bolesne zaparcia w ciąży
fot. Adobe Stock

Bolesne zaparcia w ciąży – czy szkodzą dziecku i jak się ich pozbyć

Bolesne zaparcia w ciąży mogą przydarzyć się każdej kobiecie spodziewającej się dziecka. Jest to skutek zmian zachodzących w ciele ciężarnej. Walka z zaparciami i wzdęciami w ciąży powinna zacząć się od diety. Jeśli ona nie pomoże, można sięgnąć po preparaty farmaceutyczne, ale nie wszystkie.
Ewa Janczak-Cwil
bolesne zaparcia w ciąży
fot. Adobe Stock
O bolesnych zaparciach w ciąży mówi się wtedy, gdy spodziewająca się dziecka kobieta nie może oddać stolca przez minimum 2-3 dni. Dodatkowo może pojawiać się uczucie niepełnego wypróżnienia, wzdęcia i ból brzucha lub ból odbytu podczas prób oddania stolca. Problemu nie należy bagatelizować, gdyż sprzyja powstawaniu żylaków odbytu.

Spis treści:

Problemy z zaparciami w ciąży – przyczyny

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety, spowalniają pracę jelit – za głównego winowajcę uważa się progesteron. W wyniku jego działania treść pokarmowa przesuwa się wolniej zwłaszcza przez dolny odcinek przewodu pokarmowego.

Kolejną zmianą, która wpływa na powstawanie bolesnych zaparć w ciąży, to rosnąca macica, uciskająca narządy wewnętrzne, także jelita – to dlatego najczęściej problemy z oddawaniem stolca dokuczają kobietom w II i III trymestrze ciąży, choć nie omijają także pań w pierwszych miesiącach ciąży.

Bóle brzucha i zaparcia w ciąży często są wynikiem złej diety (ciężkostrawne, nieregularne posiłki bogate w węglowodany, a ubogie w błonnik) i niewystarczającego nawadniania organizmu, a także niedostatecznej dawki ruchu (aktywność fizyczna przecież stymuluje pracę jelit). Silne zaparcia w ciąży mogą być także wynikiem suplementacji żelazem w przypadku anemii ciężarnych.

Przedłużających się i bolesnych zaparć w ciąży nie warto bagatelizować. Najlepiej poinformować o nich lekarza i poprosić o pomoc w pozbyciu się problemu.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Czy zaparcia w ciąży mogą zaszkodzić dziecku?

Zaparcia w ciąży, choć są uciążliwe i bywają bolesne, prawie nie stanowią zagrożenia dla płodu. Choć długotrwały ucisk na jelita może doprowadzić do porodu, to na szczęście dochodzi do tego naprawdę niezwykle rzadko. Dużo większe ryzyko w przypadku nieleczonego zaparcia ponosi kobieta, gdyż wzrasta u niej prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów.

Plamienie w ciąży przy zaparciach

Niektóre ciężarne przy zaparciach obserwują niewielkie plamienie z pochwy, które pojawia się podczas oddawania stolca. Sytuacja ta powinna skłonić przyszłą mamę do konsultacji z lekarzem. Najczęściej nie ma powodu do niepokoju, a plamienie jest tylko chwilowe i związane z wysiłkiem, jaki towarzyszy próbom oddawania stolca podczas zaparcia. Jednak tylko konsultacja z lekarzem, który może zlecić wykonanie USG, pozwoli upewnić się, czy ciąża nie jest zagrożona.

Silne zaparcia w ciąży – jak sobie pomóc

Bóle brzucha i zaparcia w ciąży warto zacząć leczyć naturalnymi sposobami, np. dietą na zaparcia w ciąży. Trzeba wzbogacić dietę o warzywa, owoce i produkty razowe, które zawierają błonnik (w razie potrzeby lekarz może zasugerować suplementację błonnikiem). Należy też pilnować, aby każdego dnia wypijać 1,5-2 litry wody dziennie. Do diety warto wprowadzić produkty fermentowane: kefir, maślankę, mleko acidofilne, które zawierają korzystne dla pracy jelit bakterie.

Z diety warto wyeliminować:
 • tłuste mięso i sery,
 • czekoladę,
 • kakao,
 • słodycze,
 • produkty wysoko przetworzone,
 • produkty z białej mąki,
 • banany.

Nie mniej ważny od diety jest ruch. Regularny fitness w ciąży usprawnia perystaltykę jelit, ułatwiając wypróżnienie.

Jeśli dieta i ruch nie pomogą, można się ratować, sięgając po niektóre preparaty farmaceutyczne (o ile zaleci to lekarz). Nie wolno na zaparcia w ciąży stosować typowych środków przeczyszczających, także ziołowych, które mogą wywołać przekrwienie w obrębie narządów miednicy oraz zaburzenia gospodarki elektrolitowej.

Na zaparcia i wzdęcia w ciąży można zastosować:
 • preparaty z laktulozą (w jelicie grubym uwalniają kwas mlekowy i kwas octowy, które zmiękczają masy kałowe i pobudzają pracę jelit),
 • czopki glicerynowe,
 • specjalne czopki dla kobiet w ciąży – uwalniają mikropęcherzyki, które zmiękczają masy kałowe i stymulują jelita,
 • mikrowlewkę – 10 g produktu zawierającego miody i polisacharydy z aloesu i ślazu dzikiego wprowadza się do odbytnicy. Preparat ułatwia oddawanie stolca, ale łagodzi też dolegliwości wynikające z hemoroidów czy uszkodzeń odbytu.
Pamiętaj, że stosowanie każdego leku i farmaceutyku w ciąży powinno być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli ciąża nie przebiega książkowo.

Podczas prób oddania stolca nie należy zginać tułowia (pochylać tułowia do przodu). Lepiej jest oprzeć stopy na podwyższeniu, aby mocniej zgiąć biodra. Pozycja ta nie powoduje tak dużego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, co pomaga minimalizować ryzyko powstania żylaków odbytu.

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy