

 • Staraj się przystawiać dziecko jak najczęściej do piersi, aby zlikwidować nadmiar pokarmu.
 • Wybieraj pozycje do karmienia tak, aby bródka niemowlęcia była skierowana w stronę rozpalonej części piersi (często zastój obejmuje boczną część piersi – w takim przypadku karm dziecko „spod pachy”).
 • Nie przejmuj się, jeśli guzek nie zniknie nawet przez kilka tygodni – najprawdopodobniej kanalik znajdujący się w tym miejscu uległ całkowitemu zatkaniu. Możesz to miejsce delikatnie masować w taki sam sposób, w jaki robiłaś to przy nawale pokarmu.

Bolące sutki podczas karmienia a zapalenie piersi

Zapalenie piersi to najpoważniejsza dolegliwość, jaka może spotkać twoje piersi po porodzie. Najczęściej pojawia się między drugim a piątym tygodniem połogu, zazwyczaj u kobiet, które urodziły swoje pierwsze dziecko. Objawy to ból piersi trudny do zniesienia, bolące sutki, osłabienie, wysoka gorączka (38°–39°C), stwardnienie i zaczerwienienie piersi.

Co pomoże na bolące sutki, gdy masz zapalenie piersi?

 • Jak najszybciej idź do lekarza, który być może przepisze antybiotyk (najczęściej taki, który jest nieszkodliwy dla dziecka).
 • Zaczynaj karmienie od zapalonej piersi, aby dziecko mogło opróżnić ją do końca.
 • Przed karmieniem stosuj ciepłe (nie gorące!) okłady na piersi i bolące sutki, natomiast po karmieniu stosuj zimne natryski lub przykładaj np. mrożone mięso, zawinięte w plastikowy woreczek. Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie chłodnych okładów z liści kapusty: pogniecionych, a następnie zamrożonych. Sok z kapuścianych liści działa przeciwzapalnie i obkurczająco.
Uwaga! Zapaleniu piersi sprzyjają nieleczone, poranione brodawki i zbyt rzadkie i krótkie karmienia. Bakterie wnikają przez ranki i powodują poważną, ropną infekcję, która może nawet doprowadzić do tego, że pierś zostanie wyłączona z karmienia. Rozpoczęte szybko leczenie zapobiegnie komplikacjom. Kiedy jednak dojdzie do utworzenia się ropnia w piersi, konieczny będzie chirurgiczny zabieg, polegający na nacięciu piersi i założeniu cewnika odprowadzającego ropę. Podczas leczenia odciągaj mleko z chorej piersi, tak aby po zakończonej kuracji móc wrócić do pełnego karmienia.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy