GRY
 
 

Bolesne piersi i inne kłopoty karmiącej mamy

Bolesne piersi – nabrzmiałe i twarde jak kamień. Albo popękane brodawki. Twoje piersi w pierwszych dniach po porodzie wymagają szczególnej troski i pielęgnacji.

karmienie piersią, kłopoty z karmieniem, bolesne brodawki
fot. Fotolia

Piersi, kiedy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z karmieniem, są wyjątkowo wrażliwe. Jakie kłopoty z piersiami mogą na ciebie czekać w pierwszych tygodniach po porodzie i jak sobie z nimi szybko poradzić? Sprawdź!

Bolesność piersi na początku karmienia

Dwa lub trzy dni po porodzie, twoje piersi mogą stać się wyjątkowo ciężkie i twarde. Z brodawek może samoistnie wyciekać mleko. To po prostu nawał pokarmu: twoje dziecko jeszcze nie potrzebuje zbyt dużej ilości pokarmu, tymczasem twoje piersi wytwarzają go aż nadto. W przypadku nawału pokarmu może pojawić się lekka gorączka. Nie lekceważ jej i nie czekaj, bo możesz w ten sposób doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia piersi.

Co robić, gdy masz nawał pokarmu?
  • Zastosuj ciepły okład np. z ogrzanej, tetrowej pieluszki.
  • Delikatnie pogłaszcz ciepłymi dłońmi swoje piersi w kierunku od nasady do brodawki.
  • Podtrzymując jedną dłonią pierś, a drugą ostrożnie ugniatając okolice wokół brodawki, odciągnij trochę mleka (dotąd, aż odczujesz ulgę). Nie odciągaj całego pokarmu z piersi, bo wtedy twój mózg dostaje sygnał, że należy zwiększyć produkcję mleka.
  • Zrób chłodny prysznic po zakończeniu usuwania nadmiaru mleka. Obkurczy on lekko kanaliki mleczne.
Sprawdź, jak odciągać pokarm
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Bolesność brodawek podczas karmienia

Niedoświadczona mama i nowo narodzone niemowlę – nie ma nic bardziej niebezpiecznego dla twoich piersi. Twój bezzębny noworodek może boleśnie pokaleczyć brodawki, szczególnie wtedy, gdy jeszcze nie do końca opanowałaś technikę prawidłowego przystawiania do piersi. Brak dłuższych przerw w karmieniu nie sprzyja twoim poranionym brodawkom, ale możesz spróbować nieco złagodzić dolegliwości.

Jak pomóc poranionym brodawkom?
  • Po karmieniach i między nimi smaruj brodawki swoim mlekiem i zostawiaj je nagie aż do wyschnięcia.
  • Nie myj piersi mydłem (zmywa powłokę lipidową), tylko czystą wodą i zapomnij o babcinych sposobach hartowania brodawek szorstkim ręcznikiem. Staraj się podczas wycierania po kąpieli omijać bolesne miejsca.
  • Nie karm noworodka dłużej niż 20 min. z jednej piersi. W przypadku dłuższego karmienia rozmiękczona mlekiem i śliną noworodka część brodawki może nawet się nieco naderwać. W takim wypadku konieczna jest pomoc lekarza, ponieważ z bolesnej ranki może zacząć sączyć się ropa.
  • Staraj się przez kilka najbliższych dni „oszczędzać” uszkodzoną pierś – zaczynaj karmienie od drugiej strony, natomiast z bolesnego sutka odciągaj nieco pokarmu.
  • Po zakończonym karmieniu nie odrywaj noworodka od piersi, tylko delikatnie wsuń w jego kącik ust swój mały palec, zwolnij ucisk na pierś i dopiero wtedy odstaw dziecko. Jeśli czujesz ból w momencie przystawiania dziecka do piersi, zajmij myśli czymś innym, np. w tej samej chwili wypij szklankę wody.
Wypróbuj 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!