Płaczące niemowlę
fot. Panthermedia

Masaż shantala na bolesne ząbkowanie [KROK PO KROKU]

Wyrzynanie się ząbków to dla dziecka nic przyjemnego. Gdy inne sposoby nie działają, spróbuj pomóc dziecku masażem. Masowanie buzi jest łatwe i dzieci zwykle to lubią. Zobacz, jak zrobić masaż na bolesne ząbkowanie.
Aleksandra Sobieraj
Konsultacja: Małgorzata Czarniecka, instruktorka masażu dziecięcego
Płaczące niemowlę
fot. Panthermedia
Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się mleczaków, to długi proces, więc na pierwszy ząbek musisz cierpliwie poczekać. Może też przychodzić falami: kilka dni bólu, a potem jakiś czas spokoju. Najpierw ząbki wstawiają się w dziąsła – jest to nieprzyjemne i właśnie wtedy dziecko bywa najbardziej niespokojne, rozdrażnione i płaczliwe. Wtedy pomaga przeciwbólowy żel na ząbkowanie. Wypróbuj też masaż buzi.

Jak działa masaż na ząbkowanie?

Jeśli będziesz uważnie obserwować swoje dziecko, zauważysz, że gdy swędzą je dziąsła, samo próbuje sobie pomóc – wkłada do buzi rączki czy różne przedmioty, próbując je gryźć. Ale ty też możesz mu pomóc podczas ząbkowania – prostym masażem. Masowanie dziąseł nie oznacza, że dziecko nie będzie w ogóle czuło bólu. Chodzi raczej o to, żeby rozmasować napięcia na policzkach, rozluźnić je. Podobnie z dziąsłami. Gdy dziecko odczuje to jako przyjemność, wtedy i ból będzie znacznie łagodniejszy.
 
NURODENT® to wyrób medyczny, który szybko łagodzi ból, dyskomfort i stan zapalny powodowany przez ząbkowanie. Zawiera kwas hialuronowy i naturalne ekstrakty.
Sprawdź
Redakcja poleca: Bolesne ząbkowanie
Zobacz jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu.

Co jeszcze pomaga na ból dziąseł?

Zacznij masować spokojnie, by poznać, co odpowiada twojemu dziecku – niektóre niemowlęta lubią masaż, inne go nie znoszą, bo nie chcą być dotykane, gdy cierpią – to je jeszcze bardziej rozdrażnia. Jeśli zauważysz, że tak właśnie jest w przypadku twojej pociechy, nie nalegaj. Powinnaś też poznać inne upodobania dziecka. Wcale nie jest powiedziane, że na ząbkowanie pomaga tylko zimno. Jedne maleństwa wolą schłodzony gryzak lub masowanie zimnym palcem, inne akceptują jedynie ciepły gryzak, pierś lub palec. Dostosuj się do dziecka, a masaż przyniesie korzyść wam obydwojgu.

Zobacz też: Plan ząbkowania niemowlaka - do druku

Czego potrzebujesz do masowania buzi?

  1. Oliwki – przed masażem buzi rozetrzyj jej odrobinę na swoich palcach. Nie przesadź jednak z ilością – dziecko nie może nią ociekać.
  2. Jałowego gazika (lub kawałka tetrowej pieluchy) albo silikonowej nakładki – do nawinięcia bądź nałożenia na palec, gdy masujesz wnętrze buzi dziecka.
  3. Żelu na ząbkowanie – te preparaty zawierają środek przeciwbólowy. Zanim zaczniesz masować, na gazik lub silikonową nakładkę nałóż troszkę żelu – to dodatkowo pomoże znieść ból dziąseł. 

Na następnej stronie znajdziesz obrazkowy instruktaż masażu na bolesne ząbkowanie.

Jak zrobić masaż na bolesne ząbkowanie?

Niżej opisane ruchy nie tworzą zestawu. Możesz wykonać je wszystkie albo wybrać tylko te (ten), które najbardziej lubi twoje dziecko. Pamiętaj, żeby masować spokojnie i nie robić nic na siłę. Masaż nie może trwać długo, żeby maluch się nie zniecierpliwił – jedynie około 2 minut (ale nie patrz na zegarek, tylko na reakcje dziecka!). Możesz masować zapobiegawczo, dla przyjemności, rozluźniająco, tyle razy, ile chcesz i w dowolnych porach – najlepiej dostosuj się do dziecka.

masaż buzi na ząbkowanie1. Świderki na policzkach
Palcami wskazującymi lub kciukami (u starszego dziecka możesz to robić trzema środkowymi palcami dłoni) rób na policzkach dziecka kółeczka, zaczynając od ust, a kończąc mniej więcej w połowie policzka (nie dochodząc do ucha!).


2. Masowanie dziąsełmasaż buzi na ząbkowanie
Na palec wskazujący nawiń jałowy gazik lub nałóż silikonową nakładkę (szczoteczkę). Wyciśnij trochę żelu na ząbkowanie (niekoniecznie). Masuj dziąsła (boki lub wierzch) okrężnymi lub posuwistymi ruchami.


masaż buzi na ząbkowanie3. Wąsy i uśmiech
Najpierw kciukami narysuj na buzi dziecka „wąsiki”, zaczynając od noska i kończąc w okolicach kącika ust. Powtórz to kilka razy (np. cztery). Potem, znów kciukami, narysuj uśmiech, zaczynając od środka brody i kończąc w kącikach ust. Powtórz tyle razy, ile „wąsiki”.
Uwaga! Przy tym ruchu starsze dziecko, które ma już ząbki, może cię chwytać za palce. Masaż może się więc nie udać. Ćwiczenie lepiej nadaje się dla młodszych niemowląt.

Zobacz też: Masaż brzuszka na kolkę metodą shantala [KROK PO KROKU]
 
Konsultacja: Małgorzata Czarniecka, instruktorka masażu dziecięcego

międzynarodowa instruktorka masażu dziecięcego metodą Vimali Schneider McClure, przez wiele lat prowadziła kursu masażu dziecięcego w Fundacji Rodzić po Ludzku

Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy