czy 500+ bedzie w postaci bonu
fot. Adobe Stock

Bon na wakacje zmieni sposób wypłacania 500+?

Wprowadzenie bonu wakacyjnego pokazuje, że wypłata świadczeń z ZUS nie musi mieć formy gotówki. Eksperci przewidują zmiany w sposobie przekazywania dotychczasowych świadczeń, w tym 500 plus.
Ewa Janczak-Cwil
czy 500+ bedzie w postaci bonu
fot. Adobe Stock
„Realizacja „Programu 500 plus" przy wykorzystaniu znaków legitymacyjnych (bonów) – w przeciwieństwie do wypłaty gotówki – pozwoli na stworzenie bardziej efektywnego systemu dystrybucji świadczenia wychowawczego. System taki z jednej strony spełniać będzie swoje cele, zaś z drugiej, stanowić będzie realne zabezpieczenie przed wydatkowaniem tych środków niezgodnie z ich przeznaczeniem” – mówi money.pl doradca podatkowy Krzysztof Radzikowski.

Bon to gwarancja celowego wydatkowania państwowych pieniędzy

Gdy „Program 500 plus" zaczął funkcjonować, pojawiły się wątpliwości, czy wszyscy rodzice, którzy otrzymują świadczenie, będą je przeznaczać faktycznie na dzieci. Przekazywanie tych pieniędzy na konta rodziców tego nie gwarantuje. Stąd pomysły, aby nie tylko dofinansowanie wakacji dla dzieci było przekazywane rodzinom w postaci bonu. Czy tak będzie: 500 plus w postaci bonu zamiast gotówki?
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Ostrożne wypowiedzi prezes ZUS

Zapytana o to przez dziennikarza money.pl prezes ZUS, Gertruda Uścińska, nie udzieliła na ten temat jednoznacznej odpowiedzi. Chwaliła się informatyczną modernizacją urzędu i dotychczasowymi sukcesami. „To jest wielki nowy proces, który dokonał się w ramach [...] działań wymuszonych przez COVID. Staliśmy się więc de facto [...] e-urzędem i ten kierunek mamy zamiar wykorzystać".

Dzięki informatyzacji ZUS-u sprawniej ma działać system przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz system wypłat świadczeń. „Dziś wniosek, dziś wypłata" – chwali się Gertruda Uścińska  i dodaje: „ZUS osiągnął najwyższy z możliwych szczytów [...] zarządczy i technologiczny’’. Z tą opinią zapewne nie zgodzą się ludzie, w tym kobiety na macierzyńskim, które od miesięcy czekają na wypłatę świadczeń.

Przyszłość pokaże, co będzie dalej

Gertruda Uścińska zapowiada, że realizacja bonu turystycznego będzie monitorowana, a cały nowatorski system oceniany. Nie wyklucza też, a wręcz zapowiada, że w przyszłości ZUS będzie chciał korzystać z tych doświadczeń i rozważy możliwość wypłacania świadczeń nie w gotówce, ale w bonach. Nie padł żaden konkretny termin podjęcia decyzji w tej sprawie. Z pewnością jednak zainwestowane w elektroniczny system pieniądze ZUS będzie chciał wykorzystać także do innych celów, niewykluczone, że do wypłaty 500+ i monitorowania, na co idą środki wypłacane na konkretne cele, także świadczenia na dzieci.

Co sądzicie o bonach zamiast gotówki w ramach 500 plus? Takie rozwiązanie utrudni Wam życie, czy nie? I dlaczego?

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy