kobieta, ciąża ,mama, brzuszek

Masaż szyjki macicy podczas porodu

Czemu ma służyć masaż szyjki macicy w trakcie porodu? Odpowiada ginekolog położnik.
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, ciąża ,mama, brzuszek
W trakcie narodzin mojej córeczki lekarz położnik zrobił mi bardzo bolesny masaż szyjki macicy. Czemu to miało służyć? I czy taki zabieg naprawdę był potrzebny? Karolina Matuszewska, 28 lat

Prawdopodobnie było to konieczne dla postępu akcji porodowej. Szyjka macicy składa się z włókien mięśniowych i włókien tkanki łącznej, które w czasie porodu powodują jej skracanie się i rozszerzanie. Gdy jednak mięśnie są napięte, szyjka jest twarda i mimo regularnej czynności skurczowej macicy nie rozwiera się (jest to tzw. dystocja szyjkowa).
W takiej sytuacji masaż pomaga zmiękczyć szyjkę i dzięki temu przyspieszyć poród. Lekarz lub położna palcem masuje szyjkę macicy, próbując otworzyć jej kanał i oddzielić dolną część pęcherza płodowego od ściany macicy. Aby można było zastosować tę metodę, lekarz musi znać położenie łożyska, a rozwarcie szyjki macicy musi być przynajmniej na palec. Choć jest to bolesny zabieg, często pozwala uniknąć cięcia cesarskiego.
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy