borelioza leczenie

Borelioza leczenie: czas, środki, co nie działa

Leczenie boreliozy polega na podawaniu antybiotyków. Odchodzi się od wielomiesięcznej terapii. Czasami konieczne jest leczenie dolegliwości towarzyszących boreliozie.
Ewa Janczak-Cwil
borelioza leczenie
Maksymalny czas leczenia boreliozy antybiotykami, zgodnie z obecnymi zaleceniami, wynosi 30 dni. Najczęściej jednak wystarcza kuracja trwająca 14-21 dni. To, jaki lek zostanie wybrany do leczenia boreliozy, zależy od jej postaci i chorób współistniejących.

Leczenie boreliozy:

Leczenie boreliozy wczesnej

Gdy wystąpi rumień wędrujący miejscowy lub rozsiany, stosuje się amoksycyklinę lub doksycyklinę. Lek trzeba przyjmować 14-21 dni. Doksycykliny nie podaje się kobietom w ciąży, karmiącym, dzieciom do 8. roku życia – u nich stosuje się amoksycyklinę. W pozostałych przypadkach borelioza leczona jest doksycykliną, która zwalcza także inne choroby przenoszone przez kleszcze (np. ehrlichiozę granulocytarną).

Leczenie boreliozy innymi lekami

Nie u wszystkich można zastosować doksycyklinę lub amoksycyklinę. U osób, które wcześniej zgłaszały wystąpienie reakcji alergicznej na wymienione wcześniej antybiotyki, stosuje się cefuroksym.
Redakcja poleca: Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze?
Podejrzewasz, że ciebie lub dziecko ugryzł kleszcz? Nie wiesz, jak wygląda kleszcz wbity w skórę, znaleziony na ciele od razu albo np. po 24 godzinach? Pokazujemy go z bliska. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukać po spacerze. Zobacz, dlaczego warto jak najszybciej usunąć kleszcza oraz jakie choroby może przenosić.

Leczenie boreliozy przewlekłej

Przy przewlekłej neuroboreliozie, która zaatakowała nerwy obwodowe lub centralny układ nerwowy, oraz w przypadkach przebiegających z zaburzeniami przewodzenia sercowego (blok serca) stosuje się ceftriakson lub penicylinę krystaliczną. Są one najczęściej podawany dożylnie. Leczenie trwa w tych przypadkach 14-28 dni.

Przy bloku serca w przebiegu boreliozy może być konieczne czasowe stymulowanie rytmu serca. Po antybiotykoterapii najczęściej problem z przewodnictwem sercowym ustępuje samoistnie.

Leczenie boreliozy przebiegającej z zapaleniem stawów

W takich przypadkach najczęściej podawanym lekiem jest doksycyklina. Terapia trwa 28 dni. Jeśli dolegliwości stawowe powrócą, można powtórzyć antybiotykoterapię w postaci dożylnej lub doustnej.

Przetrwałe zapalenie stawów zdarza się dość rzadko i wynika najczęściej z osobniczych predyspozycji pacjenta (genetyczne predyspozycje do zapaleń stawów). W takich przypadkach stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLP). W najcięższych przypadkach stosuje się synowektomię, czyli chirurgiczne usunięcie zmienionej błony maziowej w obrębie stawu.
Uwaga! Antybiotykoterapia eliminuje z krwi bakterie wywołujące boreliozę. Można więc powiedzieć, że podanie antybiotyków skutecznie leczy boreliozę.

Leczenie boreliozy – problemy

Czasami zdarza się, że dolegliwości, które pojawiły się w wyniku boreliozy, nie ustępują po podaniu antybiotyków. Nie znaczy to, że leczenie nie przyniosło skutku. Objawy zapalenia mogą utrzymywać się jeszcze jakiś czas po terapii i zlikwidowaniu wszystkich bakterii, które wywołały boreliozę. U części pacjentów po leczeniu antybiotykiem utrzymują się dolegliwości:
  • bóle głowy,
  • bóle stawów,
  • senność,
  • przewlekłe zmęczenie.

Leczenie boreliozy – to nie działa

Poniżej lista "terapii", które reklamowane są w internecie lub polecane z ust do us, choć nie ma dowodów na ich skuteczność. Terapie te nie są w stanie wyeliminować krętków Borrelii z organizmu:
  • ozonoterapia,
  • biorezonans magnetyczny,
  • wlewy dożylne z witaminy C,
  • F-scan Touch,
  • homeopatia.

Więcej o boreliozie:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy